KSIĄŻKA 8000 ZIMĄ. WALKA O NAJWYŻSZE SZCZYTY ŚWIATA

Ocena:
0% of 100
Cena 32,76 zł Cena 44,90 zł
W magazynie
sku
0004327800000035
Oszczędzasz 27%

Monograficzna książka Bernadette McDonald poświęcona 40 letniej historii zimowego himalaizmu i zdobywania najwyższych szczytów świata zimą.

Więcej
  • Darmowa wysyłka od 299 zł
  • Darmowy zwrot w 90 dni
Dostępność w sklepach:
Aby sprawdzić dostępność w sklepach stacjonarnych, wybierz najpierw kolor i rozmiar dla tego produktu.
Jeśli widzisz dostępność towaru w danym sklepie i składasz zamówienie z odbiorem osobistym, nie oznacza to, że zakupy można odebrać od razu. Zamówienia z odbiorem osobistym realizujemy z magazynu głównego w ciągu 1 dnia roboczego. O możliwości odbioru zakupów poinformujemy Cię mailowo.

Książka „8000 zimą. Walka o najwyższe szczyty świata” miała swoją premierę 20 stycznia 2021 r., zaledwie 4 dni po tym, gdy grupa nepalskich wspinaczy na czele z Nirmalem Purją weszła na K2. Zakończyło się w ten sposób zdobywanie w warunkach zimowych Korony Himalajów i Karakorum. Zimowy himalaizm osiągnął swe najbardziej spektakularne cele, od wejścia Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego na Mount Everest w 1980 r. po wyczyn Nepalczyków na drugim najwyższym szczycie ziemi w 2021 r. Tej wyprawy w książce nie ma, ale są inne…

Wojtek Kurtyka powiedział kiedyś, że himalaizm zimowy to „sztuka cierpienia”. Sztuka, którą zapoczątkowali Polacy, pod wodzą wizjonera Andrzeja Zawady. McDonald przedstawia w swojej książce najważniejsze powody, które na początku lat osiemdziesiątych pchnęła polskich himalaistów w Himalaje i Karakorum w najbardziej ekstremalnej porze, jaką można sobie wyobrazić do wspinania.

„8000 zimą” to niemal encyklopedyczny opis wypraw, które wyruszały by zdobywać ośmiotysięczniki zimą. Zarówno tych zakończonych sukcesami, jak i fiaskiem. To opis triumfów i klęsk, szczęśliwych powrotów i górskich tragedii, które do dziś budzą emocje nie tylko w środowiskach górskich. Duża część tej historii poświęcona jest Polakom i ich działalności w Himalajach i w Karakorum bo aż dziewięciu pierwszych wejść dokonali oni samodzielnie, a raz, na Sziszapangmę Piotr Morawski wszedł razem z Włochem Simonem Moro.

Bernadette McDonald ma doskonałe rozeznanie w tematyce himalaizmu. Jest autorką kilku znaczących książek związanych z tą tematyką. Zna też lub znała osobiście wielu polskich wspinaczy, w tym opisywanych przez siebie na kartach „8000 zimą”. Emocjonalny stosunek do postaci i wydarzeń nie przeszkadza jej jednak w obiektywnym spojrzeniu na historię zimowego himalaizmu i osób które ją tworzyły.

Właściwości
  • książka poświęcona historii zimowego himalaizmu
  • opisy wypraw na ośmiotysięczniki w Himalajach i Karakorum w warunkach zimowych
  • monograficzna i encyklopedyczna dawka wiedzy o zimowych wyprawach w Himalaje i Karakorum
  • wysokiej klasy warsztat pisarski i erudycyjność

Autor: Bernadette McDonald
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 368

Technologie
  • Wymiary 175x230 mm
Napisz własną recenzję
Dodaj opinię dla produktu:KSIĄŻKA 8000 ZIMĄ. WALKA O NAJWYŻSZE SZCZYTY ŚWIATA
Twoja ocena