Plecaki lawinowe ABS
Plecak lawinowy - niezbędny podczas zimowego wyjścia w góry
Wszyscy miłośnicy i miłośniczki górskich aktywności w okresie zimowym muszą liczyć się z czyhającym na trasie niebezpieczeństwem. Lawinowy plecak to rozwiązanie zwiększające szanse na przeżycie w konfrontacji z żywiołem. W nim powinno znaleźć się również lawinowe ABC, do którego zalicza się łopatę oraz sondę czy detektor. To dzięki nim możliwe będzie ewentualne przeprowadzenie akcji ratunkowej.
Aby wybrać dobry plecak lawinowy, trzeba zwrócić uwagę na wiele jego elementów. Zacznij od sprawdzenia, jaki system poduszkowy został wykorzystany w danym modelu. Na rynku dostępne są warianty plecaka lawinowego z pojedynczą lub podwójną poduszką. Odpalenie systemu napełniającego poduszki powinno odbywać się z łatwością, w sposób intuicyjny. Przyjrzyj się, w którym miejscu producent ulokował pętlę inicjującą wypełnienie poduszek. Nie bez znaczenia będzie również czas, jaki plecak lawinowy potrzebuje do spełnienia swojej funkcji. Zwykle jest to kilka sekund mogących zadecydować o utrzymaniu się użytkownika na powierzchni lawiny.
Systemy wykorzystywane w plecakach lawinowych mogą różnić się między sobą stopniem zaawansowania technologicznego. W przypadku najlepszych rozwiązań użytkownik może liczyć na automatyczne wypompowanie powietrza z poduszki po kilku minutach od napełnienia. Dzięki temu w razie utknięcia pod warstwą śniegu przestrzeń po poduszkach tworzy komory pozwalające na swobodne oddychanie i oczekiwanie na pomoc. Przyjrzyj się, czy wybierany wariant ekwipunku ABS daje szansę kilkukrotnego uruchomienia podczas jednej wyprawy.
Dokonując zakupu, dokładnie sprawdź, czy plecak lawinowy ma na wyposażeniu siatkę na kask oraz pętle na niezbędny sprzęt zimowy - narty, snowboard, czekan czy kije. Nie może w nim zabraknąć przestrzeni na inne akcesoria i rzeczy niezbędne podczas wielogodzinnych aktywności. Powinien też wygodnie "leżeć", ściśle przylegać do ciała i nie ograniczać przy tym swobody ruchów. To zapewnią Ci plecaki ze sztywnymi panelami tylnymi oraz ergonomicznie profilowanymi szelkami. Jednocześnie całość musi ważyć stosunkowo niewiele, by nie stanowić zbędnego obciążenia. Porównaj wagę butli wykorzystywanych w poszczególnych modelach. A materiał? Wybieraj ekwipunek z wytrzymałych tkanin wykończonych co najmniej hydrofobową powłoką, która chroni zawartość przed zawilgoceniem.
Jak działa plecak lawinowy?
Choć producenci plecaków prześcigają się w autorskich pomysłach na systemy antylawinowe, działanie wszystkich produktów jest podobne i znane od lat osiemdziesiątych XX wieku. Plecaki te wyposażone są w poduszki powietrzne. W przypadku porwania przez lawinę wystarczy pociągnąć za dedykowaną rączkę lub linkę (zwykle umieszczoną na szelce). Ruch ten uruchamia butlę błyskawicznie (w ciągu kilku sekund) napełniającą poduszki gazem oraz sprężonym powietrzem. Worki z powietrzem wzdłuż plecaka, a także w okolicach głowy pozwalają utrzymać się na powierzchni schodzącego śniegu. Zasypanie pod lawiną staje się przez to mniej prawdopodobne.