Żywność liofilizowana
Żywność liofilizowana - z czym to się je?
Żywność liofilizowana jest bardzo popularną wersją odżywiania się podczas długich wędrówek wśród turystów. Coraz szersza grupa miłośników gór zabiera do plecaka liofilizaty. Taka żywność świetnie sprawdza się podczas podróży. Wielu zadaje sobie pytanie co to jest liofilizacja. To proces, w którym zamrożone produkty poddawane są suszeniu. Podczas tego procesu cała woda z tych produktów zostaje usunięcia. Ten typ żywności od dawna był wykorzystywany przez himalaistów. Obecnie jedzenie liofilizowane jest idealnym rozwiązaniem dla turystów górskich, alpinistów czy wspinaczy.
Na czym polega liofilizacja
Pierwszym etapem liofilizacji jest zamrożenie żywności, które są przechowywane w temperaturze poniżej -40 stopni Celcjusza. Tak niska temperatura jest odpowiedzialna za wyginięcie wszystkich bakterii i mikroorganizmów, które mogłyby spowodować powstawanie pleśni czy fermentowanie. W następnym etapie żywność trafia do tzw. próżni średniej, w której dochodzi do parowania wody. Podczas gdy żywność jest w tzw. próżni średniej, dostarczane jest też ciepło, które podtrzymuje sublimację oraz wymraża powstałą parę wodną. Po przebyciu całej drogi procesu liofilizacji otrzymywana jest żywność liofilizowana. Temu procesowi może być poddawana większość produktów, pod warunkiem że w swoim składzie ma wodę oraz jedną z trzech substancji: białko, tłuszcz lub węglowodany.
Żywność liofilizowana - idealny wybór na trekking
W dziale liofilizatów sklepu Skalnik znajdują się gotowe dania liofilizowane, które po zalaniu gorącą wodą, są gotowe do spożycia w kilka minut. Czołowi producenci liofilizatów to polski Lyo Food oraz Travellunch i Trek’n’Eat Taka żywność posiada swoje zalety. Potrawy powstałe w procesie liofilizacji nie tracą swoich właściwości odżywczych. To pełnowartościowe posiłki, które zapewniają niezbędne składniki odżywcze każdemu turyście. Liofilizaty są w postaci bardzo kompaktowej, mało ważą i zajmują niewiele miejsca w plecaku czy torbie podróżnej. Wyróżniają się niską wagą, która najczęściej wynosi od 6 do 10 procent wagi początkowej. Ponadto taka żywność jest bardzo trwała i posiada długi termin ważności do spożycia. Brak wody, która jest usunięta podczas procesu liofilizacji powoduje, że żadne mikroorganizmy nie rozwijają się, co daje tak długi czas przydatności liofilów. Każda torebka z żywnością liofilizowaną jest szczelnie, hermetycznie zamknięta i zawiera pochłaniacz tlenu. Ta żywność nie zawierająca konserwantów. Zachowuje w pełni smak i zapach jedzenia. Największą jej zaletą jest łatwość i szybkość w przygotowaniu. Bardzo ułatwia spożywanie posiłków w terenie, gdy nie ma możliwości przygotowywania jedzenia. Nie zabiera czasu na długie przygotowania, po prostu zalewasz i jesz. Kolejną zaletą jest różnorodność posiłków. Można zjeść zupę, danie główne i również deser. Są też wersje dla wegetarian oraz przygotowane zgodnie z dietą religijną. Jest też wada. Proces liofilizacji jest długotrwały i kosztowny, dlatego żywność liofilizowana jest dość droga. Należy pamiętać, że produkty liofilizowane muszą być przechowywane w suchych warunkach. Gdy zabieramy taką żywność w góry, należy dodatkowo ją zapakować, aby napotkany na szlaku nas deszcze, nie wpłynął na jej właściwości.
Zrezygnuj z konserw. Wybierz liofilizaty i zyskaj różnorodność smaków
Dział liofilizaty oferuje szeroką gamę smaków w opakowaniach jedno i dwuosobowych. Makaron z kurczakiem i szpinakiem w sosie śmietanowym, zupa serowa fondue po szwajcarsku lub dziczyzna dla smakoszy – to tylko niektóre dania, jakie można zakupić. W daniach warzywnych wyraźnie można rozróżnić groszek, fasolkę i kukurydzę, jajecznica pachnie smażoną cebulką, a między zębami chrupią kawałki bekonu. Wybór deserów jest również bardzo duży: krem karmelowy z amaretto, waniliowa legumina ryżowa czy mus czekoladowy, to tylko niektóre z propozycji dań wyprawowych firmy Trek’n eat. Znajdują się tu również propozycję żywności liofilizowanej marki Lyo Expedition czy Travellunch. Oosby na specjalnych dietach również mogą wybrać liofilizaty. W naszej ofercie znajduja się liofilizaty wegetariańskie oraz wegańskie.
Danie liofilizowane - jak je przygotować?
Nawet, jeśli nie miałeś jeszcze okazji sprawdzić, jak smakuje danie liofilizowane, pierwsza styczność z tego typu posiłkiem nie będzie dla Ciebie wielkim problemem. Ze spokojem zabierz ze sobą kilka paczek swoich ulubionych kompozycji smakowych, kuchenkę turystyczną i dopasowany garnek, a opcjonalnie również termos na żywność - i nie martw się o procedurę. Producenci popularnych liofów oprócz jakości samego dania dopracowują także ich opakowania, by całe doświadczenie było tak łatwe i intuicyjne, jak to tylko możliwe. Zazwyczaj przystosowane są do pełnienia roli naczynia, w większości przypadków nie będziesz więc musiał przesypywać nigdzie ich zawartości. Każdy z produktów uzupełniony jest czytelną instrukcją, często również wewnętrzną podziałką; po prostu zalej swój liofilizowany posiłek gorącą, zagotowaną wodą do wskazanej linii, zamieszaj i odstaw na podany w instrukcji czas. Gotowe! Możesz delektować się pełnowartościowym posiłkiem.