Idzie jesień. Sprawdź, co warto zabrać pod namiot
co zabrać pod namiot
Porady

Idzie jesień. Sprawdź, co warto zabrać pod namiot

Redakcja skalnik.pl / 19 października 2016

Lato powoli się kończy, a za oknem widać już od dawna pierwsze oznaki jesieni. Nie jest to jednak powód, by odwiesić sprzęt kempingowy na haczyk i czekać do kolejnego lata. Kilka dni stabilnej pogody i ciepłe noce powinny, tak samo jak wspaniałe kolory jesieni w górach, zachęcać Cię do podejmowania jesiennych wędrówek i biwakowania pod namiotem. Czy z każdym promieniem słońca nie masz wrażenia, że złota polska jesień zapowiada się imponująco? Idealna recepta na udany turystyczny wypad to brak opadów, nieco wyższe temperatury i trochę chęci do przeżycia przygody.

Jak się przygotować do przetrwania chłodnej nocy?

bielizna thermoLatem z biwakowaniem większych problemów nie ma. Pewnie nie raz zdarzało Ci się już spać w letnią noc pod namiotem i coś na ten temat wiesz. Jesienią sprawa ma się nieco inaczej. Przede wszystkim musisz zadbać odpowiednią ochronę przed nieco niższą temperaturą. Nisko operujące słońce i krótszy dzień sprawiają, że nocą w górach jest jeszcze zimniej. Przygotowania do jesiennego biwaku zacznij od własnego ciała. Ważna będzie dobra bielizna, która zapewni optymalną termoregulację organizmu. Działanie dobrej bielizny termoaktywnej poczujesz nie tylko podczas biwaku, lecz także docenisz ją przy wzmożonym wysiłku. Techniczna bielizna termoaktywna dba, by ciało nie marzło i nie przegrzewało się nadmiernie. Funkcjonalne materiały działają blisko skóry także wtedy, gdy warunki klimatyczne nie będą sprzyjać Twoim przygodom. Doskonały mikroklimat przy skórze zapewnia nie tylko koszulka termoaktywna. Nie zapomnij o getrach termoaktywnych, które wraz z górną częścią pierwszej warstwy ubioru zapewniają kompleksową ochronę. Sprawdź ofertę bielizny thermo dla pań lub dla panów. Ważną rzeczą jest zabranie odpowiedniego śpiwora. Komfortowy sen możliwy jest tylko wtedy, gdy chłód nie budzi śpiącej osoby. Ciepły śpiwór, ale także dobra karimata, mata samopompująca lub materac, to jesienią podstawowe wyposażenie do namiotu. Jeśli będziesz wybierać śpiwór, to zwróć uwagę na parametr „temperatura – komfort”. Dobry śpiwór na jesienne biwaki powinien mieć ten współczynnik w okolicy 0°C. Nie myśl, że to przesada. Nocą przy gruncie mogą panować takie właśnie temperatury.

termosPełny brzuszek to szczęśliwy brzuszek

Nieodłącznym elementem każdego biwaku (i to bez względu na porę roku) jest obozowa kuchnia. Do przygotowania ciepłego posiłku potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Minimum to kuchenka turystyczna, menażka lub naczynia turystyczne do gotowania wody i podgrzewania posiłków. Najlepiej zabrać ze sobą również termos. Łyk ciepłej herbaty tuż po przebudzeniu ułatwi Ci aktywnie zacząć dzień. W termosie możesz mieć zawsze zapas gorącej wody, z której szybkim sposobem przyrządzisz w dowolnej chwili ciepły posiłek. Najszybszym i smacznym sposobem pozyskania niezbędnych kalorii dla zmęczonego organizmu jest spożycie gotowych posiłków w postaci liofilizatów. Ulubiony smak kupisz w Skalniku. Wybierz z szerokiej oferty gotowych posiłków, w tym tych najsmaczniejszych dań liofilizowanych polskiej marki Lyo Food, lub nowości na polskim rynku outdoorowym, którą są liofilizaty Voyager.

W co się ubrać?

Na wycieczce w góry musisz mieć odzież na każde warunki pogodowe. Kilka słów o bieliźnie już zdążyliśmy powiedzieć. Na pierwszą warstwę musisz założyć coś na docieplenie, na przykład polar. Jako kurtki najchętniej użyjesz jesienią materiałów typu softshell. Są one nieprzewiewne, a ich materiał świetnie oddycha podczas aktywnych działań. Na wypadek deszczu, o który przecież jesienią nietrudno, musisz mieć w plecaku kurtkę przeciwdeszczową. Najlepsze są kurtki z membraną. Kurtki membranowe to nie tylko gwarancja dobrej ochrony przed wilgocią, lecz także paroprzepuszczalność skutkująca zwiększonym komfortem podczas marszu w deszczu.

Drobiazgi

Wyjazdy mają to do siebie, że często obfitują w nieprzewidywalne zdarzenia. Zgodzisz się pewnie, że nagłe rozładowanie telefonu nie jest komfortową sytuacją. Planując biwak lub dłuższy trekking, musisz pomyśleć o źródle energii dla smartfona. Nie chodzi wcale o sytuację, w której nie będziesz w stanie podzielić się pięknym zdjęciem na społecznościowym portalu. Stawką jest Twoje bezpieczeństwo. W górach musisz wiedzieć, że możesz polegać na swoich elektronicznych urządzeniach. Pamiętaj, że w niskich temperaturach baterie wyczerpują się szybciej. Można temu zaradzić dzięki przenośnym źródłom energii w postaci tzw. „powerbanków”. Szeroki ich wybór zapewnia marka Brunton. W katalogu produktów znajdziesz podstawowe modele o pojemności 1500 mAh, a także dużo większe, pozwalające na kilkukrotne doładowanie elektronicznego sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem dla prawdziwych fanów nowych technologii jest kuchenka turystyczna Biolite. Dzięki tej nowoczesnej kuchence na biomasę możesz w terenie gotować i ładować elektronikę. Spalane w kuchence patyki, szyszki, nawet igliwie i liście dają ciepło, a także przetwarzają energię cieplną na prąd. Nie zapominaj o podstawowym sprzęcie. Na szybciej zapadający zmrok musisz mieć w plecaku czołówkę, na wypadek zabłądzenia mapę, na sytuacje, których każdy woli unikać – apteczkę pierwszej pomocy.

 

Wszystkie elementy ekwipunku niezbędnego w trakcie jesiennych biwaków w terenie, znajdziesz w sklepach turystycznych Skalnik oraz w sklepie internetowym Skalnik.pl. Jesteśmy także po to, by spełnić Twoje marzenia o jesiennym biwaku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.