Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług oraz działań marketingowych - zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi. W toku przeglądania naszego portalu możemy gromadzić informacje pochodzące z twojego komputera (tzw. Profilowanie). Szczegółowe informacje, w tym o prawie sprzeciwu znajdziesz w Polityce Prywatności
Dobra odzież trekkingowa to podstawa komfortowego wypadu w góry. Trudno delektować się widokami gdy jest nam za zimno, za ciepło lub gdy jesteśmy całkowicie przemoknięci. Z pomocą przychodzi odzież turystyczna: począwszy od dobrych skarpet, na czapce skończywszy. Obecnie na rynku marki odzieży górskiej bardoz mocno walczą o klienta. W śród każdego elementu odzieży wysokogórskiej znajdziemy marki trekkingowe specjalizujące się w danym elemencie. Ubiór w góry dzieli się na warstwy. Ubrania górskie założone warstwowo zapewniają odpowiedni komfort termiczny turysty.
Bielizna turystyczna i skarpety turystyczne
Pierwszą z nich jest warstwa bazowa. Składają się na nią bielizna turystyczna oraz skarpety turystyczne. Rola warstwy „0” polega na pochłanianiu i izolacji wilgoci z dala od ciała, aby zapobiegać uczuciu chłodu. Bielizna jest produkowana z dzianin o dobrej chłonności. Włókna syntetyczne lub naturalne, nie magazynują wody, ale dobrze transportują wilgoć oraz odpowiednio izolują. Wśród włókien naturalnych dominuje obecnie wełna merino, która zapewnia ciepło nawet gdy jest mokra i zapewnia świeżość nawet podczas wielodniowego użytkowania.
Kurki i spodnie polarowe
Kolejna to warstwa izolacyjna. Jest to odzież zakładana na bieliznę, która powinna być dobrze dopasowana do ciała. Odpowiednio dobrana druga warstwa będzie zatrzymywać ciepło blisko skóry. Należytą izolacją charakteryzują się dzianiny syntetyczne. Są one lekkie, delikatne w chwycie. Nie magazynują wody, jednocześnie ich włókna transportują wilgoć na zewnątrz materiału.
Kurtki przeciwdeszczowe
Na trzecią warstwę odzieży górskiej składają się kurtki turystyczne jeśli chodzi o górę, oraz spodnie turystyczne jeśli chodzi o dół. Ta powłoka doskonale zabezpiecza organizm przed wiatrem, wodą i chłodem. Ta ostatnia warstwa odzieży w góry jest całkowicie wodoszczelna i wiatroszczelna a jednocześnie zapewnia oddychalność. Odpowiednio zaprojektowane elementy warstwy zewnętrznej, wykonane z odpowiednich materiałów nie pozwolą na przedostanie się żadnego z tych żywiołów, zastosowanie membrany paro przepuszczalnej zapewni transport potu na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne przy aktywnościach turystycznych. Odzież górska zastosowana warstwowo daje odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi
Odzież trekkingowa - materiały
Ważnym elementem w konstrukcji wszystkich elementów odzieży turystycznej są odpowiednie materiały. Czołowym producentem bielizny termo aktywnej jest nowozelandzka firma Icebreaker, która jako pierwsza na świecie zastosowała w swoich wyrobach legendarną wełnę Merynosów. Wyroby z wełny merynosów łatwo odprowadzają wilgoć, zarówno przez poszczególne włókna, jak i przez strukturę dzianiny. Jednocześnie bielizna wyprodukowana z wełny merino nie chłonie nieprzyjemnych zapachów. Znanym producentem dzianin chętnie wykorzystywanych przez producentów odzieży outdoorowej jest firma Polartec. Produkty firmy Polartec® znają zastosowanie w produkcji bielizny i drugiej warstwy izolacyjnej. Dzianina stosowana w kategorii bielizny to Polartec® Power Dry®. W tej dzianinie zastosowane zostały dwa rodzaje przędzy po obu stronach osnowy, dzięki czemu powstają dwie różne powierzchnie. Pierwsza ma zadanie transportować wilgoć na zewnątrz tkaniny, a druga odpowiada za szybkie odparowanie wilgoci. Większość materiałów Polartec® Power Dry® o różnych gramaturach posiada certyfikat ochrony przed promieniowaniem UV. Innym materiałem jest Polartec® Power Stretch®. Jego cechą jest rozciągliwość przy jednocześnie niskiej wadze. Odzież turystyczna wykonana z dzianiny Power Stretch® należy do najbardziej uniwersalnej, przeznaczonej do sportów outdoorowych. Powierzchnie tego materiału mają różne cechy. Warstwa zewnętrzna jest odporna na ścieranie, natomiast delikatna wewnętrzna warstwa odprowadza wilgoć od ciała, utrzymując suchość skóry. Najpopularniejszą odmianą dzianiny Polartec® jest materiał Polartec ThermalPro. Ten rodzaj dzianiny, dzięki zmniejszonej wadze i gęstszemu splotowi włókien, zachowuje lepsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z klasycznym rodzajem tkaniny, którym jest Polartec® Classic 200. Gęstszy splot włókien zapewnia dodatkowo zdecydowaną poprawę wytrzymałości dzianiny. Z dzianin Polartec® ThermalPro i Polartec®Classic 200 często szyte są ciepłe kurtki warstwy drugiej.
Obecnie najlepszym materiałem membranowym, z którego produkuje się kurtki i spodnie turystyczne, stanowiące element trzeciej warstwy zewnętrznej są produkty marki Gore-tex®. Produkty amerykańskiej firmy WL Gore są najbardziej zaawansowanymi materiałami na rynku. Taka odzież trekingowa posiada najlepsze parametry wodoszczelności. Materiał membranowy Gore-tex® jednocześnie zapewnia doskonały transport wilgoci na zewnątrz odzieży turystycznej. W tej kategorii znajdziecie również koszulki bawełniane, koszule i spodnie tropikalne oraz super ciepłe kurtki puchowe i z primaloftu.