Nakładki antypoślizgowe na buty – jakie wybrać - blog Skalnik
Nakładki antypoślizgowe na buty – jakie wybrać
Podkładki antypoślizgowe na buty
Porady

Nakładki antypoślizgowe na buty – jakie wybrać

Redakcja skalnik.pl / 08 listopada 2019

Nakładki antypoślizgowe na buty, zwane także raczkami, to niezwykle przydatny gadżet używany podczas wielu zimowych aktywności w outdoorze. Produkowane są w wielu odmianach różniących się konstrukcją.

Jeżeli rozważasz zakup raczków, ten tekst pomoże ci wybrać najlepszy model, a przy okazji wyjaśni, czym nakładki antypoślizgowe na buty różnią się od siebie. Wyróżniamy sześć podstawowych typów konstrukcji raczków. Dwa miejskie, dwa górskie i dwa biegowe. Są to kolejno: raczki na gumowej platformie, minimalistyczne miejskie, lekkie górskie, pełnowymiarowe górskie oraz specjalistyczne do biegów miejskich i biegów trailowych.

 

Nakładki antypoślizgowe na buty na gumowej platformie

Konstrukcja tych raczków opiera się na gumowej platformie nośnej, w której osadzone jest 10 stalowych szpilek. Raczki te doskonale zwiększają przyczepność na śliskich chodnikach pokrytych zarówno lodem jak i śniegiem. Ich zalety to niska waga i łatwość zakładania. Szpilki są krótkie i tępo zakończone dzięki temu minimalizujemy zagrożenie przypadkowego uszkodzenia podłogi jeżeli zapomnimy je ściągnąć przed wejściem do pomieszczenia. Raczki tego typu nadają się wyłącznie do użytku miejskiego. Są to jedne z niewielu typów raczków, które są dostępne także w rozmiarach dla dzieci, czyli od 31. Najlepszy model w naszej ofercie to raczki Nortec Street w cenie 69,90 zł.

Nakładki antypoślizgowe na buty

Raczki Street marki Nortec. Cena: 69.90 zł

 

Minimalistyczne raczki miejskie

Nieco bardziej zaawansowane nakładki antypoślizgowe na miasto to Nortec Easy. Tutaj nie ma już szpilek, pojawia się zamiast nich osiem stalowych zębów osadzonych na stalowym łańcuszku, który do butów mocujemy za pomocą opaski z elastomeru. Stalowe zęby dają znacznie lepszą przyczepność na oblodzonych chodnikach, trzeba je koniecznie ściągnąć przed wejściem do pomieszczenia. Podstawową wadą tego i poprzedniego modelu jest ich mocowanie do butów. Nakładki nie trzymają się zbyt mocno, aby nie uszkodzić, z reguły delikatnego miejskiego obuwia. Wyklucza to ich zastosowanie w terenie, gdzie po zakleszczeniu się, na przykład w korzeniu, nie utrzymałyby się na butach trekkingowych. Raczki Nortec Easy kosztują 89,90 zł.

 

Kolce na buty do miasta na zimę

Raczki Easy marki Nortec. Cena: 89.90 zł

 

 

Minimalistyczne raczki górskie

Na łatwe górskie wycieczki na oblodzonych lub stromych zaśnieżonych szlakach będziemy potrzebować raczków górskich. Ich konstrukcja znacząco różni się od raczków miejskich. Wyposażone są w 13 stalowych zębów umieszczonych na dwóch stalowych ramach. Całość jest spięta stalowym łańcuszkiem mocowanym do gumowej konstrukcji, która szczelnie przylega do butów górskich. Ta gumowa rama z jednej strony zapobiega przed zsunięciem się raczków a z drugiej rozkłada nacisk na większą powierzchnię cholewki.

Aby zwiększyć komfort, z przodu raczków umieszczono druciany zawias stabilizujący całą konstrukcję. Raczki są zapakowane w solidne pudełko, dzięki któremu można je bezpiecznie przenosić w plecaku. Oprócz turystyki górskiej możemy używać raczków tego typu do biegów górskich. Najciekawszy model to VI.6+ Pro Traxion Lite w cenie 149,90. Szczegółową recenzję tego produktu znajdziecie na naszym blogu pod tym linkiem.

Raczki na buty Pro Traxion Lite

Raczki Pro Traxion Lite marki VI.6+. Cena: 149.90 zł

 

Pełnowymiarowe raczki górskie

Najlepszym wyborem w góry będą jednak raczki pełnowymiarowe. Są on cięższe od raczków minimalistycznych, ale za to mają dłuższe zęby, powalające lepiej wbijać się w lód. Dzięki temu są bezpieczniejsze na stromych podejściach. Dodatkowo tego typu raczki wyposażone są najczęściej w dodatkowy pasek z rzepem, zabezpieczający przed zsunięciem się raczka zakleszczonego w podłożu. Najlepszy model to VI.6+ Pro Traxion w cenie 149,90 zł.

Raczki Pro Traxion VI.6+

Raczki Pro Traxion marki VI.6+. Cena 149.90 zł

 

Nakładki antypoślizgowe do biegania po mieście

Trening biegowy zimą, na oblodzonych chodnikach, jest praktycznie niemożliwy. Z pomocą przychodzą nakładki antypoślizgowe. Do biegania po płaskim terenie optymalne będą raczki na gumowej platformie, nieco podobne do miejskich. Raczki Nortec Corsa wyposażone są w dziesięć stalowych szpilek, które dają stabilne wsparcie podczas biegu, a jednocześnie nie wbijają się zbyt głęboko w lód, co utrudniało by trening. Specjalna konstrukcja gumowej ramy mocującej do buta biegowego sprawia, że całość jest bardzo stabilna. Ich cena to 219,90 zł.

Raczki do biegania Nortec Corsa

Raczki Corsa marki Nortec. Cena: 219.90 zł

 

Raczki do biegów górskich

Ostatnia kategoria to nakładki antypoślizgowe do biegów górskich. Takie raczki muszą wytrzymać często kilkaset kilometrów treningów i startów. Ich konstrukcja jest bardzo wytrzymała i zachowuje maksymalnie niską wagię Idealnym wyborem w tej kategorii są raczki Nortec Trail. Zamiast łańcuszków zastosowano w nich stalowe linki i odchudzono wszystkie możliwe elementy. Dzięki temu ich waga to zaledwie 170 gramów. Gumowe mocowanie do buta jest tak zaprojektowane, aby można je było bardzo szybko ściągać i zakładać. Ich cena to 289 zł.

Raczki biegowe Trail Nortec

Raczki Trail marki Nortec. Cena: 289.90 zł

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże w wyborze odpowiednich raczków. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na ten temat zachęcam do wpisania frazy „raczki” w wyszukiwarkę naszego bloga. Znajdziecie tam całą masę dodatkowej wiedzy na ten temat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *