Bielizna termoaktywna – jaką markę wybrać? Opinie i ranking
Branża

Bielizna termoaktywna – jaką markę wybrać? Opinie i ranking

Beata Nawrotkiewicz / 28 stycznia 2019

Bielizna termoaktywna dla ludzi aktywnych niejedno ma imię. Warto wiedzieć, czym tak naprawdę różni się od zwykłych kalesonów i koszulki. Jeśli przed tobą zakup bielizny termoaktywnej, na początku zastanów się chwilę w jakich warunkach i do jakich aktywności będziesz jej używać. Ten tekst pomoże ci w tym wyborze.

To, co nosimy blisko skóry jest tak samo ważne, jak to, czym przykrywamy się z zewnątrz. Bieliznę termoaktywną nazywa się niekiedy funkcyjną. I to jest dobra nazwa, bo bielizna ta spełnia określoną funkcję, o której więcej napiszę w dalszej części artykułu. Jednak częściej zdarza się traktować bieliznę termoaktywną i termiczną, jako dwie nazwy dla tej samej grupy produktów, co już nie jest prawidłowe.

Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna

Niech nie zmylą was podobne nazwy – te dwie grupy produktów mają zdecydowanie różne funkcje do spełnienia i powinny być dobierane pod rodzaj aktywności, jaką zamierzacie podejmować w chłodne, zimne czy wreszcie mroźne dni. Poniżej w maksymalnym skrócie podaję różnice między oboma rodzajami bielizny.

Bielizna termoaktywna została stworzona dla wszystkich, którzy podczas chłodniejszych pór roku chcą nadal pozostawać aktywni. Świetnie sprawdza się przy większości dyscyplin sportowych o średnim i dużym stopniu intensywności. Jazda na nartach, wyjścia na skiturach, wycieczki biegówkowe, a także wędrówki górskie – to tylko najbardziej klasyczne aktywności zimą. Owszem panują wtedy niskie temperatury zewnętrzne. Jednak nasz organizm wydala ogromne ilości ciepła, które w postaci  potu pojawiają się na skórze. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest skuteczne odprowadzenie tego potu z dala od skóry.

W bieliźnie termoaktywnej wykorzystywane są przede wszystkim włókna sztuczne, takie jak poliester. Ich budowa sprawia, że woda (czyli pot) jest błyskawicznie „zabierana” i transportowana na zewnątrz. Zamiast znajdować się w pobliżu skóry i tym samym powodować dyskomfort w postaci zimnego okładu, wilgoć znajduje się po zewnętrznej stronie materiału. Naturalne włókna, które wykorzystuje się do produkcji bielizny termoaktywnej, to przede wszystkim wełna merino, a także celulozowy Tencel. Merino jest włóknem o aktywnej izolacji, zatem chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem. Ponadto wełna z merynosów potrafi zatrzymać wilgoć ważącą do ok. 35% masy własnej i nie powodować uczucia chłodu. Bielizna merino jest lekka, zapewnia komfort termiczny i ma wysoką antybakteryjność. Używana dzień po dniu w ogóle nie śmierdzi, co na kilkudniowym wyjeździe jest cechą nie do przecenienia.

Jeśli jesteście zmarzluchami, a każde wyjście z domu, gdy na zewnątrz temperatura oscyluje wokół 0°C przyprawia was o dreszcz grozy, postawcie na bieliznę termiczną. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego, czyli sprawienie, żeby nie było zimno. Materiały, z których powstała izolują przed niekorzystnymi warunkami i pozwalają zachować maksimum wydzielonego ciepła blisko skóry. Zatem bielizna termiczna sprawdzi się przede wszystkim przy niewielkich aktywnościach – kiedy patrzysz, jak Twoje dzieci pędzą na sankach lub wybierasz się na spacer po zimowym parku czy lesie.

Warto pamiętać o rzeczy najważniejszej. Bawełniana bielizna nie jest ani termiczna, ani tym bardziej termoaktywna. Zatem przy jakiejkolwiek aktywności w chłodniejszych porach roku lepiej zapomnieć o bawełnianej odzieży.

Pisząc bielizna, mam na myśli…

Chociaż zazwyczaj myślimy o bieliźnie w kategorii majtek (lub bokserek) oraz stanika, to w przypadku bielizny turystycznej raczej są to także legginsy (kalesony) i koszulka z długim lub krótkim rękawem. Noszone jako komplet bądź oddzielnie, w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych. Tak jak w przypadku „tradycyjnej” bielizny także i w przypadku bielizny termoaktywnej mamy do czynienia z podziałem „płciowym”. Bielizna termoaktywna damska i męska na pierwszy rzut oka różni się… kolorami. Są jaśniejsze, bardziej jaskrawe, takie, które paniom się po prostu podobają.

Tutaj znajduje się nasza oferta w kategoriach bielizna termoaktywna damska, a tutaj bielizna termoaktywna męska.

