Filtrowanie wody w górach
Porady

Filtrowanie wody w górach

Marcin Nowak / 28 maja 2018

Woda – łączy nas wszystkich. Każdy z nas potrzebuje jej tak samo, czy to spacerując w Bieszczadach, na trekkingu w Himalajach, czy wspinając się na Mnicha. Niezależnie od pory roku i szerokości geograficznej woda jest absolutnie niezbędna. Kiedy dręczy cię pragnienie, sięgasz po butelkę lub wgryzasz się w ustnik bukłaka. Po kilku łykach czujesz błogie orzeźwienie, rozlewające się po twoim ciele. Możesz iść dalej przed siebie i cieszyć się wędrówką. Problem zaczyna się, kiedy butelka jest już pusta, a z bukłaka nie możesz wycisnąć nawet kropelki. W okolicy nie ma żadnego sklepu, ostatnie schronisko jest zbyt daleko, aby do niego wrócić. Jedyne, co możesz zrobić, to zaczerpnąć wody ze strumienia lub górskiego jeziora – czy to aby na pewno bezpieczne rozwiązanie?

Wodni pasażerowie na gapę

Najprościej rzecz ujmując – im wyżej jesteś, tym bezpieczniejsza będzie dla ciebie woda, którą pozyskasz z otoczenia. Powyżej poziomu występowania roślinności w wodzie będzie zdecydowanie mniej bakterii. Tam też jest relatywnie mała odległość strumieni od źródeł. Z tego też powodu zanieczyszczenie wody będzie zdecydowanie najmniejsze.

Im niżej, tym gorzej

Nie zawsze jednak będziesz przemieszczać się w tak jałowym terenie. Na swojej drodze spotkasz pasące się zwierzęta np. owce lub kozice. Im więcej zwierząt znajduje się w twojej okolicy, tym większe prawdopodobieństwo zanieczyszczenia wody. Zachowaj ostrożność, bo woda na tych wysokościach może być siedliskiem pierwotniaków, które powodują groźnie zakażenia – kryptosporydiozę i giardiozę. Ich objawami mogą być chociażby biegunka (skutkującą skrajnym odwodnieniem) i gorączka.

Pierwotniaki są tylko preludium do tego, co czyha na iebie, gdy nie zachowasz ostrożności przy uzupełnianiu płynów. Kolejnymi groźnymi mieszkańcami zbiorników wodnych są bakterie i wirusy. Te pierwsze to np. pałeczka E.Coli, salmonella (biegunka i gorączka) i bakteria cholery. Ta ostatnia to zawodnik wagi ciężkiej powodujący – a jakże by inaczej – biegunkę, wymioty, gorączkę, skrajne odwodnienie, a brak leczenia może doprowadzić nawet do śpiączki. Wirusy swoją obecność wykazują na obszarach zaludnionych, tam gdzie zużyta woda z gospodarstw może mieszać się z tą zdatną do picia. Drobnoustroje te mogą prowadzić do biegunki, wymiotów oraz poważnych zakażeń takich jak WZW typu A i E. Brzmi strasznie, prawda?

Oczywiście przy zachowaniu pewnych zasad możesz uniknąć kontaktu z niebezpiecznymi mikroorganizmami, które – jakby mogło się wydawać – czekają tylko na to, ażeby popsuć twój, tak bardzo wyczekiwany wyjazd.

Wodni egzekutorzy – eliminacja mikroorganizmów

Tabletki do uzdatniania wody

Najprostszym sposobem na oczyszczenie wody, która wolna jest od zanieczyszczeń mechanicznych (muł, glony, itp.) bądź takiej, do której nie masz zaufania, jest użycie tabletek do uzdatniania. Jedna tabletka wystarczy na uzdatnienie jednego litra wody. Minusem tego rozwiązania jest lekko chlorowy smak płynu. Musisz się z nim pogodzić, kiedy pod ręką masz tylko tabletki, a swoje zdrowie przekładasz nad walory smakowe wody.

Czy to długopis? Czy to lampa? To SteriPen!

