Plecaki Deuter – seria Futura
kobieta i mężczyzna z plecakami Deuter idą skalną granią
Branża

Plecaki Deuter – seria Futura

Beata Nawrotkiewicz / 30 listopada 2023

Nazwa Deuter w outdoorze to synonim znakomitej jakości i przemyślanej konstrukcji. Nic dziwnego, skoro niemiecka marka produkcją plecaków i toreb zajmuje się od schyłku XIX wieku. Przez ten czas zmieniło się wszystko – od materiałów i rozwiązań technologicznych po wygląd plecaków. Projektanci marki pozostają jednak niezłomni w praktyczności, czego dowodem jest popularność jaką cieszą się plecaki Deuter. Przyjrzymy się bliżej serii Futura.

W ofercie marki Deuter znajdziemy wiele serii plecaków pogrupowanych przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Największa grupa to plecaki na jedno czy kilkudniowe wędrówki (hikking, trekking, ferraty) – tu też znajdziemy bohaterów tego tekstu, czyli całą wielką serię plecaków – Deuter Futura.

kobieta i mężczyzna w kaskach z plecakami Deuter idą po via ferracie
Plecaki Deuter Futura w akcji na via ferracie – zabierzesz do nich wszystko, co niezbędne (fot. Stefan Neuhauser, Deuter)

Plecak Deuter Futura swoją premierę miał w 1998 r., więc już ponad ćwierć wieku temu! Od tego czasu jest jednym z najpopularniejszych spośród plecaków Deuter. Ma na to wpływ kilka czynników. Pierwszym jest lekka konstrukcja plecaka Futura, drugim doskonała wentylacja pleców, którą zapewnia system Aircomfort, kolejnym bogactwo modeli i rozmiarów, a jeszcze innym rozwiązania w poszczególnych modelach, które dopasowano do najpopularniejszych aktywności.

Seria Futura Deuter

Seria Futura jest chyba najliczniejszą w ofercie marki, nie tylko ze względu na rozmiary (o czym więcej szczegółów znajdziesz poniżej), ale różnorodność modeli. To dzięki niej możemy wybrać plecak turystyczny Deuter idealnie dopasowany do swoich górskich celów.

  • Futura to model podstawowy, męski lub uniseksowy.
  • Futura SL (także Pro SL i AirTrek SL) to modele stworzone dla kobiet.
  • Futura EL zaprojektowana z myślą o osobach wysokich (wzrost powyżej 185 cm).
  • Futura Pro stworzony dla komfortu na kilkudniowych trasach z przemyślanym systemem schowków i anatomicznym przenoszeniem ciężaru na biodra.
  • Futura AirTrek plecaki o większych litrażach przeznaczone na dłuższe trekkingi, ma rozwiązania konstrukcyjne w systemie nośnym, które wpływają na komfort wędrówki.  

Plecak Futura – konstrukcja

Jeśli spojrzymy na tę serię dostrzeżemy klasyczny wygląd, jakim charakteryzują się te plecaki. Dość smukła budowa, dwie otwarte kieszenie boczne, w których można wygodnie umieścić np. mapę czy butelkę z napojem, jedna kieszeń z przodu plecaka, kolejna umieszczona w klapie. Oszczędnie, ale praktycznie umieszczone elastyczne troki do przytwierdzenia kijków, a w większych modelach pętla na czekan.

mężczyzna z żółtym plecakiem Deuter Futura na plecach
Plecak Deuter Futura ma klasyczną sylwetkę i kilka praktycznych drobiazgów: kieszenie, troki i mocowania (fot. Richard-Buchner, Deuter)

Jednak zdecydowanie najważniejszą technologią, którą mają Deuter plecaki Futura jest Aircomfort. Czyli system nośny plecaka z elastyczną siateczką, która dystansuje plecy od tylnej części plecaka. Dzięki temu plecy są dobrze wentylowane, co ma niebagatelne znaczenie nie tylko latem i ułatwia odparowanie ciepła. Jeśli kiedykolwiek po ściągnięciu plecaka mieliście mokre (od potu) plecy, dobrze wiecie, o czym piszę. Dzięki Aircomfort ten problem praktycznie przestaje istnieć. Cały system wraz z miękkimi szelkami wpływa na komfort noszenia plecaka przez długie godziny. Wszystkie rozmiary plecaka Futura wyposażono w Aircomfort – od najmniejszych po największe.

