Jak wybrać bieliznę turystyczną na zimę
bielizna termoaktywna
Porady

Jak wybrać bieliznę turystyczną na zimę

Redakcja skalnik.pl / 06 grudnia 2016

Zima wymaga od miłośników turystyki kompleksowego przygotowania się do niskich temperatur oraz nagle zmieniającej się aury. Czas przełomu jesieni i zimy, który charakteryzuje się częstymi opadami, podmuchami wiatru i niską temperaturą, nawet najbardziej wytrawnym outdoorowcom potrafi dać mocno w kość. Żeby nie przemarznąć i zachować komfort podczas działań w terenie należy wybrać odpowiednią zimową bieliznę turystyczną.

Komfort zaczyna się przy skórze

Bielizna termoaktywna jest jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego ubioru turystycznego. Techniczna odzież to nie tylko goreteksowe kurtki, lecz także oddychająca bielizna. Zadaniem pierwszej warstwy outdoorowego ubioru – którą jest właśnie bielizna termo – jest termoregulacja, która musi działać sprawnie zarówno podczas wysiłku, jak i podczas odpoczynku oraz zmagań z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Używanie bielizny termoaktywnej ma bardzo duże znaczenie dla wygody, zdrowia i komfortu odczuwanego podczas aktywności. Koszulki thermo i legginsy termoaktywne odpowiadają za oddalanie potu od ciała, zapewniają odpowiednią termikę oraz muszą zapewnić przyjemny mikroklimat przy skórze. Bielizna termoaktywna wykonywana jest z różnych dzianin. Można spotkać odzież termoaktywną z włókien naturalnych i syntetycznych. Oferta zimowej bielizny turystycznej dostępna na rynku outdoorowowym jest bardzo szeroka. Obejmuje szereg modeli wielu najlepszych producentów sprzętu turystycznego. Praktycznie każda szanująca się marka outdoorowa posiada w swoim katalogu bieliznę, którą zaprojektowano specjalnie do zimowej aktywności w terenie. Sprawdź naszą ofertę bielizny męskiej i damskiej.

Naturalne czy sztuczne?

Bielizna syntetyczna wykonana jest zazwyczaj z włókien poliamidowych lub polipropylenu. Wśród włókien naturalnych króluje dziś wełna merino. W odróżnieniu od okresów z wysokimi temperaturami, turystyczna bielizna zimowa musi spełniać całkowicie inne zadania. Przede wszystkim jest ona odpowiedzialna za zapewnienie odpowiedniej termoregulacji organizmu i zadowalającego komfortu termicznego użytkownika. Przy wyborze specjalistycznej bielizny zimowej musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach zamierzasz działać i jak bardzo intensywne będą to działania. Gdy poruszasz się szybko musisz założyć bieliznę błyskawicznie transportującą wilgoć i wysychającą w kilka chwil. Jednak jeśli góry przemierzasz zimą w wolnym tempie to musisz postawić na nieco cieplejsze, często grubsze materiały.

Bielizna z włókien syntetycznych

bielizna z włókien syntetycznychSyntetyczna bielizna termoaktywna na okres zimowy szyta jest z różnorodnych dzianin. Wśród materiałów z rodziny Polartec® najcieplejszym rodzajem stosowanym w tego typu odzieży jest Polartec® Power Stretch®. To materiał, który stanie się Twoją drugą, outdoorową skórą. Lekkie i świetnie oddychające włókna wykończone są od zewnątrz śliskim nylonem. Nawet po długim okresie noszenia wygląda on dobrze i zachowuje swoje właściwości. Wewnętrzna strona materiału jest natomiast delikatna, miła dla skóry, utrzymuje komfort termiczny oraz gwarantuje właściwy mikroklimat. Ciepła bielizna uszyta z materiału Polartec®PowerStretch® dobrze sprawdza się w najtrudniejszych warunkach terenowych i klimatycznych. Produkty wykonane w tej technologii, często są bardziej techniczne, mają profilowane rękawy oraz kształt, który zapewnia najlepsze przyleganie odzieży do ciała. Na cieplejsze zimowe dni, a także do wzmożonego wysiłku, polecić można lżejszą dzianinę o nazwie Polartec®PowerDry®. Jej delikatna struktura ma wyraźnie widoczną wewnętrzną strukturą „gofrową”, która zapewnia szybki transport wilgoci od skóry i komfort termiczny. Niezaprzeczalną zaletą produktów wykonanych z dzianin Polartec® jest ich odporność na rozwój bakterii. Ubrania pozostają przez długi czas świeże.

