KSIĄŻKA NIECH TO SZLAK. KRONIKA ŚMIERCI W GÓRACH

Ocena:
0% of 100
Cena 39,90 zł
W magazynie
sku
0002940100000035

Historia Tatr i turystyki tatrzańskiej pokazana przez pryzmat głośnych wypadków oraz innych nagłych zdarzeń 

Więcej
  • Darmowa wysyłka od 299 zł
  • Darmowy zwrot w 90 dni
Dostępność w sklepach:
Aby sprawdzić dostępność w sklepach stacjonarnych, wybierz najpierw kolor i rozmiar dla tego produktu.
Jeśli widzisz dostępność towaru w danym sklepie i składasz zamówienie z odbiorem osobistym, nie oznacza to, że zakupy można odebrać od razu. Zamówienia z odbiorem osobistym realizujemy z magazynu głównego w ciągu 1 dnia roboczego. O możliwości odbioru zakupów poinformujemy Cię mailowo.

„Niech to szlak. Kronika śmierci w górach” jest nietypową książką o historii turystyki w Tatrach. Główne miejsce zajmują tu bowiem wypadki, lawiny, tajemnicze zaginięcia, porażenia piorunem i inne nagłe zdarzenia. Bartłomiej Kuraś śledzi najgłośniejsze wypadki i akcje ratunkowe, ale także pokazuje zagrożenia, jakie dla przyrody tatrzańskiej niesie turystyka masowa.

Tatry są obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Na teren niewielkiego Tatrzańskiego Parku Narodowego wchodzi każdego roku przeszło 3 mln turystów. Przy tak ogromnym nasileniu ruchu nie da się uniknąć wypadków. Bartłomiej Kuraś sięga do kronik TOPR, doniesień prasowych i wyławia te najbardziej spektakularne, jak choćby lawina pod Rysami w 2003 r. czy burza w sierpniu 2019 r., kiedy zginęło 5, a rannych zostało ponad 150 os. Wśród opisywanych przez autora zdarzeń są też zaginięcia, wypadki taternickie i inne nietypowe sytuacje. Oprócz samych poszkodowanych ogromną rolę w tych opowieściach odgrywają członkowie TOPR, których praca ukazana została jako walka o to, żeby z jednej strony pomóc możliwie wszystkim ofiarom, z drugiej zaś podnieść poziom bezpieczeństwa i świadomości turystów idących w góry.

Ale śmierć w Tatrach nie dotyczy tylko ludzi. Wśród snutych przez Kurasia opowieści nie brakuje odwołań do górskiej przyrody, która coraz częściej musi ustępować człowiekowi. Nie zabrakło tragicznej historii niedźwiedzia zabitego przez turystów, rozważań o sensowności pomysłu organizacji igrzysk olimpijskich w Zakopanem czy wzmianek o kłusownictwie. Autor pochyla się także nad rozwojem masowej turystyki w kontekście choćby wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka. Nie tylko wypadki powodują w Tatrach śmierć. Także człowiek, często nieświadomie zabija przyrodę i czyni te piękne góry coraz bardziej ubogimi.

Właściwości
  • historia Tatr opowiedziana przez historię tatrzańskiech wypadków
  • ciekawe kulisy akcji ratunkowych
  • autor: Bartłomiej Kuraś
  • wydawnictwo: Agora
  • liczba stron: 256
Napisz własną recenzję
Dodaj opinię dla produktu:KSIĄŻKA NIECH TO SZLAK. KRONIKA ŚMIERCI W GÓRACH
Twoja ocena