W modelach AirTrek system nośny jest dodatkowo regulowany do wzrostu użytkownika lub użytkowniczki, a specjalna konstrukcja pasa biodrowego jest nie tylko wygodna, ale płynnie dopasowuje się do ruchu.

Rozwiązaniem, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest zamek przedni, który otwiera dostęp do głównej komory od przodu. W taki dostęp wyposażył Deuter plecaki turystyczne Futura Air Trek, ale także podstawowy model Futura w rozmiarach 24SL i 26.

kobieta i mężczyzna siedzą na skalnej grani i wyciągają rzeczy z plecaków Deuter
Ułatwiony dostęp do wnętrza plecaka dzięki suwakowi w kształcie litery U na froncie plecaka (fot. Stefan Neuhauser, Deuter)

Dla kogo plecaki Deuter Futura

Chciałoby się rzec, że plecak Futura jest odpowiedni dla każdej osoby ruszającej w góry (choć nie tylko). Dzięki rozpiętości rozmiarów oraz różnorodności modeli tak jest w rzeczywistości. Serię Futura „otwierają” plecaki idealne na całodniowy wypad nie tylko w góry, ale i wycieczkę miejską. Najmniejsze mają objętość 21/23 litrów (mniejsze to wersja SL – zaprojektowana dla kobiet) i jednokomorową budowę, zapinaną na zamek. Jednak już nieco większe modele przeznaczone na ambitniejsze wędrówki jednodniowe, na ferraty czy weekendowy wypad, czyli takie, które można przypasować do kategorii Deuter plecak 30 l mają budowę z klapą oraz praktycznymi dodatkami. Serię zamyka największy plecak Futura Air Trek ma pojemność 60 l (plus 10-litrowy komin).

kobieta w kasku w rękawiczkach do połowy palców, w ręce ma okulary słoneczne, które wkłada w pętlę przy szelce plecaka
Futura SL to modele zaprojektowane specjalnie dla kobiet – bliżej położone, specjalnie wyprofilowane szelki oraz pas biodrowy dopasowany do damskiej anatomii (fot. Stefan Neuhauser, Deuter)

Uniwersalność serii Futura to także Jeśli bierzemy pod uwagę dopasowanie to warto wspomnieć o dwóch podtypach plecaków: zaprojektowane dla kobiet (dopisek SL w nazwie modelu) oraz dla osób wysokich (dopisek EL w nazwie). Standardem są już linie produktów dla kobiet – co w przypadku plecaków nie jest żadnym chwytem marketingowym. Wygodnie układające się szelki oraz pas biodrowy naprawdę znakomicie ułatwiają komfort wędrówki, co przekłada się nie tylko na tempo, ale na brak dolegliwości bólowych.

Zobacz wszystkie produkty marki –> Deuter.

Plecaki Deuter – produkty z troską o środowisko

Marka Deuter dobrze wie, że jej produkty wywierają wpływ na środowisko naturalne. Jednocześnie dokłada starań, by był on jak najmniejszy. Produkty Deuter są trwałe i dobrej jakości, żeby służyły długie sezony. Dlatego warto na bieżąco czyścić plecak wilgotną gąbką, a w przypadku silnych zabrudzeń nie czekać aż „samo się wykruszy”, tylko zakasać rękawy i wyprać plecak przy okazji sprawdzając czy nie ma w nim mechanicznych uszkodzeń. Sam producent zachęca do troski o sprzęt, by służył przez wiele sezonów.

Z eko-rozwiązań warto dodać, że już 50% włókien wykorzystywanych do produkcji materiałów, z których szyte są plecaki Futura, pochodzi z recyklingu, a stosowane impregnaty są bezpieczne dla natury (PFAS free).

dwie osoby w kurtkach przeciwdeszczowych kucają i nakładają pokrowce na plecaki Deuter Futura
Deszcz spłukuje cząstki impregnatu, które trafiają do gleby i wody – dlatego tak ważne jest, by były to środki bezpieczne dla środowiska (fot. Stefan Neuhauser, Deuter)

Niezależnie od twoich celów turystycznych w ofercie Deuter z pewnością znajdziesz plecak turystyczny, który zabierzesz na każdy szlak. Jeśli chcesz poznać więcej modeli, kliknij w link i zobacz –> wszystkie plecaki Deuter.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.