Wiązania do nart biegowych
Wiązania do nart biegowych
Tutaj możesz znaleźć i dopasować wiązania do nart biegowych spełniające najwyższe wymagania. Nasza oferta bazuje na wiązaniach wyposażonych w systemy SALOMONA. SNS PROFIL z automatycznym zamkiem oraz X-ADV, które posiadają manualny, zapinany zamek i są głównie stosowane do szerokich nart śladowych. Każdy zestaw wiązań zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne przy jego mocowaniu na narcie.
Mogłoby się wydawać, że pod hasłem “wiązania nart biegowych” nie może kryć się zbyt wiele tajemnic. Skoro dedykowane są do tej konkretnej dyscypliny sportu, powinny spełniać swoją rolę niezależnie od wszystkiego; jest w tym oczywiście wiele racji, jednak jak w przypadku każdego rodzaju aktywności także kwestia wiązań wymaga pochylenia się nad poszczególnymi parametrami, dopasowania ich do swoich umiejętności, potrzeb i planów, ale przede wszystkim - do posiadanego lub kompletowanego już zestawu, w skład którego wchodzą także buty i narty. Narciarstwo biegowe jest jednym z bardziej organicznych i naturalnych dla ludzkiego ciała rodzajów aktywności, które może przynieść wiele satysfakcji i korzyści zdrowotnych - dlatego warto korzystać z niego w pełni, opierając się na możliwie najlepiej dobranym sprzęcie.
Wiązania do nart biegowych rodzaje
Jak można się łatwo domyślić, biegówki nie są wyjątkiem pod kątem kilku dostępnych opcji i możliwości. Choć wiązania do nich są z pozoru niezbyt skomplikowanie, dzielą się na kilka kategorii, tak samo, jak to się dzieje w przypadku innych zimowych dyscyplin (np. narty skiturowe, wiązania do nart backcountry). W tej kwestii najważniejsze jest oczywiście optymalne dopasowanie wszystkich elementów zestawu tak, by współpracowały ze sobą bez zarzutu. To natomiast, na które z dostępnych rozwiązań się zdecydujesz, zależne jest od tego, jaki rodzaj narciarstwa biegowego wybierasz. Trzy najbardziej znane i najczęściej wybierane systemy dotyczące wiązań to NNN, czyli New Nordic Form, SLS - Salomon Nordic System i NN75, czyli Nordic Norm 75mm. Warto pamiętać, że nie każdy z systemów będzie umożliwiał dopasowanie do każdego modelu nart, przed dokonaniem zakupu należy więc pokrótce zapoznać się ze specyfiką każdego z rozwiązań, by uniknąć frustracji i nieprzyjemnych niespodzianek przed wypadem w teren. Pamiętaj, by dobierając odpowiedni produkt mierzyć swoje siły na zamiary i nie stawiać na rozwiązania przeznaczone do szczebla zawodniczego, jeśli nie masz na tym polu doświadczenia.
Wiązania do nart biegowych NNN
System NNN (New Nordic Form) został pierwotnie stworzony przez firmę Rottefella, która z czasem udzieliła zgody na wykorzystywanie go również przez inne marki, dzięki czemu dziś możemy spotkać się z nim między innymi w produktach Fischer, Rossignol i Alpina. Co ważne, tego typu wiązania mogą być używane z różnymi nartami, bo dostępne są w różnych wariantach, więc odpowiednio dopasowany model wykorzystacie także w nartach śladowych czy backcountry. Samo wiązanie z systemem NNN ma bardzo prostą specyfikę działania: przednia część buta wyposażona jest w specjalny element, który osadza się w wiązaniu, ale nie unieruchamia przy tym pięty. Jednocześnie but nie zsuwa się z wiązania dzięki pokrywaniu się żłobień w podeszwie z wypustkami w samym wiązaniu. Modele z systemem NNN to dobry wybór dla osób, które pragną regulować i dopasowywać je do trasy szybko i bezproblemowo; wiązania tego typu są jedynie nakładane i blokowane w konkretnym miejscu płyty bez przykręcania do niej, więc można je w razie potrzeby swobodnie przesuwać.
Wiązania do nart biegowych NN75
System NN75 nie jest dziś stosowany tak często, jak jeszcze do początku lat 90., kiedy to popularnością zaczęło cieszyć się rozwiązanie NNN. To konstrukcja z prawdziwie bogatą historią, bo bazująca na oryginalnych projektach z lat 20. XX wieku, stosunkowo prosta w swojej budowie. NN75 opiera się na wiązaniach wyposażonych w bolce oraz dopasowanych do nich butach, które mają z przodu dedykowane na bolce otwory - obie części zestawu należy połączyć. O ile jest to rozwiązanie, które stosunkowo skutecznie sprawdza się w terenie, w porównaniu z nowocześniejszymi konstrukcjami ma niestety sporo wad; całość w odczuciu jest dość toporna (odczuwalnie cięższa, niż systemy NNN), a przy tym podatna na zapychanie się otworów i miejsc łączenia śniegiem, co wymaga oczyszczenia ich przed wpięciem buta w wiązanie. Jeśli więc szukasz czegoś, co pozwoli Ci poruszać się skutecznie, efektywnie i bez zbędnych strat energii - warto zastanowić się nad bardziej niezawodnymi i bezproblemowymi systemami.
Wiązania do nart biegowych SNS
Ostatni z trzech popularnych systemów to SNS (Salomon Nordic System) opatentowany, jak można się domyślać, przez markę Salomon. To rozwiązanie najbardziej podobne do pierwszego z omawianych systemów, czyli NNN; podobne na tyle, że amator biegówek lub osoba mniej zaawansowana nie powinna odczuć realnej różnicy podczas porównywania obu z nich. System SNS bazuje na jednej prowadnicy (jej zadaniem jest zapewnianie stabilizacji) zamiast dwóch i jest to w zasadzie jedyna różnica konstrukcyjna odczuwalna dopiero na poziomie mocno zaawansowanym lub zawodniczym. Tego rodzaju rozwiązania powszechne są rzecz jasna w produktach Salomon, ale także Adidas, a podczas wybierania butów do systemu tego typu należy zwrócić uwagę, czy przeznaczone jest ono do wersji standardowej (Profil) czy zaawansowanej - Pilot. Ta ostatnia polecana jest użytkownikom dopiero na poziomie profesjonalnym, szczególnie do jazdy techniką łyżwową.