Buty biegowe trailowe
Pokaż filtry Ukryj filtry
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
Każdy ambitny biegacz górski, który bierze udział w długodystansowych biegach górskich lub terenowych ultramaratonach musi zaopatrzyć się w profesjonalne buty trailowe. W związku z rosnącą popularnością na biegi w terenie, rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie buty do biegów górskich. Należy pamiętać, że nawet najlepsze buty do biegów szosowych nie sprawdzą się na trudnej, długiej górskiej trasie, gdzie napotkamy gorsze warunki pogodowe i terenowe. Gdy napotkamy na deszcz, błotniste i strome drogi górskie, gdzie po prostu jest ślisko, dla bezpieczeństwa i zdrowia, musimy być wyposażeni w buty trailowe z głębokim bieżnikiem, które będą dobrze trzymały się „trudnego” podłoża. Buty terenowe cechują się bieżnikiem bardziej skomplikowanym, niż w butach szosowych. Producenci butów trailowych oferują szeroką gamę wzorów, kolorów, typów tego obuwia, ale najważniejszą jego cechą są właściwości trakcyjne, czyli odpowiednia przyczepność do różnego rodzaju podłoża, które jest zmienne jeśli biegamy po górskich ścieżkach. Buty „terenowe” można podzielić na te przeznaczone do biegów po podłożu miękkim, gdzie jest błoto, piach, a zimą śnieg oraz te przystosowane do twardego podłoża, z przewagą skał, kamieni czy korzeni drzew. Buty przeznaczone do biegania po miękkim podłożu, mają podeszwy wyposażone w liczne, wystające klocki, a sam materiał, z którego zrobiona jest podeszwa jest dość miękki. Modele z taką podeszwą powinni wybierać ci, którzy uczestniczą w biegach po błocie, gdy jest mokro i stromo. Takim modelem buta jest Speedcross francuskiej marki Salomon.
Dla biegaczy w terenach bardziej skalistych, na wyżej położonych trasach, jak np. Maraton Karkonoski, najlepszym wyborem będą buty do biegania po górach o bardziej sztywnej podeszwie z płytszym bieżnikiem, które dadzą lepszą przyczepność na gładszym i twardym podłożu. Jak się chwile na tym zastanowimy, to rzeczywiście będą to lepsze buty, bo gdy będziemy biec kilka godzin po skałach czy kamieniach, a na nogach będziemy mieli buty z tą miękką podeszwą, to może skończyć się boleśnie dla dolnej części stóp. Dlatego decydując się na biegi „skalne i kamieniste” należy zaopatrzyć się w buty twardsze, które osłonią stopę przez licznymi urazami czy otarciami. Również ważna jest konstrukcja cholewki, która musi chronić nasze stopy przez otarciem o korzenie czy ostre skały.
Każdy długodystansowiec, który biega po terenach położonych nisko, a nawierzchnia dróg to najczęściej asfalt, beton czy podłoże naturalne, powinien poszukać modelu, który będzie połączeniem buta szosowego i terenowego. Ich wspólne cechy „włożone” w konstrukcję jednego buta będą wyborem idealnym, na potrzeby długich biegów. Takie buty wyposażone są w bieżnik trochę głębszy niż w butach szosowych, ale płytszy niż w modelach terenowych. I to właśnie to „wypośrodkowanie” zapewni, że sprawdzą się na podłożu naturalnym, czy sztucznych i twardych nawierzchniach, ale nie będą narażone na tak szybkie zniszczenie jak buty terenowe o miękkiej podeszwie, która po asfalcie czy betonie szybko by się ścierała.
Obuwie biegowe to wybór dostosowany do warunków gdzie będziemy go używać, po jakim terenie będziemy biegać, oraz prędkość i dystans. Odpowiednio dobrany but nie będzie powodował bolesnych otarć czy pęcherzy, a będzie naszym sprzymierzeńcem w biegu do celu. Buty trailowe dają znakomitą amortyzację stopy, dobre odprowadzenie ciepła i wilgoci, a zarazem niebyłą stabilność. Obuwie trailowe, to w każdym przypadku udane połączenie najwyższej jakości materiałów z szeregiem unikalnych rozwiązań technicznych, w pełni dostosowanych do intensywnego użytkowania.