Plecaki Deuter - przegląd modeli - blog Skalnik
Plecaki Deuter – który plecak wybrać
Porady

Plecaki Deuter – który plecak wybrać

Marcin Nowak / 22 lipca 2019

W jednym z wcześniejszych moich tekstów dotyczących plecaków można było przeczytać, że jedną z najbardziej pożądanych marek plecakowych jest niemiecki Deuter. O tej marce wiele mówić nie trzeba i wiele osób też na nią się decyduje. Trwałość, wysokiej jakości materiały i klasyczny design, który stawia na funkcjonalność wyróżniają się na tle konkurencji.

Jeżeli zdecydowałeś się na plecak Deuter – to świetnie! Pierwszy krok masz za sobą, a jedyną trudnością, z którą możesz się spotkać, to wybór odpowiedniego dla siebie modelu plecaka. Zapraszam cię do lektury mojego wpisu, w którym postaram się przedstawić różnice pomiędzy modelami i ułatwić ci wybór idealnego plecaka.

Zajrzyj do porady „Osprey, Deuter czy Gregory”.

Być blisko użytkownika – systemy nośne w plecakach Deuter

Bez dobrego systemu nośnego nie ma mowy o wygodnym plecaku, ani o udanej wycieczce. Systemy nośne w plecakach Deuter to wizytówka marki. Są konstrukcjami przemyślanymi i dostosowanymi do potrzeb użytkownika i do aktywności, do której są przeznaczone. Wybór systemu nośnego jest niemniej ważny niż wybór pojemności plecaka. Jego odpowiedni dobór może być czynnikiem decydującym o przebiegu twoich górskich eskapad. Ale do rzeczy – czym cechują się systemy w plecakach Deuter?

 

System Aircomfort

Jak się okazuje, plecaki z siatką dystansującą nie są jakimś młodym wynalazkiem. W plecakach Deuter konstrukcja ta funkcjonuje już od 1984 r. Rozwiązanie oparte na sprężystej, stalowej ramie oraz wytrzymałej siatce pozwala odprowadzić nadmiar wilgoci i ciepłego powietrza gwarantując niezawodność i komfort użytkownika nawet w najcieplejsze dni. System ten wykorzystywany jest w seriach plecaków Deuter Futura oraz AC Lite.

 

System Aircontact

Flagowy system nośny plecaków trekkingowych Deuter skupia się na umiejscowieniu ciężaru jak najbliżej pleców użytkownika, stabilizując środek ciężkości ładunku. Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad obciążeniem i efektywny transfer na pas biodrowy, tym samym odciążając umęczone ramiona podróżnika. Szelki i pas biodrowy wykonane są z porowatej pianki, która mimo swojej objętości świetnie odprowadza wilgoć. System Aircontact stosowany jest w seriach plecaków Aircontact i Aircontact PRO.

 

System Airstripes

Najprostszy system nośny plecaków Deuter został zaprojektowany z myślą o plecakach miejskich i rowerowych. Dwa pasy wykonane z porowatej, świetnie oddychającej pianki tworzą pomiędzy sobą powietrzny tunel, który gwarantuje optymalną wentylację. System Airstripes sprawia, że środek ciężkości jest blisko użytkownika, dzięki czemu plecak trzyma się ściśle pleców, co docenią nawet najbardziej wytrawni miłośnicy kolarstwa górskiego. Ten typ systemu nośnego stosowany jest w serii plecaków Giga oraz Trans Alpine.

Deuter plecaki

Nie myśl, że Deuter skupia się tylko na systemach nośnych. W tych plecakach dopracowany jest każdy szczegół, a niemal każdy model ma w zestawie pokrowiec przeciwdeszczowy.

System Alpine

To co powinno cechować plecak wspinaczkowy to niska waga, wygoda, funkcjonalność i wytrzymałość. Deuter stawia czoło tym wymaganiom i proponuje kompaktowy, ale dopasowany i niebywale komfortowy system nośny. Piankowe, anatomicznie wyprofilowane pasy wykonane z porowatej pianki adaptują się do pleców użytkownika i podążają za każdym jego krokiem. Konstrukcja systemu nośnego Alpine stabilizuje środek ciężkości dając pełną kontrolę nad plecakiem nawet w najbardziej wymagającym technicznie terenie. System Alpine jest wizytówką plecaków serii Guide.

 

Czym są wersje SL i EL?

