Wspinaczka TENDON
-
- -35%WYPRZEDAŻ
Wspinaczka już od dawna była uważana jako sport przestrzenny. Tereny, w których najczęściej można spotkać wspinaczy, to skałki czy góry, zbudowane z różnego rodzaju skał: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu. Innym alternatywnym dla naturalnych przestrzeni wspinaczkowych są tzw. panele, czyli sztuczne ściany wspinaczkowe. Ściany wspinaczkowe to świetne miejsce treningowe, ale i miejsce zawodów.
Wspinaczka klasyczna to przemieszczanie się wyłącznie przy użyciu rąk i nóg, a sprzęt jest wykorzystywany tylko do asekuracji. Natomiast wspinaczka techniką sztucznych ustawień to wspinanie z czynnym korzystaniem ze sprzętu. Można wyróżnić kilka rodzaju wspinaczki. Jednym z nich jest wspinaczka na sztucznych obiektach, czyli na ściance wspinaczkowej. Kolejnym rodzajem jest buldering, czyli wspinaczka bez asekuracji na skałkach. Wspinaczka skałkowa to rodzaj wspinaczki, uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu. Wspinaczka górska to wielowyciągowa wspinaczka uprawiana w terenie górskim. Ekstremalnym rodzajem wspinania jest wspinaczka lodowa, uprawiana w warunkach zimowych na pionowych, ale nie tylko, ścianach pokrytych lodem, lodospadach i różnych formacjach sopli. Wspinaczka wysokościowa tzw. himalaizm, to wspinaczka wysokogórska uprawiana w Himalajach. Innym podziałem wspinaczki jest asekuracja. Można się wspinać bez asekuracji, z asekuracją dolną lub asekuracją górną np. na wędkę.
Aby uprawiać ten sport, należy wyposażyć się w wszelkiego rodzaju sprzęt. Dział wspinaczki proponuje absolutnie wszystko co jest sprzętem wspinaczkowym. Podstawowym sprzętem wspinacza jest uprząż wspinaczkowa, lina, kask, przyrząda asekuracyjny i zjazdowy, karabinki i ekspresy. W tej kategorii oferujemy także uprzęże biodrowe, uprzęże piersiowe oraz uprzęże kompletne. To sprzęt niezbędny do wspinaczki na sztucznych ścianach, w skałkach czy wspinaczki górskiej. Do uprzęży potrzebny będzie karabinek HMS oraz przyrząd asekuracyjny. Oferta lin jest również bardzo szeroka. Jest wielu producentów, którzy proponują pojedyncze liny dynamiczne, i połówkowe. Lina to element potrzebny do prowadzenia i asekurowania w skałach, górach wysokich i na lodowcach. Liny dynamiczne są różnej grubości. Te cieńsze przeznaczone są dla profesjonalnych wspinaczy na trudniejsze drogi. Typową długością liny jest 60 metrów. Do wspinaczki lodowej idealnym wyborem będą liny bliźniacze, czyli lekkie liny połówkowe. Do uprawiania taternictwa jaskiniowego, prac wysokościowych, czy wspinania się na wędkę będą odpowiednie liny statyczne. Warto też zaopatrzyć się w karabinek. To niezbędny przyrząd asekuracyjny, używany z przyrządem zjazdowym, czyli np. ósemką. Przyda się do asekuracji przy wspinaczce na wędkę, jak i "z dołem". Do sprzętu wspinaczkowego przeznaczonego do wspinaczki należy zaliczyć również element o konstrukcji złożonej z dwóch karabinków z taśmą, czyli ekspres. Istotą wspinaczki jest nie tylko pokonywanie pionowych ścian, ale dbanie o własne bezpieczeństwo. I ochronę najważniejszej części ciała zapewni kask wspinaczkowy. W każdym rodzaju wspinaczki powinien być używany. Czy to kask piankowy czy hybrydowy, każdy będzie dobry. Większą wytrzymałością na spadające kamienie czy uderzenia o twardą powierzchnię, charakteryzuje się kask hybrydowy. To najbardziej uniwersalny wybór. Innym zabezpieczeniem głowy może być kask piankowy. Jest lekki i świetnie sprawdzi się do każdego rodzaju wspinaczki. Podstawowy sprzęt wspinaczkowy to nie wszystko. W dziale własna protekcja znajduje się szeroki wybór kości, heksów oraz różnego rodzaju mechaników marek Black Diamond, DMM czy Climbing Technology.