Ekspresy wspinaczkowe

Ekspres to takie małe „urządzenie” potrzebne do asekuracji podczas każdej wspinaczki. Każdy wspinacz potrzebuje ich towarzystwa. Bez względu na rodzaj wspinania (z wyjątkiem bulderingu), potrzebne będą 1, 2 lub 3 zestawy takich ekspresów. Każda wspinaczka z liną będzie się wiązała z przydatnością takiego sprzętu jak ekspres wspinaczkowy. Konstrukcja ekspresu jest prosta. To dwa karabinki połączone ze sobą usztywnioną, wytrzymałą taśmą. Zastosowanie jest proste. Jeden karabinek wpinamy w punkt asekuracyjny, czyli ring, spit, pętle, kość, itp., drugi zaś wpinamy linę. Stosuje się je do zapewnienia lepszego prowadzenia liny oraz dobrego rozłożenia sił w całym układzie asekuracyjnym. Stosowanie ekspresów zmniejsza możliwość tarcia o skałę. Dodatkowo używanie ekspresu pozwala na uniknięcie wyciągania kości poprzez poruszającą się linę. W początkach historii ekspresów wspinaczkowych, były to po prostu dwa karabinki i taśma, osadzane na bieżąco w punktach asekuracyjnych. Było to dość niewygodne rozwiązanie, dlatego już przed wspinaczką takie zestawy były przygotowywane, dzięki czemu po dojściu do przelotu, ekspresowo się w niego wpinano. I tak zdobył swoją nazwę ekspres wspinaczkowy.
Ekspresy wspinaczkowe - rodzaje zamków
Dziś rynek oferuje szeroką gamę ekspresów, różnych producentów. Producenci tacy jak, Petzl, Black Diamond i Climbing Technology, proponują wiele ich rodzajów, uzależniając modele od typu wspinania oraz indywidualnych preferencji. We wspinaczce sportowej bardziej popularne są pełne zamki. Pełen zamek to następująca konstrukcja: jeden karabinek ma zamek prosty (straight), posiadający często podłużne wyżłobienia, a drugi karabinek posiada zamek gięty (bent). Zamek prosty, dzięki podłużnemu wyżłobieniu będzie się wygodnie otwierał. A w zamek bent, czyli gięty, wpinamy linę. Dzięki takiej jego konstrukcji jest to szybkie i proste. Pełen zamek daje możliwość użycia systemu key-lock. Taki karabinek nie posiada „ząbka”. Natomiast karabinek typu wire, czyli agrafka, taki „ząbek” posiada. Ich zaletą nad zamkiem pełnym jest lekkość. Zamki agrafkowe są mniej podatne na niskie temperatury, dlatego świetnie zdadzą egzamin podczas wspinaczek zimą. Jest również połączenie tych dwóch rozwiązań w jednym ekspresie, czyli z jednej strony karabinek z zamkiem pełnym, a z drugiej agrafkowym.
Wybór ekspresu wspinaczkowego - rodzaje taśm
Taśma z dyneemy czy poliestru to ta sama wytrzymałość. Dyneema jest trochę lżejsza i częściej używana w górach lub na drogach wielowyciągowych. Taśmy PAD są używane częściej we wspinaniu sportowym. Długość taśmy nie ma aż tak dużego znaczenia. Standardowe 12 cm jest idealną długością. Przy tych 12 cm, ekspresy się nie plączą oraz nie przeszkadzają „wisząc” w szpejarce podczas wspinaczki. Wspinaczce w terenie górskim, może towarzyszyć jeden dłuższy ekspres, który może być potrzebny przy dużym „usztywnieniu” liny.
Producenci sprzętu wspinaczkowego, w tym ekspresów oferują wersje kolorowe lub srebrne. Na srebrnych nie widać tak oznak „zmęczenia” i zużycia, natomiast anodyzowane są po prostu kolorowe. To już kwestia gustu i wyboru danego wspinacza lub wspinaczki. Dział ekspresy wspinaczkowe daje duży wybór. Najlepiej skupić się na tym, w jakich rejonach głównie będziemy się wspinać, jak długie będą drogi, oraz w jakim stylu je pokonujemy. W górach, w szczególności w czasie zimy, lepiej sprawdzą się lekkie ekspresy z karabinkami typu wire i taśmą z dyneemy. Najlepsze ekspresy produkują Petzl, Black Diamond, oraz bardzo znany Climbing Technology, który prezentuje różnorodną ofertę ekspresów, z których każdy wspinacz wybierze ten idealny dla siebie.

