Maty i karimaty Naturehike
Materac turystyczny Naturehike
Branża

Maty i karimaty Naturehike

Redakcja skalnik.pl / 17 marca 2020

W żebra wbija ci się korzeń. Obracasz się i tym razem spać nie daje ci niepozorny kamyk, który uwiera cię w plecy. Znasz to z autopsji? Na następny wyjazd pod namiot wybierz matę lub materac Naturehike, by zapewnić sobie lekkie i wygodne posłanie. Na jaki konkretnie model warto się zdecydować?

Wyroby z Chin wielu osobom nadal kojarzą się z zawodnymi podróbkami. Chińska marka Naturehike udowadnia jednak, że przystępną cenę można połączyć z niską wagą i wysoką jakością wykonania.

Coraz większą popularnością wśród polskich turystów cieszą się materac, mata samopompująca, a także karimata Naturehike. Które z tych rozwiązań będzie dobrym wyborem na następną noc pod namiotem?

Składana i lekka karimata Naturehike

Karimata jest najprostszym i najbardziej tradycyjnym posłaniem na noc pod namiotem. Do jej podstawowych zalet należą niska cena, lekkość oraz odporność na uszkodzenia. Nawet jeśli zostanie ona nieco poszarpana przez krzaki i skały napotkane na szlaku, nadal będzie spełniała swoją funkcję. Każdy turysta, który spał na karimacie, wie jednak, że nie zapewnia ona bardzo dobrej izolacji od podłoża. Problemem jest także duży rozmiar karimaty po jej złożeniu. Nieco poręczniejsza w użyciu jest karimata składana i właśnie taki sprzęt oferuje marka Naturehike.

Karimata Naturehike Egg Crate Folding to karimata składana o panelowej konstrukcji. Dzięki temu możesz ją szybko złożyć oraz przytroczyć do plecaka, nie obawiając się o jej zniekształcenie. Dodatkowo, dzięki strukturze w kształcie wytłoczki, Egg Crate Folding nieco lepiej izoluje od podłoża niż tradycyjna karimata. Jednocześnie nadal można cieszyć się niską wagą zapewnianą przez ten rodzaj posłania.

Karimata składana Naturehike
Karimata składana Naturehike jest lekka i łatwa do przytroczenia (fot. Naturehike)

Karimata Naturehike ma także jedną stroną zabezpieczoną aluminium, aby lepiej chronić przed chłodem oraz wilgocią.

Naturehike materac – śpij jak w łóżku

Leżąc na karimacie, przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? Zanim całkowicie zrezygnujesz z nocowania pod namiotem, wypróbuj materac turystyczny. Nawet na nierównej powierzchni zapewni on wysoki komfort spania i bardzo dobrą izolację od podłoża. Dodatkowo zajmuje on mało miejsca po spuszczeniu powietrza. Materac Naturehike jest też wyposażony w sprytne rozwiązania, takie jak poduszka zintegrowana z materacem czy wbudowana pompka uciskowa, dzięki czemu nie trzeba nosić ze sobą dodatkowego sprzętu.

Wady takiego rozwiązania? Napompowanie materaca zajmuje nieco czasu, co jest szczególnie uciążliwe, kiedy marzysz o wypoczynku po ciężkim dniu na szlaku. Materac turystyczny jest także bardzo narażony na uszkodzenia. Jeśli przebije go ostry patyk, stracisz swoje posłanie.

Najpopularniejszymi materacami proponowanymi przez Naturehike są materace z serii FC, wykonane z miękkiego i miłego w dotyku, a jednocześnie dość trwałego nylonu. Ciekawym rozwiązaniem jest korek z dwoma zaworami, który nie wypuszcza wdmuchiwanego powietrza. Wykonany przez Naturehike materac FC-15 można także napompować przy pomocy worka do nadmuchiwania materacy. Jeśli pod namiotem śpisz z drugą osobą, możesz wybrać dwuosobowy materac Naturehike FC-11 lub FC-13.

