Spotkania z górami

Spotkania z górami

Cykl “Spotkania z Górami” zainaugurowaliśmy jesienią 1994 r. i od tamtego czasu cieszy się on niesłabnącą popularnością. Od października do czerwca raz w miesiącu na Politechnice Wrocławskiej odbywają się prelekcje podróżników, himalaistów, alpinistów, którzy dzielą się z publicznością tym, czym żyją.

“Spotkania z Górami” to cykl, który na dobre wpisał się w kalendarz wydarzeń Wrocławia. Raz w miesiącu do stolicy Dolnego Śląska zapraszany jest himalaista, podróżnik, osoba realizująca ciekawy projekt outdoorowy. Opowiada o swojej pasji, a publiczność ma okazję, by dopytać o szczegóły, zdobyć autograf lub zrobić wspólne selfie. Każde spotkanie jest inne, tak jak różni są zapraszani goście. Organizatorzy starają się zapraszać bardziej i mniej znanych himalaistów i podróżników.

 

W historii Spotkań z Górami nie brakowało i nie brakuje ludzi o światowej sławie. Z wrocławską publicznością spotykali się przedstawiciele złotej ery polskiego himalaizmu Andrzej Zawada, Krzysztof Wielicki, Artur Hajzer, Anna Czerwińska, a także młode pokolenie polskich himalaistów Piotr Morawski, Kinga Baranowska czy Andrzej Bargiel. Wśród zaproszonych gości były i są nazwiska światowego formatu. Warto tu wymienić chociażby Denisa Urubko, Stefan Glowacza, Johna Portera i Petera Habelera.

 

Co ważne “Spotkania z Górami” to nie tylko opowieści o najwyższych góry świata, ale także o niedostępnych przestrzeniach, śmiałych przygodach, ambitnych wyprawach. O zdobywaniu biegunów opowiadał Marek Kamiński, a także pierwsza Polka, która samotnie dotarła na biegun południowy Małgorzata Wojtaczka. Zapraszani podróżnicy zabierają publiczność w podróż po bezludnych dolinach, niedostępnych górach czy dzikich rzekach. Nie zawsze są to odległe wyprawy – czasem perełki kryją się zaraz za miastem. Wystarczy wyjść z domu i poznać bliższą lub dalszą okolicę. Do mikrowypraw zachęcał uczestników “Spotkań z Górami” Mateusz Waligóra. Razem ze znanymi fotografami Markiem Arcimowiczem czy Adamem Brzozą uczestnicy “Spotkań z Górami” poznawali piękno różnych zakątków świata uchwycone na matrycy aparatu. Gośćmi Spotkań byli także żeglarze, paralotniarze, kajakarze czy zapaleni rowerzyści.

 

To, co wyróżnia “Spotkania z Górami” to przyjacielska atmosfera. Na każdym ze Spotkań sporo czasu jest zarezerwowanego na pytania od publiczności. Prelegenci często odpowiadają także na indywidualne pytania.

 

Spotkania z Górami inspirują. Uczestnicy, zarażeni czyjąś pasją, podejmują wyzwania i jadą w wymarzone miejsca. Prelegenci, starają się jak najciekawiej opowiedzieć o własnych przygodach, by zachęcić słuchaczy do wyjścia ze strefy komfortu i dołączenia do wielkiej rodziny obieżyświatów i ludzi pozytywnie zakręconych.

 

Z informacji praktycznych warto dodać, że wstęp na “Spotkania z Górami” jest bezpłatny. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w roku akademickim (od października do czerwca) na Politechnice Wrocławskiej. Nazwisko kolejnego gościa, a także data kolejnego spotkania jest znana z miesięcznym wyprzedzeniem.

Organizatorami i sponsorami “Spotkań z Górami” są: Sklepy Górskie Skalnik, DKF Politechnika Wrocławska, Volven, VI.6+, Silver Rock.
Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym serwisu Wspinanie.pl

 

więcej