Kuchnia turystyczna – jak ją urządzić
kuchnia tyurystyczna
Porady

Kuchnia turystyczna – jak ją urządzić

Redakcja skalnik.pl / 02 czerwca 2017

Jak to mówią: nawet największy twardziel długo nie pojedzie bez życiodajnej energii, którą może uzyskać z wysokoenergetycznego i ciepłego posiłku. W zaciszu domowym wszystko jest proste i łatwe. Idziesz do kuchni, przekręcasz kurek i już jest płomień lub grzeje płyta elektryczna. Ale jak sobie poradzić w terenie? Jeszcze kilkanaście lat temu turysta skazany była na ciężką i nieporęczną, wielorazową butlę gazową, wydajny ale kłopotliwy w użyciu „ruski” kocher na benzynę. Rozwiązanie w sumie dobre ale sprawdzało się w kempingowych warunkach stacjonarnych. Wraz z postępem techniki i wykorzystaniem nowych materiałów, na rynku outdoorowym pojawiły się innowacyjne, lekkie a zarazem bardzo łatwe w użytkowaniu rozwiązania. Na przestrzeni kilkunastu lat w sprzedaży pojawiły się nowoczesne kuchenki turystyczne, które dzięki wykorzystaniu lekkich jednorazowych pojemników z gazem zrewolucjonizowały dzisiejszą kuchnię turystyczną.

Niezbędne minimum

kuchenka turystycznaDziś podstawowy ekwipunek kuchenny, który z powodzeniem będziesz mógł użyć w trakcie swoich turystycznych eskapad możesz kupić w cenie poniżej 150 zł. Na niezbędne minimum składa się: palnik, kartusz z gazem, menażka oraz sztućce turystyczne. W sprzedaży znajduje się szeroka gama palników turystycznych wykorzystujących trzy podstawowe pojemniki z gazem. Najstarszym z nich jest standard C206 (kartusze przebijane), kolejny C270/C470 (kartusze z zaworem bez gwintu) oraz system E417 standard z zaworem i gwintem. Ten ostatni jest chyba obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w aktywności outdoorowej. Kartusze z zaworem i gwintem są bardzo łatwe w użyciu. W sprzedaży dostępne są kartusze o pojemności 100, 220, 450 gram. Oczywiście gramatura zależna jest od producenta i może ulegać niewielkim różnicom. Bardzo ważnym jest możliwość wyboru mieszanki gazowej. Najlepsi producenci jak np.: Primus oferują trzy rodzaje mieszanki gazowej. Gaz letni, zimowy i standardowy mix z Izobutanem. Podstawowa kuchenka turystyczna ma moc około 2500-2700W i pozwala na zagotowanie 1 litra wody w czasie około 3,5 minuty. Jako pierwszy wybór polecam prosty palnik np.: Fire-Maple FMS 103. To prosty i kompaktowy model doskonale sprawdzający się w trakcie wycieczek turystycznych, połączonych z biwakowaniem. Uzupełnieniem Twojego podstawowego zestawu kuchennego powinna być także menażka. Możesz wybrać podstawowe naczynia turystyczne czeskiej marki ALB. W ofercie Skalnika znajdują się poczciwe aluminiowe menażki typu „harcerz” za kilkadziesiąt złotych oraz rozbudowane zestawy turystyczne, wyprodukowane ze stali szlachetnej lub tytanu. Do pełni szczęścia brakuje Ci sztućców. Najprostszym i najtańszym jest spork. To połączenie łyżki, widelca i noża w jednym. Najpopularniejsze produkty szwedzkiej marki Light My Fire kupisz już za niecałe 9 złotych.