Rozwinięcie skrótu SL to Slim Line. Plecaki w tym wariancie to propozycje dla pań. Wersje SL uwzględniają różnice w anatomii kobiet i proponują systemy nośne z węższymi ramionami, mniejszym ich rozstawem i krótszymi plecami. Są to również plecaki polecane mężczyznom o drobniejszej budowie. Dopasowanie plecaka to ważna rzecz, która wpływa później na komfort wędrówki.

Wersje EL, czyli Extra Long, to propozycje dla osób o ponadprzeciętnym wzroście. Jeżeli twój wzrost mierzy więcej niż 185 cm, to należy myśleć właśnie o tym wariancie podczas wyboru plecaka Deuter.

Dzięki takim wariantom jak SL i EL modele marki Deuter to jeden z najczęstszych wyborów, gdy poszukiwany jest plecak dla wysokich lub plecak dla niskich osób.

 

Deuter model SL

Model SL to bardziej dopasowane rozwiązanie dla kobiet. Lepsze dopasowanie to większy komfort.

 

Plecak Deuter – który zabrać ze sobą

Wiem, że wybór modelu nie jest prosty i z autopsji wiem, że zdarzyć się może kupno plecaka, którego przeznaczenie nijak ma się do tego, co masz w planach. Nietrudno strzelić faux-pas przy zakupie plecaka, tym bardziej, że modeli jest naprawdę wiele, a każdy z nich kusi oryginalnymi rozwiązaniami. W takim razie, który plecak Deuter będzie najodpowiedniejszy?

 

W miejskiej dżungli – plecaki Deuter z serii Giga

Plecaki Deuter Giga są idealnym rozwiązaniem dla tych osób, których biotopem jest miejska dżungla. Oddzielne przegrody dają bardzo duże możliwości i pozwalają utrzymać wszystko w należytym porządku. Plecak Deuter Giga w dedykowanej kieszeni bez problemu zmieści laptop i tablet. Główna komora to idealne miejsce na dokumenty w formacie A4, a w następnej przegrodzie możesz schować portfel, klucze i inne niezbędne rzeczy. Na uwagę zasługuje pojemny organizer i boczne kieszenie stretchowe, w których przechowywać możesz butelkę lub małą parasolkę. Te wszystkie elementy czynią plecak Giga idealną propozycją dla każdego, kto potrzebuje plecaka miejskiego o możliwie najwyższej trwałości i funkcjonalności.

 

Hikingowy partner #1 – seria Futura

Na wyjścia jedno lub dwudniowe najlepszym wyborem będą plecaki z rodziny Deuter Futura. Duża rozpiętość litrażów (od 22L do 45+10L w wersji SL i od 24L do 50+10L w wersji regular) i ogrom rozwiązań w postaci dodatkowych kieszeni stretchowych, możliwości przytroczenia kijów trekkingowych lub czekana, funkcjonalnośc podzielnej komory głównej w większych litrażach, wszystko to czyni plecaki Futura jednymi z najbardziej pożądanych na rynku. Dodatkowym atutem jest system nośny Aircomfort gwarantujący sprawną wentylację pleców.

Na szczególną uwagę zasługują wersje Deuter Futura Vario. Są to największe plecaki z serii Futura (45+10L wersja SL i 50+10L wersja regular). Tym, co czyni je wyjątkowymi, jest udoskonalony system nośny z regulacją wysokości oraz innowacyjny system Vari Flex, dzięki któremu pas biodrowy pracuje wraz z biodrami użytkownika nie ograniczając jego ruchów.

Trekkingowa limuzyna – plecaki Deuter z serii Aircontact

Jeżeli uwielbiasz trekking lub backpacking, a na szlak wyruszasz po to, żeby zejść z niego dwa tygodnie później, to plecaki Deuter Aircontact powinny znaleźć się w centrum twojej uwagi. Są to plecaki, których zadaniem jest pomieścić cały twój ekwipunek i pomóc przenieść go na wielodniowych trasach bez nadmiernego obciążania twoich barków. W serii Aircontact zastosowano takie rozwiązania jak podzielna komora główna wraz z dostępem od dołu plecaka, dostęp od frontu (jak do walizki), system VariFlex, regulowany system nośny VariQuick i regulowana wysokość klapy.