Chociaż kolory są ważne, to jednak nie wszystko. Bielizna termoaktywna dla kobiet została dopasowana do damskiej sylwetki. Jest szersza w miejscach, gdzie tego oczekujesz – w biuście i biodrach, węższa w talii, ma też krótsze nogawki i rękawy. Lepsze dopasowanie do sylwetki to nie tylko wygoda, bo bielizna nie krępuje ruchów. To przede wszystkim skuteczniejsza ochrona, przekładająca się na szybsze odprowadzanie wilgoci i utrzymywanie jej z dala od ciała. Dzięki temu, że powstały modele damskie, bielizna termoaktywna męska nie musi już być uniseksowa.

Coraz popularniejsza jest także oferta kierowana do najmłodszych, po szczegóły odsyłam do tekstu Oli i Mariusza.

Którą markę wybrać

Po tym rozbudowanym wstępie pora przejść do meritum. Na rynku polskim bieliznę termoaktywną – chociaż nieraz chciałoby się napisać „termoaktywną” – można znaleźć niemal wszędzie. Jednak radzę dobrze się zastanowić przed wyborem i szukać bielizny termoaktywnej renomowanych producentów. Nie są to jedynie potentaci branży znani na całym świecie, czyli Smartwool oraz Icebreaker, ale także nasze polskie marki.

Przecieracie oczy ze zdumienia? Tak, mamy w naszym kraju firmy, które produkują bieliznę termoaktywną najwyższej jakości. Warto poznać ich ofertę i przekonać się, że spod znaku „made in Poland” wychodzi odzież, z której możemy być dumni.

Bielizna termoaktywna Kwark

Kwark to niewielka, szczecińska firma, której znakiem rozpoznawczym jest bielizna z materiału Polartec® Power Stretch Pro®. Bielizna Kwark, co dodaję z niemałą satysfakcją, cechuje się przede wszystkim fantastyczną jakością wykonania i krojem dopasowanym do sylwetki. Dzięki temu można się w niej czuć jak w drugiej skórze. Niezależnie od płci i kształtów. Panie będą szczególnie zachwycone damskim krojem i żywymi kolorami. Skąd to wiem? Mam i używam bluzę oraz kalesony z Kwarka z Power Stretch Pro®. Jest to zestaw, który doceniam szczególnie na szkoleniach zimowych lub podczas wypadów na narty, gdy słupek termometru uparcie tkwi poniżej -10°C. Co więcej, o ile tylko właściwie dobrałam warstwy ubrania, nigdy nie zdarzyło mi się przegrzać w bieliźnie Kwark. Lubię ją także za to, że po praniu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Za każdym, gdy zakładam świeżo wypraną bieliznę Kwark mam wrażenie, że to zupełnie nowy komplet. Spoza skalnikowej oferty używam także kwarkowego ocieplacza do skafandra nurkowego i uważam jego zakup za jedną z lepszych decyzji przy kompletowaniu nurkowego szpeju. Ale to zupełnie inna historia.

Poznaj polską markę Kwark.

Brubeck – bielizna dla aktywnych

Od ponad 15 lat lat coraz bardziej znana i popularna jest w Polsce bielizna termoaktywna Brubeck. Niektórych zaskoczy być może fakt, że jest produkowana w… Zduńskiej Woli. Warto dodać, że to produkcja od A do Z, czyli od przędzy po gotowy produkt. Z niemałą dumą można powiedzieć, produkt najwyższej jakości. Nieraz od przyjaciół słyszałam zdanie „biorę ze sobą Brubecka”, co miało oznaczać, że do plecaka właśnie został włożony komplet bielizny termoaktywnej marki Brubeck.

W ofercie marki Brubeck można znaleźć wszystkie elementy ubioru, które zwykliśmy nazywać bielizną. Właściwie dobrany rodzaj przędzy i splot, z którego powstaje dzianina odpowiadają za efektywne odprowadzanie wilgoci i utrzymywanie blisko ciała komfortowej temperatury. Bielizna Brubeck jest na tyle cienka, że prawie w ogóle jej nie czuć, nie krępuje ruchów i mimo aktywności utrzymuje się we właściwym miejscu.

Marka Brubeck oferuje trzy kolekcje: Active, Comfort i Protect, każda z nich dzieli się jeszcze na kilka podgrup. Dzięki temu dopasowanie właściwego produktu staje się bardzo łatwe i precyzyjne. Gdzie sprawdzi się bielizna Brubeck? Niemal wszędzie – od zboczy K2 (marka Brubeck była oficjalnym partnerem Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/18), przez wycieczki skiturowe, górskie wędrówki (nie tylko zimą), a także podczas styczniowej wizyty na pustyni.

Przejdź do oferty marki Brubeck.

Przez cały rok można też jej używać podczas jaskiniowych eksploracji. Chociaż ubiór jaskiniowy to – nomen omen – zupełnie inna para kaloszy, bo o zewnętrznym kombinezonie można napisać wiele, ale zdecydowanie nie to, że jest oddychający.

Bielizna termoaktywna to uniwersalna odzież, która sprawdzi się w terenie od jesieni do wiosny. Jej głównym zadaniem jest utrzymywanie komfortu termicznego i szybkie odprowadzanie wilgoci. Ma to niebagatelne znaczenie przy wszelkiego rodzaju aktywnościach na świeżym powietrzu. W Skalniku znajdziecie bieliznę termoaktywną m.in. polskich marek Kwark i Brubeck.
 
Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się czym różni się bielizna syntetyczna od bielizny merino. Kliknij tutaj!
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.