Kartusze, paliwa

Wysokiej jakości paliwo lub gaz to najważniejszy czynnik dla wydajnej pracy kuchenki turystycznej. Wielorakość systemów gazowych oraz oferta palników sprawia, że na rynku outdoorowym znajduje się szeroka gama produktów, z których te najlepsze dostępne są w ofercie Skalnika. Kuchenki turystyczne zasilane są trzema podstawowymi rodzajami paliwa. Czyste paliwo płynne, skroplony gaz LPG oraz specjalne paliwo stałe.
Primus – paliwo płynne do kuchenki turystycznej
Wyprawowe kuchenki wielopaliwowe wymagają czystego i wydajnego paliwa. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzi marka Primus. Primus to szwedzki producent, który od roku 1892, kiedy to Frans W Lindqvist wyprodukował pierwszą kuchenkę zasilaną czystą naftą pozostaje niezmiennie w czołówce światowych producentów sprzętu biwakowego. Inżynierowie marki opracowali do tego typu palników specjalny rodzaj płynnego paliwa. Wysoko rafinowana benzyna, która nie kopci w trakcie spalania, nie zatyka dyszy, jednocześnie zapewnia wysoką moc palników, napędzanych tym rodzajem paliwa. Power fuel to idealny wybór dla wszystkich uczestników wypraw w ekstremalnych warunkach arktycznych i wysokogórskich.
Gaz do kuchenek turystycznych
Rynek outdoorowych kuchenek turystycznych to także rozwiązania techniczne zasilenie skroplonym gazem LPG. Systemów zasilania gazem LPG jest kilka. Do podstawowych należy system kartuszy wyposażonych w zawór i gwint, system kartuszy z zaworem bez gwintu oraz trzeci popularny system na kartusze przebijane. Kartusze z zaworem i gwintem to system wykorzystywany do wszystkich technicznych palnikach turystycznych i wyprawowych. Producentów stosujących ten system jest kilku. Skalnik oferuje w tej grupie produkty Primus’a, Optimus’a czy popularnej marki GoSystem. Kartusze gazowe wyposażone w zawór i gwint napełniane są przez ich producentów różnymi mieszankami gazu.
Jaką mieszankę powinien mieć kartusz gazowy
W zależności od warunków, w których zamierzamy korzystać z palnika, powinniśmy wyposażyć się w odpowiednią mieszankę gazową. Najpopularniejsze oczywiście są mieszanki uniwersalne. Zawierają one w swoim składzie mieszaniny gazów takich jak propan, butan i izobutan. Odpowiednia mieszanka gazowa zapewnia idealna pracę kuchenki niezależnie od warunków otoczenia. W sezonie 2016 na rynku pojawiły się nowe mieszanki gazowe, które proponuje szwedzki Primus. Pierwszą z nich jest letni Summer Gas. To specjalna mieszanina gazowa w której składzie jest 80% butanu i 20% propanu. Takie proporcje idealnie sprawdzają się w trakcie użytkowania w warunkach letnich. Optymalny zakres pracy palników na tej mieszance gazowej, oscyluje w przedziale od 15 do 400C. Natomiast dla potrzeb zimowych wypraw w rejony arktyczne i wysokogórskie specjaliści Primusa opracowali mieszankę Winter Gas. Skład tej mieszanki to idealna proporcja 80% izobutanu i 20% propanu. Ten typ mieszanki wraz ze specjalna konstrukcja kartusza powoduje iż, mieszanka gazowa w tym składzie idealnie rozpręża się nawet w ekstremalnie niskich temperaturach sięgających -220C. Producent zapewnia także iż, wykorzystanie tego rodzaju mieszanki gazowej zapewnia po 60 minutach gotowania zysk energetyczny na poziomie około 9% a po 120 minutach to już 15% w stosunku do standardowych mieszanek gazowych.
Kartusze gazowe to kuchenek innego typu
W sprzedaży nie może zabraknąć także niezwykle popularnych kartuszy marki Campingaz kompatybilnych z systemem Easy Click lub Easy Click Plus tejże marki. Mieszanka butanu i propanu oferowana przez Campingaz idealnie spala się w różnych warunkach. Nie możemy także zapomnieć o użytkownikach, którzy korzystają z kuchenek na kartusze typu C206. 190 gramowe kartusze z mieszanką niepodatną na niskie temperatury, zapewnia dobrą pracę kuchenek turystycznych tego francuskiego producenta. Paliwo stałe marki Esbit to oferta dla minimalistów i survivalowców. Kostki stałego paliwa to niska waga, można nimi rozpalić ognisko, podgrzać wodę i przygotować ciepłą strawę. Ten rodzaj paliwa nie iskrzy i nie upłynnia się w trakcie spalania. Skalnik oferuje kartusze z gazem marek Optimus, Primus Gosystem i Jetboil. Kartusze występują w wersji nakręcanej (najpopularniejszy), wciskanej (Campingaz) i przebijanej do najtańszych kuchenek.

