Przeglądając ofertę sklepów z odzieżą outdoorową, zapewne nie jeden raz wpadły Ci w oko ubrania i sprzęt, sygnowane logo z charakterystyczną, prehistoryczną skamieliną – Archaeopteryx’em. Oprócz świetnego designu, najlepszej jakości materiałów oraz zaawansowanych technologii, z pewnością rzuciła Ci się w oko także dość wysoka cena większości produktów kanadyjskiej marki Arc’teryx.
W outdoorowym świecie ten brand od lat plasuje się na pułapie sprzętu klasy premium, który jest wybierany przez ludzi zawodowo związanych z górami (od służb ratowniczych po sportowców), a nawet wojskowe jednostki sił specjalnych. Dla kogo przeznaczona jest tego typu odzież? Za co cenią ją profesjonaliści i kiedy będzie przydatna również Tobie? Co składa się na dość wysoką cenę sprzętu marki Arc’teryx i czy warto w niego zainwestować?
Jeśli jesteś zainteresowany produktami tej znakomitej, kanadyjskiej marki, zapraszam do zapoznania się z tajnikami jej filozofii, która bezpośrednio przekłada się na jakość oferowanych przez nią produktów.
Dość enigmatyczna nazwa marki nie wzięła się z przypadku. Początkowo, kanadyjski producent występował pod nazwą Rock Solid, a marka od 1989 roku była prowadzona przez Dave’a Lane’a – pasjonata outdooru i wspinaczki. W piwnicy swojego domu zaczął on własnoręcznie wytwarzać doskonałej jakości uprzęże wspinaczkowe, które swą jakością nie miały sobie równych, szybko zyskując sławę wśród kanadyjskich i amerykańskich łojantów.
W 1991 roku do Dave’a przyłączyło się dwóch przyjaciół, którzy wspólnie postanowili przekształcić markę w Arc’teryx. Inspirację podczas re-brandingu zaczerpnęli z prehistorycznego ptaka Archaeopteryx’a, który okazał się ewolucyjnym pionierem, na drodze oderwania się od ziemi i podboju przestworzy. Marka również pragnęła przeprowadzić rewolucję w outdoorowym świecie, obierając za cel tworzenie produktów przełomowych, którym żaden inny gracz na rynku nie będzie w stanie dorównać. Produktów, opartych o najnowocześniejsze zdobycze techniki i doświadczenie najlepszych, światowej sławy sportowców, wspinaczy oraz innych górskich profesjonalistów.
Główna siedziba Arc’teryx po dziś dzień znajduje się w North Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej. To region słynący z wysokich gór, zmiennego klimatu i sowitych opadów deszczu (Vancouver jest jednym z najbardziej deszczowych miast Kanady). W takim miejscu pasjonaci outdoorowych przygód potrzebują odzieży wytrzymałej i niezawodnej, która będzie w stanie sprostać niezwykle zmiennym okolicznościom przyrody.
,,Jedyną metodą na to, aby stworzyć sprzęt dopasowany do tak trudnych warunków było zbudowanie marki, która doskonale je zna, ponieważ w nich istnieje. Nie można oddzielać wspaniałych pomysłów, idei i innowacji od środowiska, dla którego one powstają.”
Ten cytat z oficjalnej strony Arc’teryx najlepiej oddaje filozofię firmy i potrzebę tworzenia ekwipunku, który poradzi sobie w każdych, górskich okolicznościach.
Markę tworzą pasjonaci i perfekcjoniści, którzy projektując odzież, myślą nie tylko o potrzebach klientów, ale również swoich własnych. Każdy z nich korzysta z produktów firmy na co dzień, eksplorując dzikie rejony gór i lasów Kolumbii Brytyjskiej.
W 1995 roku kanadyjska marka postanowiła zrealizować swój pierwszy, ambitny projekt obejmujący stworzenie najlepszej kurtki dla wspinaczy. Zgromadzono sztab najlepszych projektantów i profesjonalnych wspinaczy. Podpisano również kontrakt z W.L. Gore & Associates, zyskując licencję na wykorzystanie najlepszego, dostępnego na rynku laminatu o nazwie GORE-TEX. Trzy lata później światło dzienne ujrzały pierwsze kurtki Arc’teryx – model Alpha SV, który natychmiast został okrzyknięty największą innowacją wśród odzieży outdoorowej. Kurtka stała się na tyle kultowa, że jest produkowana po dziś dzień, ciesząc się niesłabnącą popularnością wśród sportowców oraz miłośników bardziej ekstremalnych, górskich przygód.
Przede wszystkim za niezwykle dopracowane konstrukcje. Nie ma w nich miejsca na zbędne kieszenie, źle umiejscowione zamki, czy niewygodne kaptury. Każdy element odzieży i sprzętu tej kanadyjskiej marki jest projektowany, testowany a następnie dopracowywany miesiącami po to, aby osiągnąć absolutną perfekcję. Dzięki temu inwestując w odzież Arc’teryx masz pewność, że będzie ona maksymalnie funkcjonalna oraz wygodna, niezależnie od sytuacji.
Po drugie, marka wykorzystuje jedynie najlepszej jakości materiały – od mocnych, niezwykle wytrzymałych nici stosowanych w technologii mikrościegów (pozwoliły jeszcze lepiej uszczelnić szwy), po najlepszej jakości laminaty, wytrzymałe tkaniny, laserowo wycinane otwory i wklejane kieszenie. Wszystko dla jeszcze większej lekkości, wytrzymałości i niezawodności ubrań od Arc’teryx. Nie znajdziesz tu absolutnie żadnych odstających nitek, krzywo wszytego zamka, czy membrany łuszczącej się po dwóch sezonach użytkowania. Profesjonaliści cenią odzież tej marki za perfekcyjną jakość, na której mogą polegać nawet podczas najtrudniejszych, niezwykle wymagających, górskich akcji. Kilkutygodniowa wyprawa wysokogórska? Drytooling, a może skitury na ośnieżonych, kanadyjskich zboczach? Ubrania od Arc’teryx poradzą sobie z każdym wyzwaniem w górach.
Marka ma wśród swoich ambasadorów aż 81 pasjonatów outdooru, którzy profesjonalnie zajmują się:
Marka posiada również linię LEAF (Law Enforcement and Armed Forces), która jest przeznaczona dla służb mundurowych – od strażaków po jednostki specjalne, które zaopatrują się u kanadyjskiego producenta od lat.
Arc’teryx promuje swoją odzież nie tylko pod kątem niezawodnej wytrzymałości, ale również troski o środowisko naturalne. Trwałość odzieży outdoorowej jest bowiem najlepszym sposobem na ekologię! Kupujesz rzadziej, wydajesz pieniądze raz, a dobrze i z przyjemnością użytkujesz sprzęt, dopracowany w najdrobniejszym nawet szczególe. Odzież tej kanadyjskiej marki jest może droga, jednak warto potraktować ją jako inwestycję, która będzie wspaniale służyć Ci przez wiele lat, zarówno na polskich, jak i zagranicznych górach. Nie ważne czy lubisz górskie wędrówki, wypady na skitoury w Tatrach, czy zimową wspinaczkę w Alpach. Z ubrań marki Arc’teryx będziesz czerpać satysfakcję przez bardzo długi czas.