Liny wspinaczkowe
Liny wspinaczkowe
Lina to niezbędny element wyposażenia wykorzystywany do uprawiania wspinaczki, do prac wysokościowych, oraz w ratownictwie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów w kategorii ‘liny’ prezentujemy bogatą ofertę marek Tendon, Beal, Roca i innych. Szeroka oferta lin pozwoli na wybór tej właściwej, w zależności od naszego zapotrzebowania. Znajdują się tu liny statyczne, dynamiczne oraz pomocnicze, jak również ultra-wytrzymałe taśmy marki Ocun i innych, czołowych producentów wspinaczkowego asortymentu. Liny statyczne oferowane w tej kategorii można wykorzystać do pracy na wysokościach z dostępem z liny, w ratownictwie wysokościowym czy w speleologii. Liny statyczne oferowane są tylko od tych najlepszych producentów jak Sterling, Mammut i Roca oraz Tendon. Liny można zakupić w zwojach lub na metry, co daje możliwość dobrania długości odcinka liny do indywidualnych potrzeb. Liny o niskiej rozciągliwości wykonane są z różnych materiałów takich jak polipropylen, kewlar, spectra, aramid. Podział ich to liny typu A i B. Typ B to liny przeznaczone do stosowania przy mniejszym obciążeniu niż liny typu A.
Innym rodzajem oferowanym w tej kategorii są oczywiście liny dynamiczne. Ich konstrukcja pozwala na pochłonięcie większej części energii powstałej podczas odpadnięcia. W przeciwieństwie do lin statycznych, te charakteryzują się dużą rozciągliwością. Ten typ liny powinien wybrać każdy kto uprawia wspinaczkę sportową lub klasyczną, w skale lub lodzie. W ofercie lin dynamicznych znajdują się liny pojedyncze, podwójne lub bliźniacze. Każdy jej typ można wykorzystać w różnych sportach ekstremalnych. Do wspinaczki na sztucznych ścianach czy w skale należy wybrać sobie linę pojedynczą, o średnicy od 9 do 11 mm. Dla wspinaczy sportowych i wyczynowych polecane są te poniżej 10 mm. Dla tych wspinających się rekreacyjnie idealnym wyborem będzie średnica powyżej 10 mm. Możliwość szerokiego spektrum zastosowania daje im dużą popularność wśród miłośników pionu. Każda wspinaczka wysokogórska czy wspinaczka na wielkich ścianach, w skale i lodzie wiąże się z wykorzystaniem podwójnej liny dynamicznej. Średnica to około 8-9 mm. Taka lina to bezwzględne bezpieczeństwo wspinacza. Istotnym plusem wykorzystania tej liny jest rozłożenie działania sił hamowania na dwie żyły. Najcieńszym rodzajem liny dynamicznej jest lina bliźniacza. Jej średnica to 7-8 mm. Dwie żyły razem osiągają długość do 120 metrów. Dla każdego poskramiacza pionu, lina bliźniacza będzie idealnym wyborem, gdy wybiera się na wspinaczkę górską w lodzie. To liny o małej wadze, przy możliwościach długich zjazdów.
Nie możecie również zapomnieć o wyborze lin pomocniczych. Na potrzeby czynności około asekuracyjnych podczas wspinaczki oraz przy pracy na wysokościach , niezbędne są różnej średnicy reep sznury. Średnica linek pomocniczych jest znacznie mniejsza niż w typowych linach przeznaczonych do asekuracji. Wśród reep sznurów znajdziecie tu modele ze wzmocnionym rdzeniem kevlarowym. Niewątpliwie popularnym zastosowaniem takich lin jest węzeł prusikowy stosowany do autoasekuracji podczas zjazdów oraz podchodzenia na linie. Dodatkowo w kategorii ‘liny’ znajdziecie również taśmy rurowe. Taśmę można zastosować w różnych sytuacjach. Jeśli jesteś wspinaczem skałkowym, bądź zmagasz się z pracą na wysokościach, musisz zajrzeć tu i zaopatrzyć się w taśmę. Odnajdziesz tu bardzo odporne i wytrzymałe taśmy znanej marki Tendon, Beal czy Ocun. Wszyscy producenci sprzętu wspinaczkowego zapewniają najlepsze, atestowane produkty. Produkty tej kategorii to zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego wyboru najwyższej jakości lin, repów czy taśm, należy dokonać właśnie tutaj. Liny statyczne służą głównie do prac na wysokości, speleologii i do asekuracji na ściankach wspinaczkowych. Liny dynamiczne najlepiej sprawdzą się podczas wspinaczki - to właśnie one ochronią Cię przed konsekwencjami ewentualnego odpadnięcia, odpowiednio rozciągając się w momencie obciążenia i w połączeniu z umiejętnościami asekuranta gwarantując komfortowy, ergonomiczny lot. Lina wspinaczkowa pozwoli Ci skoncentrować się na kolejnych przechwytach i pokonaniu najtrudniejszych odcinków skalnej lub górskiej drogi, zapewniając niezbędne w outdoorze bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrana lina do wspinaczki płynnie pracuje w przyrządzie (zarówno klasycznym kubku, półautomacie, jak i tym całkowicie automatycznym), a jej opcjonalna impregnacja pozwala na przedłużenie żywotności w specyficznych, trudnych warunkach na zewnątrz. Producenci lin oferują coraz większy wybór technologii wykończenia włókien oplotu, dzięki którym możesz dobrać wariant idealnie spełniający Twoje potrzeby, w zależności od tego, czy wspinasz się w mocno tarciowej skale, na której lina szybko się przeciera, czy na przykład w wilgotnym środowisku, w którym Twoja żyła narażona jest na wchłanianie cząsteczek wody.