Zaprojektowany przez Naturehike materac Square Thermolite wyposażono natomiast w izolujące włókna bawełny, dzięki czemu będzie on dobrym wyborem na nieco chłodniejsze noce. Zintegrowana poduszka oraz poziomo ułożone komory powietrzne zapewniają odpowiedni komfort spania, a wbudowana pompka obniża wagę. W ofercie chińskiej marki znajduje się także materac Naturehike Mummy Thermolite. Jest to wygodny materac turystyczny w kształcie mumii. Zwężenia w okolicach głowy oraz nóg sprawiają, że materac jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca w namiocie.

Dla turystów ruszających na dłuższy trekking, którzy liczą każdy gram, najlepszy wyborem będzie jednak zaprojektowany przez Naturehike materac Egg Crate. Standardowa wersja prostokątna waży 460 g, a wersja w kształcie mumii zaledwie 380 g. Egg Crate wyposażono w wewnętrzną warstwę wzmacniającą z TPU. Dzięki powierzchni złożonej z wielu niewielkich kwadratów masz gwarancję, że śpiwór nie będzie się ślizgał, a materac dobrze ułoży się pod twoim ciężarem.

Materac Naturehike Egg Crate
Materac turystyczny Egg Crate po złożeniu zajmie niewiele miejsca w plecaku

Jeżeli natomiast jedziesz na kemping i zależy ci przede wszystkim na komforcie, zwróć uwagę na materac Naturehike Double Airbag. Można go napompować aż na 8 cm wysokości, a pikowana struktura zapewnia długi i wygodny sen. Materac posiada dwie warstwy z oddzielonymi od siebie komorami. W razie przebicia jednej z nich nadal możesz więc korzystać z materaca. Zaprojektowany przez Naturehike materac ma matowe wykończenie, więc śpiwór przez całą noc pozostanie w jednym miejscu.

Mata samopompująca Naturehike – róża bez kolców?

Karimata jest lekka i prosta w użyciu, ale nie zapewnia wygodnego snu. Materac turystyczny gwarantuje wygodny sen, ale jego napompowanie nieco trwa. Tymczasem mata samopompująca zapewnia świetną izolację od podłoża, praktycznie sama się pompuje, a złożona zajmuje mało miejsca. Czy zatem jest to rozwiązanie idealne? Nie do końca. Mata samopompująca jest narażona na uszkodzenia (choć nie aż tak jak materac), a jej złożenie zajmuje nieco czasu. Jest także stosunkowo ciężka i droga. Tym dwóm ostatnim problemom możesz jednak zaradzić, wybierając maty zaprojektowane przez Naturehike.

Mata Naturehike Ultralight jest lekka i wodoodporna. Wykonano ją z wytrzymałego nylonu i wzmocniono dodatkowo TPU. Zaprojektowana przez Naturehike mata praktycznie sama się pompuje. Tobie pozostaje jedynie jej dopompowanie do preferowanej przez siebie twardości. Mata Naturehike posiada także elastyczne wypełnienie, które zapewnia bardzo wygodny sen oraz dobrą kompresję posłania.

Zaprojektowana przez Naturehike mata samopompująca posiada zawór, z którego obsługą poradzi sobie nawet początkujący turysta. Na rynku dostępna jest także mata Naturehike w wersji dla wysokich osób, aby każdy mógł się cieszyć komfortowym snem.

A jak określenie „Ultralight” przekłada się na rzeczywistość? Mata Naturehike waży 700 g. Nieco mniej, bo 620 gramów, waży zaprojektowana przez Naturehike mata w kształcie mumii.

Mata samopompująca Naturehike
Mata samopompująca Naturehike może być prostokątna lub w kształcie mumii

Świat outdooru to nieustanne poszukiwanie kompromisu między sprzecznymi oczekiwaniami. Komfortowy sen i lekka waga posłania to tylko jedno z wielu pól tej walki. Proponowane przez Naturehike mata samopompująca, karimata składana czy materac turystyczny nie są idealnymi rozwiązaniami (takowe przecież nie istnieją), ale pozwalają znaleźć złoty środek między komfortem, lekkością i niską ceną.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.