cart compare favorites user people menu search copy print delivery change share marker sms pin dhl discount giftcard rental badge star ribbon dot ruler yes no arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right facebook google pinterest application-climbing application-trekking logout info arrow-left-end arrow-right-end

Kontakt +48 71 322 34 62 | sklep@skalnik.pl

PRZEWODNIK TOPO KAZALNICA 50 LAT FILARA - WERSJA SKŁADANA
  • PRZEWODNIK TOPO KAZALNICA 50 LAT FILARA - WERSJA SKŁADANA

PRZEWODNIK TOPO KAZALNICA 50 LAT FILARA - WERSJA SKŁADANA

10,99 PLN

Topo Kazalnicy Mięguszowieckiej

Zobacz więcej »


Wybrany przez Ciebie produkt jest niedostępny.

POWIADOM MNIE, NATYCHMIAST GDY SIĘ POJAWI!

Dziękujemy za zainteresowanie. Jak tylko produkt powróci do naszej oferty - zostaniesz o tym poinformowany emailem.

O produkcie

Kazalnica - 50 lat Filara to kolejny imponujący przewodnik i plakat z serii Master Topo.

Na ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej miały miejsce przełomowe przejścia w historii polskiego taternictwa. W roku 2012 minęła 50. rocznica najważniejszego z nich, pierwszego przejścia Filara Kazalnicy, formacji której przewieszający się profil stanowił wyzwanie dla wielu pokoleń taterników. Ten plakat łączy cechy materiału rocznicowego i samowystarczalnego materiału topograficznego, szczegółowo pokazującego układ obu jubileuszowych dróg i linii sąsiednich.

Pokonanie Filara Kazalnicy miało miejsce na samym początku wspinaczkowego lata 1962 roku. Jego autorami byli Eugeniusz Chrobak, Zygmunt Andrzej Heinrich, Janusz Kurczab, Krzysztof Zdzitowiecki. Przejście to nastąpiło po próbach kilku mocnych zespołów w 2 poprzednich sezonach. Ostateczny sukces był efektem współpracy potencjalnie dotąd konkurujących wspinaczy z Warszawy oraz Krakowa i Bielska-Białej.

Plakat rocznicowy to typ dużego tzw. fototopo i ma wyjątkowo duży format, B1. Na bardzo szczegółowym obrazie sam filar ma około 80 cm wysokości w swojej stromszej części, mającej w rzeczywistości niemal 500 m wysokości, do tzw. Świecznika (czyli 10 m w terenie zajmuje około 16 mm w druku). Znajdziecie tam wrysowanie łącznie 10 dróg w dwóch grupach. Grubszą linią wrysowano wszystkie drogi i warianty istniejące do 1962 roku włącznie (Łapiński-Paszucha z wariantami, Długosz z mało znanymi wariantami, Filar Kazalnicy, Momatiukówka). Pokazuje to, jaki stan eksploracji ściany zastali zdobywcy i na ile górna część ściany była dla nich niewiadomą.

Cieńszymi liniami zaznaczono późniejsze drogi i warianty na samym filarze i jego okolicy, w tym także na tzw. Ostrodze oraz na rzadko odwiedzanej wysokiej grani, jaką filar się kończy. To z kolei pokazuje, jak dalece filar i późniejsze jego wyprostowanie od razu trafiły na właściwą linię. Znalazły się tu, oprócz 4 dróg już wymienionych, także Stąd do Wieczności, Kant Filara z wariantami, Gacopyrz nowy z wariantami, Wędrówka Dusz, Filar z Obejściem i Pająki, oraz liczne starsze warianty blisko krawędzi filara. Wszystko to razem stanowi o tym, że obecny plakat topo może służyć wspinaczom wybierających się na wszystkie drogi zbliżające się do wielkiego przewieszenia na filarze, od drogi Długosza po lewej do Momatiuka wprost po prawej - czyli na najbardziej powietrzne drogi w Polsce, na których wrażenie otchłani spotęgowane jest odbiciem nieba w głębokim jeziorze, sięgającym podstawy ściany.

Więcej detali plakatu można zobaczyć na  specjalnej stronie.

Seria: Master Topo
Autor: Grzegorz Głazek (zdjęcia z epoki: Janusz Kurczab)
Rok wydania: 2012
Format: B1 (68 x 98 cm)

Opinie

Udostępnij

Poleć znajomemu

Produkt dostępny również w sklepach:

ul. Polaka 18
Wrocław

ul. Bogusławskiego 45
Wrocław

ul. Ładna 4/6
Wrocław

ul. Polaka 18
Wrocław

ul. Bogusławskiego 45
Wrocław

ul. Ładna 4/6
Wrocław

Proszę wybrać ustawienia produktu.

Przewodniki

Nawet najbardziej doświadczony obieżyświat, planując swoje kolejne podboje, musi sięgnąć po przewodnik. Jest on bowiem niezastąpioną skarbnicą wiedzy o rejonach, w które się wybieramy i chcąc wykluczyć element przypadkowości w podróży warto skorzystać z jego pomocy. W naszej ofercie znajdziesz przewodniki wydawnictwa Bezdroża, Sklep Podróżnika, Sudetica Verticala i wielu innych. Odwiedzając nasze polskie wapienie i nie tylko warto mieć przy sobie opracowania znanego pisma Góry, z którymi bez trudu odnajdziemy drogi na nasze możliwości.

Zobacz Przewodniki naszych marek:

Zobacz inne kategorie produktów WSPINANIE.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. ×
x

Zapisz się i zyskaj 12% na wszystkie produkty nieprzecenione.