Sterylizator wody firmy SterPen, model Classic 3

Sterylizator wody Classic 3 firmy SteriPen

Alternatywnym, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest użycie sterylizatora wody uzbrojonego w lampę UV np.: SteriPen. Jest to urządzenie, które przypomina swym kształtem długopis i zabiera niewiele więcej miejsca w bagażu. Jeżeli jesteś typem podróżnika, dla którego istotna jest skuteczność uzdatniania, rozmiar, waga i utrzymanie względnie neutralnego smaku wody, to prawdopodobnie znalazłeś to, czego szukałeś. Sterylizator wody SteriPen emituje promieniowanie UV-C, które wykazuje niemalże 100% skuteczności w eliminacji drobnoustrojów występujących w wodzie. Wystarczy, że umieścisz sterylizator w naczyniu np. w butelce, uruchomisz go i odczekasz 90 sekund (dla 1 litra), żeby odkazić wodę i ukoić dręczące Cię pragnienie. Sterylizator SteriPen jest w stanie wykonać 50 cykli uzdatniania na jednym zestawie baterii (model UV Classic 3). W pełni naładowane akumulatory modelu UV Ultra wystarczą na podobną ilość uzdatnień. Co ważne żywotność lampy to około 8000 cykli.

Turystyczna oczyszczalnia wody

Inaczej wygląda kwestia wody zdatnej do spożycia, kiedy ta nie jest klarowna i zawiera w sobie widoczne zanieczyszczenia, określane mianem mechanicznych. Do akcji wkraczają wtedy filtry turystyczne do wody. Oczyszczają ją z większości niechcianych dodatków przy relatywnie dużej wydajności. Wśród najlepszych znajdą się filtry ceramiczne i z włókna szklanego szwajcarskiej marki Katadyn – absolutnego lidera w dziedzinie uzdatniania wody.

Jak to działa?

Ceramiczny filtr do wody firmy Katadyn, model Pocket

Filtr Pocket firmy Katadyn

Zasada działania wkładu ceramicznego i tego wykonanego z włókna szklanego jest identyczna. Wodę, którą chcesz przefiltrować, nalewasz prosto ze stojącego zbiornika wodnego, strumienia lub rzeki. Przepompowywana jest przez filtr i – ku twojej uciesze – trafia do butelki lub bukłaka. Oba typy filtrów oczyszczają wodę ze zbliżoną skutecznością. Mikropory wkładów filtrujących – ceramicznych i z włókna szklanego – mają średnicę 0,2 µm, dzięki czemu mogą usunąć z wody naprawdę drobne zanieczyszczenia. Jeśli porównasz to z wielkością pierwotniaków (1–15 µm ) i bakterii (0,2–2 µm) możesz mieć pewność, że filtr je zatrzyma. Podobnie zresztą jak każde większe zanieczyszczenia. Niestety odfiltrowaną wodę musisz przegotować lub odkazić, gdyż mikropory tych filtrów są większe od wirusów. Wodę możesz odkazić wyżej wspomnianymi tabletkami lub sterylizatorem. Ale który filtr będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni?

Mimo wielu wspólnych atrybutów, te dwa typy filtrów będą się nieznacznie różnić i nadawać się będą do użycia w innych okolicznościach.

Filtr ceramiczny…

Ceramiczny filtr do wody firmy Katadyn, model: Base Camp Pro

Filtr Base Camp Pro frimy Katadyn

Filtry turystyczne oparte na wkładzie ceramicznym np. Katadyn Pocket cechują się dużą wydajnością i żywotnością (20 lat gwarancji!). Filtra Katadyn Pocket możesz użyć nawet w bardzo zanieczyszczonej wodzie. Zazielenione stawy, muliste rzeki, a nawet kałuże staną się twoimi punktami czerpania wody. Wkład filtra Pocket możesz wyczyścić pod bieżącą wodą, kiedy filtr się zapcha. Minusem filtra ceramicznego jest siła, której będziesz musiał użyć do przepompowania wody i jego przepustowość – 1 litr/min. Filtrowanie przez wkład ceramiczny nie pozbawi jednak wody jej zapachu i nie zneutralizuje chemikaliów, które mogłyby się w niej znaleźć.

 

…vs. filtr z włókna szklanego

Włókno szklane, jako wkład w turystycznych filtrach, np. w modelu Katadyn Vario, ma dwukrotnie większą przepustowość niż filtr Pocket (2 litry/min.). Jest też lżejsze od swojego ceramicznego odpowiednika, co dla fanów Light & Fast jest ogromną zaletą. Niestety nie będziesz mógł go użyć w tak trudnych warunkach jak filtra Pocket – wkład z włókna szklanego nie może być czyszczony, co przekłada się na jego żywotność i spektrum użycia. Filtr Katadyn Vario wspomagany jest wkładem z węgla aktywnego pochłaniającego metale ciężkie, chemikalia i niechciane zapachy. W końcu będziesz mógł cieszyć się świeżą i neutralną w smaku wodą.

LifeStraw – słomka życia

Filtr osobisty firmy LifeStraw, model Personal

Filtr Personal firmy LifeStraw

Jeżeli szukasz filtra, którego chcesz zabrać ze sobą w podróż, w plecaku miejsca masz na styk i potrzebujesz czegoś niezawodnego, to do swojej listy rzeczy absolutnie niezbędnych dopisz LifeStraw.

Oparta na bazie włókna Hollow Fiber konstrukcja filtra Personal, zamknięta w kompaktowej tubce zaskoczy cię swoimi możliwościami. Dzięki mikroporom o średnicy 0,2 µm masz pewność, że bakterie, pierwotniaki, pasożyty i inne zanieczyszczenia nie trafią do twoich ust. LifeStraw gwarantuje też ponadprzeciętną wydajność – nawet do 1000 litrów wody!

Butelka Lifestraw Go Portable firmy LifeStraw

Filtr Lifestraw Go Portable w formie butelki

Nie tylko słomka

LifeStraw, oprócz filtra Personal, może zaproponować butelkę Go 2-Stage. W tym wariancie otrzymujesz filtr z wkładem Hollow Fiber wzbogacony o wkład węglowy. Butelka ma pojemność 650 ml, jest wygodna i wytrzymała. Dzięki wkładowi z węgla aktywnego masz do dyspozycji wodę wolną od zanieczyszczeń chemicznych i metali ciężkich. Tak jak w przypadku filtra Personal wkład Hollow Fiber wystarczy na około 1000 litrów, a wkład węglowy na 100 litrów. Całość tworzy pewny i poręczny system filtrujący.

Czysta woda zawsze z tobą

Butelka na wodę firmy Water-to-Go z filtrem węglowym

Butelka Water-to-Go 750 ml

Wchodzisz do sklepu i widzisz wodę w plastikowych butelkach. Bierzesz jedną – i tak dzień za dniem. Butelka jest wygodna, możesz ją zabrać do plecaka, a opróżnioną po prostu wyrzucasz do kosza. Góra plastikowych śmieci nieprzerwanie rośnie. Wiesz, że ten problem istnieje i nie chcesz brać udziału w tym niegodziwym procederze. A gdyby tak wystarczyła jedna butelka?

 

Jedna butelka przez cały rok
– Water-To-Go

Na ratunek przybywają butelki wielokrotnego użytku Water-To-Go, które z powodzeniem zastąpią butelkowaną wodę w codziennym użytkowaniu, pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko, w którym tak bardzo lubisz przebywać.

Przezroczysta butelka Water-to-Go o pojemności 500 ml

Butelka Water-to-Go 500 ml

Technologia z kosmosu w butelce

Water-To-Go to prosta butelka. Jej sercem jest zaawansowany technologicznie i zaprojektowany wraz z NASA filtr. Wyprodukowany z zastosowaniem nanotechnologii i tlenku glinu filtr WTG wyróżnia niespotykana skuteczność wyłapywania zanieczyszczeń z wody. Począwszy od metali ciężkich i zanieczyszczeń chemicznych, przez bakterie, aż po wirusy. Czyni to butelkę Water-To-Go jedną z najciekawszych propozycji na rynku, która pozwala na oczyszczenie nawet do 200 litrów wody.

Jaki filtr turystyczny wybrać?

Wybór filtra, wydawałoby się, to taka prosta rzecz. Brudna woda przelewa się przez filtr i – voilà! – mamy wodę, która nie wyrządzi nam krzywdy. Jak się okazuje, nic bardziej mylnego. Przed wyborem filtra do wody zastanów się, gdzie i w jakich warunkach będziesz go używać.

Jeżeli jedziesz w miejsca, w których woda jest wolna od zanieczyszczeń mechanicznych, ale nie darzysz jej zaufaniem i nie chcesz popsuć swojego wyjazdu powinien wystarczyć sterylizator SteriPen lub tabletki do uzdatniania wody. Jeżeli jedziesz gdzieś „na dziko” i wiesz, że na twojej trasie schroniska i punkty ujęć wody zdatnej do picia będą stanowić rzadką atrakcję, pomyśl filtrach z włókna szklanego lub ceramicznych. LifeStraw, dzięki rozmiarowi i niezawodności, może okazać się niezbędną częścią twojego ekwipunku. Butelka z filtrem Water-To-Go może zostać twoim kompanem, dzięki któremu czysta woda będzie zawsze w pobliżu.

Jedno jest pewne: przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić, jakie niespodzianki mogą czyhać na Ciebie w wodzie i odpowiednio się do nich przygotować. Pamiętaj, że czysta woda to udany wyjazd, bez zbędnych przygód.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.