Jeśli potrzebujesz takiej właśnie bielizny, to z pewnością zainteresuje Cię odzież Kwark. Marka Kwark jest od wielu lat liderem polskiego rynku turystyczno-outdoorowego, który stosuje materiały Polartec®. Zastanawiając się jaką bieliznę termoaktywną kupić, na pewno spotkasz się z wyrobami innej polskiej firmy, która znana jest pod marką Brubeck i produkuje uniwersalną bieliznę turystyczną i narciarską. Ta firma od 10 lat wytwarza najwyższej jakości bieliznę termoaktywną, która popularność zdobyła nie tylko w naszym kraju. W ofercie marki znajdują się produkty dogrzewające oraz te odpowiedzialne za doskonałe odprowadzanie wilgoci. Świetnym przykładem bielizny dogrzewającej jest bezszwowa bielizna turystyczna Brubeck Thermo. Warto wiedzieć, że koszulka termoaktywna marki Brubeck posiada szereg dodatkowych ściągaczy, które dopasowują ją idealnie do ciała turysty. Różnorodna faktura materiału pracuje na skuteczne odprowadzanie wilgoci, zgodne z potrzebami ciała. W tej klasie produktów, bielizna Brubeck wyróżnia się specjalnym splotem i mieszanką włókien, które dzięki swoim właściwościom zapewniają optymalny komfort i izolację termiczną. Ważną cechą bielizny Brubeck jest jej wysoka jakość wykonania, trwałość i rozsądna cena. Często nie przekracza ona kwoty 130 zł za koszulkę i 120 zł za getry.

bielizna merinoBielizna merino

Jeśli poszukujesz najlepszych parametrów izolacji termicznej, lubisz włókna naturalne i jednocześnie chcesz cieszyć się wyjątkową świeżością swojej bielizny (i to nawet po wielogodzinnej i wyczerpującej zimowej akcji w terenie), to Twoją uwagę powinna przyciągnąć bielizna turystyczna Icebreaker (damska, męska). Ta firma jest niekwestionowanym liderem i największym producentem bielizny termoaktywnej z wełny merino. Wełna pozyskiwana z merynosów łączy w sobie najlepsze cechy włókien syntetycznych, wysoką jakość oraz ciepło, jakie jest charakterystyczne dla naturalnej przędzy. Merino jest łatwe w pielęgnacji, lekkie, szybkoschnące, ciepłe, antybakteryjne i biodegradowalne. Wszystko to sprawia, że jest to powszechnie stosowane dziś włókno w bieliźnie outdoorowej. Icebreaker przykłada szczególną uwagę do zrównoważonego rozwoju, stawia na ekologię oraz najwyższą jakość przędzy i finalnego produktu. Cała wełna wykorzystywana w kolekcjach producenta jest kontraktowana od lokalnych nowozelandzkich farmerów. Bielizna Icebreaker szyta jest z wełny o różnej gradacji. Najpopularniejsza jest dzianina o gramaturze 200, która powstaje w 100% z wełny merino. Stosuje się ją w koszulkach z krótkim i długim rękawem. Wykorzystywana jest także do szycia getrów, bokserek i koszulek z krótkim zamkiem na klatce piersiowej. Dla zapewnienia szybszego wysychania dzianiny, a także lepszego przylegania do ciała, projektanci Icebreakera opracowali dzianinę merino z dodatkowym udziałem włókien Lycra®. Odzież tego typu tworzona jest w serii Zone. Tę techniczną kolekcję Icebreaker dedykuje najaktywniejszym użytkownikom. W katalogu producenta znajdują się także modele z grubszej dzianiny. Do uszycia najcieplejszych ubrań pierwszej warstwy stosowane są materiały o gramaturze 260 g/m2. Firma produkuje z wełny merynosów również bluzy. Bluza Quantum Icebreaker to przykład odzieży idealnej jako druga warstwa ubioru. Taką bluzę z powodzeniem można zakładać w góry zamiast popularnego polara.

 

Tak przedstawia się najbardziej podstawowy podział bielizny termoaktywnej. Szeroki wybór koszulek termoaktywnych i oddychających getrów znajdziesz w stacjonarnych sklepach Skalnika oraz na stronie skalnik.pl. Zapraszamy do zakupu bielizny, z którą zawsze zachowasz suchość i ciepło.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.