Praca na wysokości jest jednym z najbardziej ryzykownych zajęć. Podczas pracy z dostępem z liny lub bez, podstawowym wymogiem dotyczącym bezpieczeństwa jest ochrona głowy przed uderzeniem spadającym przedmiotem, uderzeniem bocznym, deformacją lub innym niebezpiecznym urazem. Do ochrony głowy przed ryzykownymi i niebezpiecznymi urazami służą specjalistyczne kaski do prac na wysokości. Pracownicy podejmujący się robót wysokościowych muszą zostać wyposażoni w kaski robocze.
Kask ochronny wykonany jest z wysoce odpornych materiałów, które pod wypływem ewentualnego uderzenia w prawidłowy sposób zabezpieczają głowę pracownika. Każdy kask przeznaczony do wykorzystania podczas różnego rodzaju prac związanych z pracą na wysokości, ratownictwem, wykonany jest w podobny sposób. Składa się ze skorupy zewnętrznej. Najczęściej wykonany z tworzyw sztucznych. Producenci w tym celu wykorzystują polipropylen. Materiał konstrukcyjny pod postacią drobnego granulatu wtłaczany jest do specjalistycznych wtryskarek, gdzie pod wypływem temperatury i ciśnienia przechodzi w stan płynny i jest wtłaczany do formy.
Skorupa zewnętrzna kasków może być konstruowana w dwóch podstawowych konfiguracjach. Pierwszej zawierającej otwory wentylacyjne, które mogą być zasłaniane specjalnymi, przesuwnymi osłonami. Drugi rodzaj to konstrukcje bez otworów wentylacyjnych. Skorupa kasku bez otworów wentylacyjnych dodatkowo posiada specjalistyczny certyfikat ochronny przed porażeniem energią elektryczną oraz bryzgami płynnego metalu. Skorupy hełmów ochronnych spełniają także normy ochrony przed uderzeniami oraz deformacji bocznej i używania w niskich temperaturach. Wewnętrzną część kasków ochronnych stanowi wyściółka z wysoce sprasowanego polisterenu, która pod wypływem uderzenia ulega deformacji i absorbuje energię.
Dla zapewnienia stabilizacji osadzenia hełmu ochronnego na głowie, każda konstrukcja posiada system regulacji dopasowania obwodu. Jest ona realizowana na dwa sposoby. W produktach marki Petzl regulacja polega na przekręcaniu pokręteł dopasowujących, zlokalizowanych na bocznych ściankach kasku na wysokości skroni użytkownika. Pozostałe konstrukcje mają system regulacyjny w formie pokrętła zamocowanego na potylicy. Kaski ochronne przeznaczone do pracy na wysokości posiadają także odpowiednie paski mocujące uniemożliwiające utratę kasku podczas upadku. Ważnym elementem wyposażenia kasku ochronnego są specjalne uchwyty pozwalające na umocowanie oświetlenia. Oświetlenie w postaci czołówki mocowane jest na uchwytach wykonanych z elastycznego nylonu. W kaskach marki KASK uchwyty mocujące czołówkę są pokryte materiałem fluorescencyjnym poprawiające bezpieczeństwo podczas pracy w nocy i warunkach o ograniczonej widoczności. Konstruktorzy kasków ochronnych pomyśleli także o dodatkowych akcesoriach zabezpieczających użytkownika. Dla ochrony wzroku przed odpryskami różnego rodzaju materiałów opracowano specjalnie wyprofilowane osłony wykonane z polikarbonu. Osłona Vizir Petzl może być przezroczysta lub przyciemniona. Ciemna osłona Shadow doskonale sprawdza się podczas pracy w mocno nasłonecznionych lokalizacjach. Dla osłony słuchu stosuje się specjalne ochronniki słuchu, montowane na specjalistycznych uchwytach. W ofercie Skalnik znajdują się produktu najlepszych producentów sprzętu wysokościowego na świecie. Najpopularniejszymi na rynku są produkty francuskiego Petzla. Modele Vertex oraz Alveo w odmianach zwykłych oraz Best. Znajdziesz tu także niejeden hełm ochronny włoskich marek Climbing Technology i Camp.