 

Limuzyna w wersji Lite – plecaki Aircontact Lite

 

Seria Aircontact Lite to odpowiedź na zmieniający się rynek plecaków, gdzie waga staje się coraz istotniejszym czynnikiem decydującym o wyborze plecaka. Plecaki w tym wariancie zostały są lżejsze średnio o 500 gramów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu lżejszych materiałów głównych jak i również poprzez odchudzenie systemu nośnego. Wszystkie te zmiany nie wpłynęły na obniżenie wygody, czy też funkcjonalność tych plecaków.

 

Limuzyna w wersji Exclusive – Aircontact Pro

Na pierwszy rzut oka wersje Airontact i Aircontact Pro są do siebie bardzo podobne. Aircontact Pro różni się jednak systemem nośnym wzbogaconym o system VariSlide, dodatkowym niezależnym, mniejszym plecakiem, dużą ilością kieszeni zewnętrznych i mocniejszym materiałem zewnętrznym. Wyższa też jest waga, którą rekompensuje świetny system nośny.

System VariQuick, a VariSlide

W wersjach regularnych (np. Aircontact 45+10) i wersjach Lite zastosowano system regulacji systemu nośnego VariQuick. System VariQuick regulujemy poprzez zapięcie rzepem górnej części systemu nośnego na dowolnej wysokości. Jest to rozwiązanie sprawdzone i skuteczne, ale w mojej subiektywnej ocenie bardziej skomplikowane. Seria Aircontact Pro została wyposażona w regulację VariSlide, która jest zdecydowanie szybsza i dużo bardziej precyzyjna. Górna część systemu nośnego jest przytwierdzona do taśmy i klamry samoblokującej, którą regulujemy położenie szelek.

 

Na alpejskie granie – plecak Deuter Guide

Myślisz o alpejskich czterotysięcznikach? Alpejskie granie to twój żywioł? A może potrzebujesz niezawodnego plecaka wspinaczkowego? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiesz tak, to Deuter może zaoferować tobie plecaki z serii Guide.

Seria tych plecaków Deuter to narzędzia dedykowane dla wspinaczy, alpinistów czy też skiturowców. System nośny oparty na ramie X-Frame, regulowana klapa wraz z kominem, dostęp od boku i dołu plecaka wraz z podzielną komorą główną to tylko niektóre z wielu atutów tego plecaka. Jak przystało na plecak alpinistyczny mamy możliwość przytroczenia kijów, czekana, a nawet nart. System nośny Alpine wraz z niezależnie pracującym pasem biodrowym Variflex (który możesz wypiąć) są gwarantem wygody w nawet najbardziej wymagających warunkach.

 

Dla rowerowych maniaków – plecak rowerowy Deuter

Deuter nie zapomina o fanach dwóch kółek i również dla nich ma propozycję godną uwagi. Plecaki z serii Trans Alpine znajdą swoich wielbicieli w gronie cyklistów, zarówno górskich jak i tych bardziej zurbanizowanych. System nośny w tej serii to prosty, ale niezawodny system Airstripes. Gwarantuje on dobre przyleganie i sprawną wentylację, co przy pokonywaniu kolejnych kilometrów może być kluczowe. Dodatkowymi atutami plecaka Deuter Trans Alpine jest możliwość podzielenia komory głównej i dostęp od dołu plecaka, możliwość przymocowania kasku na froncie plecaka i szeroki pas biodrowy, który świetnie stabilizuje plecak podczas pokonywania ostrych zakrętów. Jeszcze jeden plus to boczne kieszenie, które pozwolą zapakować wszystko, co może przydać się na rowerowym szlaku.

 

Tym czymś, co urzeka mnie w plecakach Deuter, jest ich pozorna prostota i funkcjonalność. To plecaki, które mają to wszystko, co plecak najwyższej klasy powinien mieć. Najważniejszą cechą i wspólnym mianownikiem plecaków marki Deuter jest wygoda.

Na moich plecach były już rózne plecaki turystyczne. Póbowałem wiele modelów różnych marek i to Deuter właśnie dla mnie, jak i dla wielu moich znajomych okazał się najwłaściwszym wyborem. Jeżeli zdecydowałeś się na plecak Deuter, to najważniejszą decyzję masz za sobą. Mam nadzieję, że mój wpis pozwoli wybrać ci odpowiedni plecak, który towarzyszyć będzie ci na szlaku lub w mieście. Pamiętaj też, że jeżeli masz możliwość, to przed zakupem dobrze i dokładnie zmierz plecak, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poproś sprzedawcę, żeby pomógł ci go wyregulować i dociążyć. Tymczasem do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: