Jak zadbać o swoje stopy, czyli o butach do chodzenia po górach
buty w góry
Porady

Jak zadbać o swoje stopy, czyli o butach do chodzenia po górach

Redakcja skalnik.pl / 05 maja 2016

Stopy to tak naprawdę bardzo skomplikowane „urządzenia”. Rozpatrując sprawę z punktu widzenia anatomii składają się z niezliczonej ilości drobnych kości, ścięgien i mięśni. To one odpowiadają za kontakt z podłożem, oraz stabilizację Waszej  pozycji podczas chodzenia. O stopy należy dbać, nie tylko poprzez higienę, ale także używając do ich ochrony odpowiednich skarpet i butów.

W celu wybrania odpowiedniego obuwia powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się, do jakie rodzaju aktywności górskiej będziemy używać, zakupionego modelu. Wybierając odpowiednie dla własnych potrzeb obuwie, musi spełniać wszystkie zakładane przez użytkownika założenia. Tak naprawdę ciężko jest wybrać obuwie uniwersalne. Generalnie buty turystyczne dzielimy na trzy grupy.

Buty wysokogórskie, specjalistyczne

buty wysokogórskieTen rodzaj butów spełnia rygorystyczne normy ochrony stopy podczas ekstremalnych wypraw górskich. Profesjonalne obuwie wysokogórskie najczęściej wykonane jest z grubej naturalnej skóry zamszowej. Buty tej klasy najczęściej posiadają ocieplenie z Primaloftu®. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wkładka klimatyczna. Najwyżej jakości materiałem membranowym stosowanym do zabezpieczenia butów przed przemoczeniem, jednocześnie pozwalającym oddychać stopie jest wkładka wykonana w technologii Gore-tex®. Syntetyczne membrany oddychające idealnie sprawdzają się jako elementy regulujące temperaturę wewnątrz butów. W butach przeznaczonych do zimowej wspinaczki w górach wysokich, oprócz ocieplenia i zabezpieczenia przed wodą jest najwyższej jakości podeszwa. W butach tego typu, stosuje się twarde i bardzo twarde podeszwy. Najczęściej do wykończenia tego rodzaju podeszwy wykorzystywana jest guma włoskiej marki Vibram®. Dodatkowym atutem tego rodzaju podeszew jest specjalistyczny kształt bieżnika, obcas wykończony w ten sposób, że podczas schodzenia działa jak klin. Zmniejsza ryzyko poślizgnięcia. Buty wysokogórskie dodatkowo wyposażane są przez producentów w specjalne ranty, umożliwiające zapięcie raków automatycznych lub półautomatycznych. Niezbędnym elementem ochronnym jest gumowy otok zabezpieczający cholewkę oraz stopę użytkownika. W tej kategorii szczególnie polecamy buty Scarpa i model Expert Pro marki Zamberlan.

buty wysokie trekkingoweWysokie buty trekkingowe

Wysokie buty trekkingowe wytwarzane są w dwóch odmiennych konstrukcjach. Pierwszą, wykonaną w całości z naturalnej skóry nubukowej, zamszowej lub licowej oraz drugiej hybrydowej. Ten typ konstrukcji, polega na wykonaniu cholewki z połączenia wytrzymałego materiału  syntetycznego oraz naturalnej skóry, najczęściej zamszowej. Buty trekkingowe uszyte z pełnego kawałka skóry, są modelami cztero-sezonowymi. Można je bez problemu używać w każdej porze roku. Minimalna ilość szwów, licowa skórzana cholewka, zapewniają minimalną możliwość wnikania wody do wewnątrz konstrukcji.  Buty uszyte ze skóry i syntetyków, przeważnie stosuje się w cieplejszych okresach. Od wiosny do jesieni. W obu tych  rodzajach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie membrany klimatycznej oraz dobrej jakości podeszwy, która odpowiada za idealną przyczepność i stabilizację podczas poruszania się w urozmaiconym górskim terenie. Wybór odpowiedniego, wygodnego modelu czasem jest trudny, ponieważ każda stopa ma inną budowę anatomiczną. Ze względu na to, finalny zakup powinna poprzedzić przymiarka kilku różnych modeli. Różni producenci w tej samej kategorii obuwia stosują różne kształty kopyta oraz tęgości. Tutaj najbardziej godnymi polecenia są buty Salewa i model Vakuum marki Meindl.

buty podejścioweButy podejściowe

Tego rodzaju modele są lekkie, często wykonane z lekkiej skóry lub syntetyków. Posiadają elastyczną samoczyszcząca podeszwę.  Podeszwy Vibram®, Contagrip® i wiele innych, w tym rodzaju butów posiadają tak zwany element climbing zone. To strefa podeszwy, która ma doskonałe czucie podłoża podczas pokonywania łatwych podejść w skale. Niskie buty turystyczne, idealnie nadają się też jako alternatywa do butów sportowych. Są one często wybierane jako lekkie buty miejskie. W tej kategorii polecamy buty Salomon oraz model Scarpa Mojito.

Każdy rodzaj obuwia wymaga pielęgnacji, należy pamiętać o impregnacji, która zapewnia zabezpieczenie cholewki przed wnikaniem wody. Warstwa hydrofobowa, oprócz „odrzucania” kropel wody , wspomaga także proces oddychania obuwia. W komplecie z butami, należy zakupić specjalistyczne skarpety, z właściwych włókien, które będą współpracowały z wkładką klimatyczną. Odpowiedniej grubości skarpeta, dodatkowo chroni i zabezpiecza stopę przed otarciami.

 

Jeśli jeszcze nie posiadacie odpowiednich butów zapraszam do stacjonarnych sklepów Skalnik oraz internetowego sklepu Skalnik.pl, gdzie znajdziecie szeroki asortyment butów, wśród których zapewne uda się wybrać te najwygodniejsze.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.