Dzieci w górach – na własnych nogach
dzieci w górach
Porady

Dzieci w górach – na własnych nogach

Redakcja skalnik.pl / 15 lutego 2017

Po tym, jak producenci ekwipunku turystycznego dostrzegli potrzeby kobiet i dopasowali do nich swoje produkty, przyszedł czas na produkty zaprojektowane z myślą o najmłodszych. Namówienie dziecka do spędzania wolnego czasu na wędrówkach z rodzicami to w miarę łatwe zadanie, trudniej sprawić, by czerpało z tego radość. Jeśli dziecko będzie się czuło komfortowo, na pewno dużo szybciej załapie górskiego „bakcyla”. Przyjrzymy się, co warto sprawić maluchowi, który zaczyna odkrywać świat na własnych nogach.

Buty dla dziecka w góry

buty dla dziecka w góry

Podobnie jak w przypadku dorosłych, najważniejszym elementem ekwipunku są buty. Dziecięcym stopom musi być wygodnie i  sucho. Jeśli zatem nasze wędrówki nie będą tylko sporadycznymi spacerami, kupmy dobre buty trekkingowe dla dzieci. Modeli dla najmłodszych turystów przybywa, i dobrze, bo przekłada się to na bezpieczeństwo dziecka na szlaku.

Specjalne buty dla dziecka w góry będą chroniły stopę przed urazami od nierówności terenu, staw skokowy przed nadwyrężeniem lub skręceniem. Dodatkowo dobra podeszwa zapewni stabilność niezależnie od tego, czy pod nią znajdzie się mokra skała, błoto czy trawa.

W trudniejszym terenie warto rozważyć zakup kijków. Kijki trekkingowe dla dzieci mają inny zakres regulacji długości niż modele dla dorosłych, są też lżejsze, a na pewno ułatwią dziecku pokonywanie dłuższych odcinków.

Wracając do kwestii obuwia – jeśli nasz junior jest już gotowy na wyprawy w trudniejszych warunkach na pewno sprawdzą się modele butów wyposażone w membranę. Dzięki niej nogi pozostaną suche nawet w niepogodę. Dzieci oczywiście uwielbiają kolory, dlatego producenci zadbali, by juniorskie modele wyróżniały się przyjaznymi dla oka barwami.

buff chusta dla dzieckaBuff – kilkanaście sposobów na ochronę

Skoro jesteśmy przy wzorach zaprojektowanych z myślą o dzieciach, przenieśmy się od stóp do głowy. Buff, chusta bijąca rekordy popularności, która może być używana na kilkanaście sposobów, dostępna jest także w wersji dziecięcej. Każdy, kto chodzi po górach, zna ten moment, kiedy bez nakrycia głowy jest za zimno, a jednocześnie za ciepło na czapkę. To między innymi w takich sytuacjach buff lub chusta wielofunkcyjna innej marki poprawia nasz komfort.

Co zatem wyróżnia buff dla dzieci? Funkcjonalność pozostaje identyczna jak w „dorosłych modelach”, jednak chusta dla dzieci ma przede wszystkim mniejszy rozmiar i wzornictwo, które przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Ponadto zimowe modele chusty buff dla dzieci mają polarowy kołnierz, który doskonale ochroni głowę lub szyję przed niską temperaturą lub mroźnym wiatrem. Materiał, z którego wykonano buff dla dzieci ma wszystkie atesty bezpieczeństwa. Sama chusta, choć wygodna i cienka, chroni dziecko przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru.

Na plecach małego wędrowca

plecaki turystyczne dla dzieciJak na prawdziwego turystę przystało, dzieci – i to od najmłodszych lat – chcą samodzielnie nosić własne skarby. Nieważne czy będą to pluszaki, znalezione po drodze kamyki, czy wiatrówka. Dlaczego warto zaopatrzyć  małego turystę w dziecięcy plecak turystyczny? Głównie ze względu na konstrukcję, którą producenci skonstruowali specjalnie z myślą o najmłodszych wędrowcach. Oczywiście wygoda dziecka została osiągnięta poprzez zmniejszone rozmiary (plecaki turystyczne dla dzieci mają kilkanaście bądź dwadzieścia kilka litrów pojemności), ale chyba nikt nie oczekuje od dziecka, że będzie nosiło na wędrówce ciężary. Mniejszy rozmiar dopasowuje się do wzrostu dziecka. Renomowani producenci w modelach juniorskich zastosowali rozwiązania z powodzeniem stosowane w modelach standardowych. Dzieci mają do dyspozycji regulowane szelki, pas biodrowy (w niektórych modelach także piersiowy) oraz kieszonki boczne na podręczne, często używane drobiazgi.

butelka turystyczna dla dzieciDrobiazgi w plecaku

Jednym z elementów pakowanych do bocznych kieszeni może być bidon. Butelki turystyczne dla dzieci, wykonane z nieszkodliwych materiałów, to ekologiczne i ergonomiczne rozwiązanie, które małym turystom raczej przypadnie do gustu. Zamiast kupować wiele małych plastikowych butelek, łatwiej przelać napój do butelki wielorazowego użytku. Taka butelka jest lekka, dziecko bez problemu poniesie ją we własnym plecaku, a kolorowe tworzywo, z którego jest wykonana oraz wielość możliwych wzorów, mogą być dobrym sposobem na zakończenie sporów między rodzeństwem o to, kto pił, z której butelki. Wśród całego działu dziecięcego warto wyróżnić też czołówki dla dzieci. To gadżet, który Twój maluch chętnie schowa w swoim plecaku. Przyda się gdy znajdziecie jakąś małą jaskinię.

 

Rodzice mają swoje sprawdzone sposoby, by dopingować malucha do zdobycia celu – od obietnicy zjedzenia czegoś pysznego w schronisku, przez wspólne odkrywanie przyrody, po podarowany dziecku krokomierz, by łatwiej sprawdzać efekty wędrówki.  Jeśli dodatkowo wyposażą malucha w ekwipunek dostosowany do potrzeb i anatomii dziecka, wspólne wędrowanie będzie świetną zabawą dla całej rodziny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.