turystyczny pojemnik na przyprawyGdy masz trochę więcej miejsca

Gdy masz możliwość zabrania ze sobą większej ilości sprzętu, który wydatnie zwiększy Twój komfort w trakcie podróży, podstawowy ekwipunek kuchenny składający się z kuchenki turystycznej, menażki i sporka, możesz zmodyfikować, wzbogacając go o dodatkowe elementy. Jeśli jesteś smakoszem dobrej herbaty lub kawy polecam czajnik turystyczny, w który bez problemu zagotujesz wodę lub zaparzysz herbatę. Jeśli herbata lub kawa to warto pomyśleć o składanym silikonowym kubeczku. To pomysłowe rozwiązanie ogranicza miejsce i pozwala zabrać dodatkowe przydatne akcesoria. Mogą być to pojemniki na przyprawy, które oferowane są przez kilku producentów. Podstawowe posiadają przegrody na sól, pieprz i np.: paprykę. Primus poszedł o krok dalej. Od jakiegoś czasu ma w swoim katalogu młynek do przypraw Salt & Pepper. Pozwoli Ci nie tylko rozkoszować się dobrze doprawionym posiłkiem, ale również intensywnym aromatem świeżo zmielonych ziół. Namiastka luksusu w warunkach terenowych, która zaskoczy Cię swoją funkcjonalnością dozowanie przypraw możliwe ruchem jednej ręki.

Prawdziwie amerykański wyjazd

To synonim pełnego luksusu jaki możesz sobie zapewnić podczas wyjazdu turystycznego. Dziś oferta sprzętu ułatwiającego wielodniowe biwakowanie jest naprawdę obszerna. Poczynając od specjalistycznych regałów wykonanych z aluminium, na których możesz postawić profesjonalną kuchenkę turystyczną z więcej niż jednym palnikiem. Poprzez wieloosobowe zestawy naczyń turystycznych, zawierających od dwóch do trzech garnków, patelnie, talerzyki etc, składane zestawy naczyń, wykonanych jako hybryda silikonu z aluminium a kończąc na wygodnych fotelikach, stoliku i elektrycznej lodówce turystycznej, która pozwoli na bezproblemowe przechowywanie łatwo psujących się artykułów żywnościowych. Taka wizja w naszym kraju wydaje się jeszcze nieco śmieszna. Jednak w USA to standard. Podczas pobytu za oceanem najbardziej zaskoczył nas ogromny namiot kuchenny (z regałami, lodówką, kuchenką) połączony dywanem z namiotem sypialnym. Przy naszych dwóch malutkich namiotach i jednej kuchence turystycznej wyglądał jak pięciogwiazdkowy hotel. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, ale na wielodniowe biwakowanie.

Kuchnia na lekko

Luksus w kuchni turystycznej to dla wielu osób minimalna waga ekwipunku. To sposób byś cieszył się wygodą i skutecznością przygotowywania posiłków w terenie, z zachowaniem minimalnej wagi i objętości sprzętu, który będziesz ze sobą dźwigał. Za wagę i minimalną objętość w tym przypadku odpowiadają materiały oraz innowacyjne pomysły związane z projektowaniem poszczególnych elementów kuchni turystycznej. Najlżejszym z materiałów wykorzystywanych do produkcji ekstremalnie lekkiego sprzętu kuchennego jest tytan lub jego stopy. Materiał ten rodem z „kosmosu” jest niezwykle wytrzymały i lekki. Liczący się na rynku outdoorowym producenci sprzętu biwakowego, wykorzystują ten materiał do produkcji, palników, naczyń turystycznych, kubeczków, sztućców oraz innych niezbędnych i luksusowych gadżetów. Redukcja wagi oraz minimalizacja objętości sprzętu wykonanego z tytanu jest znacząca i liczy się w trakcie trudnych wypraw, gdzie przez długi czas musisz przemieszczać się z pełnym ekwipunkiem. Wykorzystanie przez producentów tytanu i jego stopów niestety wpływa na cenę sprzętu, który w tym przypadku jest kilkukrotnie droższy od jego standardowych odpowiedników.

 

To jaki sposób na przygotowanie sprzętu kuchennego wybierzesz, zależy od Ciebie oraz rodzaju aktywności outdoorowej jaką preferujesz. Wszelkie akcesoria kuchenne znajdziesz w ofercie sklepów turystycznych Skalnik i w sklepie internetowym Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.