Najgorsze prezenty dla turysty
Porady

Najgorsze prezenty dla turysty

Redakcja skalnik.pl / 04 grudnia 2019

Znalezienie dobrego podarunku dla miłośnika gór jest proste, jeżeli tylko podziela się górską pasję. Pomysły na prezent sypią się wtedy jak z rękawa. Jak jednak połapać się w gąszczu butów, kurtek, czapek i plecaków, jeżeli samemu góry ogląda się tylko na zdjęciach? Jeśli właśnie stoisz przed takim wyzwaniem, sprawdź poniższą listę, by przekonać się, czego na pewno nie kupować.

Rozczarowanie na twarzy obdarowanej osoby to największy koszmar każdej osoby wcielającej się w rolę Mikołaja. Aby pomóc ci uniknąć świątecznej gafy, przygotowałam listę podarunków, których na pewno należy unikać, szukając czegoś dla zapalonego miłośnika gór. Oto najgorsze prezenty dla turysty w 2019 r.

 

Pomysł na prezent nr 1: ciepły sweter w renifery

Każdy wie, że w górach bywa wietrznie i zimno. Warto więc mieć na sobie coś ciepłego. Wbrew temu co by się mogło wydawać gruby sweter w renifery to jednak niezbyt dobry pomysł na prezent. Duży, ciężki i gryzący sweter ciężko zapakować do plecaka tak, by nie zajął całej dostępnej przestrzeni. Lepiej też nie myśleć, co by się stało, gdyby taki sweter zamoknął. Odzież schnęłaby pewnie jeszcze wiele dni po powrocie do domu.

sweter z reniferem

Ani sweter w renifery, ani sweter z gruchą nie ucieszą turysty, który czeka na praktyczny podarek.

Jeśli więc chcesz, by obdarowanej osobie zawsze było ciepło w górach, lepiej kup bluzę zrobioną z niezwykłego wynalazku natury, jakim jest wełna merino. Odzież wykonana z merino wspaniale izoluje od zimna, świetnie odprowadza wilgoć i nie śmierdzi nawet po mocnym wysiłku. Bielizna, bluzka czy skarpetki zrobione z merino to pomysły na prezent, które spodobają się nawet najbardziej kapryśnemu i wymagającemu turyście.

 

Pomysł na prezent nr 2: długi szalik

Jeżeli gruby sweter to nie najlepszy pomysł na prezent, to może warto podarować chociaż dłuuuugi szalik? W końcu szyję trzeba chronić przed chłodem, prawda? Prawda, ale istnieją na to lepsze sposoby niż ciągnący się aż do ziemi szalik, który tylko czeka na to, by zaczepić się o ostrą skałę czy gałąź. Nie mówiąc już o tym, że idąc z szalikiem omotanym kilka razy wokół szyi, nieszczęsny wędrowiec już po kilku krokach pod górę będzie mieć wrażenie, że się dusi. Zrolowany szalik trafi wtedy w rekordowym tempie na dno plecaka.

długi szalik na prezent

Długi szal i góry…? Dobrze będzie wyglądał na fotce na Instagramie, ale zupełnie nie sprawdzi się na pieszej wędrówce. (fot. Jonas Verstuyft , Unsplash)

 

Jeśli nie chcesz, by po pierwszej górskiej wycieczce twój podarunek trafił na półkę podpisaną „najgorsze prezenty”, skieruj swój wzrok na kolorowe chusty Buff. Wyglądający niepozornie prostokątny kawałek szmatki można zamienić w szalik, kominiarkę, czapkę, chustę na głowę, bandanę, frotkę na rękę i wiele innych rzeczy. Niesamowita wielofunkcyjność buffów sprawia, że taka chusta to zawsze dobry pomysł na prezent. Nawet jeśli obdarowana osoba ma już w szafie buffy, z wdzięcznością przyjmie kolejny. Zwłaszcza jeśli dobierzesz wzór czy kolor chusty do upodobań turysty.

 

Pomysł na prezent nr 3: bawełniana koszulka z górskim nadrukiem

Na rynku dostępna jest cała masa bawełnianych koszulek z nadrukami nawiązującymi do chodzenia po górach. Takie koszulki to świetne pomysły na prezent… jeżeli bardzo nie chcesz, by obdarowana osoba chodziła po górach w bluzce od ciebie. Dlaczego? Bawełna jest materiałem dobrze sprawdzającym się na co dzień. W górach jednak człowiek się poci, a pot i bawełna to jedno z najgorszych połączeń na świecie. Bawełna nie odparuje bowiem potu na zewnątrz, więc już po chwili wędrowiec będzie się czuł, jakby miał na sobie klejący się, zimny kompres.

cotton t-shirt

Koszulka bawełniana w góry to niezbyt dobry pomysł. Lepiej sprawdzi się na plaży. (fot. Shoeib Abolhassani on Unsplash)

 

Dobry pomysł na prezent stanowią więc koszulki oddychające, czyli np. syntetyczne bluzki z poliestru czy takie wykonane ze wspomnianej już wyżej wełny merino. Na szczęście tego typu koszulki także mają najróżniejsze wzory i nadruki, więc możesz dobrać napis, który wywoła uśmiech na twarzy obdarowanej osoby zawsze wtedy, kiedy na niego spojrzy.

 

Pomysł na prezent nr 4: latarka

Mimo że wielu turystów nadal to zaskakuje, w nocy w górach robi się ciemno. Warto więc mieć na podorędziu własne źródło światła. Tradycyjna latarka ręczna nie jest jednak najlepszym kandydatem do tej roli. Oczywiście, na bezrybiu i rak ryba, więc kiedy wokół ciemno i straszno to lepiej mieć w plecaku latarkę niż nic. Jeśli jednak w domowym zaciszu przeglądasz właśnie pomysły na prezent, to lepiej zamknij zakładkę „Latarka” i otwórz zakładkę „Czołówka”.

miecze świetlne

Latarka w górach przyda się jako atrapa miecza świetlnego… Do oświetlania szlaku lepsza będzie czołówka, z którą turysta ma wolne ręce. (fot. Tobias Cornille, Unsplash)

 

Dobra czołówka daje więcej światła niż latarka i przede wszystkim trzyma się mocno na głowie turysty. Latarka tymczasem tylko czeka, aby wymknąć się z ręki wędrowca. Rozbicie namiotu o zmroku też jest bardzo trudnym zadaniem, jeśli dysponuje się tylko jedną ręką. Nie mówiąc już o czołganiu się w jaskini z latarką w dłoni (lub w zębach). Do świątecznej paczki zapakuj więc nie latarkę, lecz mocną latarkę czołową.

 

Karty podarunkowe, czyli zawsze dobre pomysły na prezent

A co zrobić, jeśli ktoś naprawdę obawia się, że jego pomysł na prezent okaże się nietrafiony i wybrana rzecz nie przyda się do niczego miłośnikowi gór? W takiej sytuacji na ratunek przychodzi karta podarunkowa do sklepu Skalnik, którą kupisz tutaj. Uchroniła ona już dziesiątki Mikołajów od ciężkich decyzji, które nie dają spać po nocach. Wystarczy, że wybierzesz wzór i wartość karty. Przeszukiwaniem sklepowych półek zajmie się już obdarowany turysta. Nie grozi ci więc, że to twój podarunek otworzy w przyszłym roku listę zatytułowaną „Najgorsze prezenty”.

e-karty podarunkowe skalnik

STOP nietrafionym prezentom. Karta podarunkowa dla turysty to zero szans na prezentową wtopę!

 

Daj znać w komentarzu, jeśli zdarzyło ci się kiedyś kupić nietrafiony prezent. A może ktoś dał ci kiedyś taki podarunek? Tym bardziej przestrzeż wtedy innych przed powtórzeniem tego błędu.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.