Jak wyprać plecak turystyczny - pranie plecaka - blog Skalnik
Jak wyprać plecak turystyczny
Porady

Jak wyprać plecak turystyczny

Ola i Mariusz Robak / 21 maja 2019

Czas i brud to dobrzy kumple. Nieważne jak byśmy się starali, wraz z użytkowaniem pojawiają się na wszystkim zabrudzenia. Nie omija to również naszego górskiego ekwipunku, szczególnie gdy użytkujemy go intensywnie. Czy wiecie jak wyprać swój sprzęt? W tym wpisie krótki instruktarz jak zrobić to skutecznie.

Kiedy prać plecak

Na to pytanie istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź – to zależy. Podczas intensywnego wysiłku, a do takich należy trekking z plecakiem, nasze ciało się poci. Pot ten zostaje częściowo na naszym plecaku – na panelu dotykającym plecy, pasie biodrowym czy szelkach. Po kilku dłuższych spacerach nasz plecak turystyczny może więc zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Wtedy na pewno warto pomyśleć o jego wypraniu. W zależności od częstotliwości i intensywności naszych trekkingów, może to być raz w miesiącu, a nawet raz na rok. Ale to nie jedyna sytuacja, w której warto zadbać o czystość plecaka.

Komu z was nie zdarzyło się nigdy postawić plecaka w miejscu niekoniecznie czystym? Komu nie wylało się coś w jego wnętrzu? A kto nigdy nie wywrócił się na szlaku? Mnie zdarzyły się wszystkie te rzeczy. Podczas ostatniego wyjazdu w Tatry, w drodze powrotnej z jaskini, wywróciłam się na jeszcze lekko oblodzonym zejściu prosto w świeżutkie błoto zmieszane ze śniegiem. W takim wypadku plecakowi zdecydowanie należy się solidne pranie.

pranie plecaka

Ktoś tu potrzebuje porządnej kąpieli. Na szczęście pranie plecaka to żadne czary-mary. Wystarczy podejść do tego z głową.

Jak wyprać plecak

Przede wszystkim nie polecam prania plecaka w pralce, nawet w trybie prania ręcznego. Istnieje zbyt duże ryzyko, że plecak zostanie uszkodzony. Zdecydowanie sugeruję pranie ręczne. Nie jest ono czasochłonne, w sumie zajęło mi około 15 minut. Zresztą… mój wielkolud i tak nie zmieściłby się do naszej stosunkowo dużej pralki.

Drobne, miejscowe zabrudzenia możecie spokojnie usunąć gąbką i letnią wodą z ewentualnym użyciem środka czyszczącego. Z racji, że mój plecak Osprey jeszcze nigdy wcześniej nie zaznał pełnej kąpieli oraz został dość poważnie ubrudzony, postanowiłam go jednak wymyć w całości.

pranie plecaków turystycznych

Środek piorący do sprzętu outdoor, szczotka i gąbka – tego będziesz potrzebować, żeby wyprać skutecznie plecak turystyczny.

Pranie ręczne plecaka krok po kroku

  1. Po pierwsze pamiętaj, aby dokładnie opróżnić wszystkie kieszenie. Wydawało mi się że przeszukałam każdy zakamarek mojego plecaka, jednak i tak przy płukaniu odnalazł się ukryty „na czarną godzinę” czekoladowy batonik. Otwórz też wszystkie zamki i kieszenie.
  2. Następnie do wanny lub miski nalej ciepłej wody oraz środka czyszczącego. Ja od wielu lat używam niezawodnego płynu do prania wszelkiego sprzętu – Tech Wash marki Nikwax. Odmierz środek zgodnie z instrukcją na opakowaniu i dodaj do wody.

    nikwax środek do plecaków

    Nie przesadzaj ze środkiem priorącym. Proporcje dozowania zazwyczaj znajdują się na opakowaniu.

  3. Wymieszaj środek z wodą i za pomocą gąbki kuchennej lub miękkiej szczotki delikatnie wyczyść plecak. Dla bezpieczeństwa swojej skóry warto założyć gumowe rękawiczki.
  4. Po zakończonym praniu pamiętaj aby dokładnie wypłukać plecak ze środka czyszczącego i rozwiesić go do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej w miejscu ze swobodnym przepływem powietrza, ale nie bezpośrednio na słońcu. W moim przepadku plecak wylądował na strychu. Pamiętaj, że plecak będzie dość długo ociekał z wody. Dlatego – jeżeli wieszasz go w pomieszczeniu – zabezpiecz również podłogę.

Jak widzisz czyszczenie plecaka nie należy do najtrudniejszych zadań. Umyty i wysuszony plecak zapakuj tym wszystkim co zabrać w góry warto, załóż na plecy i ruszaj! Do zobaczenia na szlaku. Z czystymi plecakami!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: