Ranking śpiworów, czyli jaki śpiwór wybrać
Ranking śpiworów turystycznych
Rankingi

Ranking śpiworów, czyli jaki śpiwór wybrać

Redakcja skalnik.pl / 13 kwietnia 2019

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem śpiwora, ten tekst jest dla Ciebie. W Skalniku w stałej ofercie mamy ponad 100 modeli śpiworów. Jak z takiej ilości wybrać najlepszy dla siebie? Żeby ułatwić wybór wytypowaliśmy pięć najbardziej popularnych zastosowań i wskazaliśmy najlepszy śpiwór w danej grupie.

Wybierając lidera każdej grupy oparliśmy się na wynikach sprzedaży z całego roku 2018. Wychodzimy z założenia że jeżeli śpiwór staje się bestsellerem to jest on godny polecenia.

Pod tym linkiem znajdziesz śpiwór dla siebie.

Podział śpiworów

Zanim jednak zajmiemy się kategoriami śpiworów, klika słów na temat różnic pomiędzy nimi. Z tą wiedzą łatwiej będzie wybrać ten najbardziej odpowiedni. Śpiwory możemy podzielić ze względu na kształt oraz ze względu na rodzaj wypełnienia.

Mumia czy kołdra

Ze względu na kształt śpiwory dzielimy na mumie i kołdry. Kołdra ma kształt prostokąta i jest rzadko używana w turystyce ze względu na to, że dość słabo trzyma ciepło. Jest to fajne rozwiązanie do schroniska, przyczep kempingowych i kamperów oraz w sytuacjach awaryjnych w domu, kiedy goście zostają na noc. W turystyce głownie używamy śpiworów typu mumia, czyli zwężanych w nogach i wyposażonych w kaptur. Ta konstrukcja pozwala na zachowanie większej ilości ciepła.

Śpiwór puchowy czy syntetyczny

Ze względu na wypełnienie śpiwory dzielimy na puchowe i syntetyczne. Śpiwory puchowe zawierają naturalne wypełnienie: puch gęsi lub kaczy. Największym atutem śpiwora puchowego jest izolacja. Są one wyjątkowo ciepłe przy zachowaniu niskiej wagi. Jeśli porównamy śpiwór syntetyczny i puchowy, które zapewniają taki sam komfort termiczny, to ten wykonany z puchu okaże się być dużo lżejszy i będzie zajmował mniej miejsca. Niestety, śpiwory puchowe mają też swoje wady. Są one droższe i słabiej znoszą wilgotne środowisko.

Poznaj nasze śpiwory puchowe.

Drugą grupą śpiworów są te z wypełnieniem syntetycznym. Główną przewagą śpiworów syntetycznych jest mała podatność na wilgoć. Jeśli wypełnienie zawilgotnieje to śpiwór nie starci swoich zdolności izolacyjnych. Dlatego właśnie, przed wyborem śpiwora zawsze należy zastanowić się, w jakich warunkach będzie on używany. Warto dodać, że postęp technologiczny sprawia iż śpiwory syntetyczne są coraz lżejsze i bardziej pakowne.

Poznaj nasze śpiwory syntetyczne.

Istnieją też śpiwory mieszane, które od dołu mają wypełnienie syntetyczne a od góry puchowe.

Puch Syntetyk
Izolacja +
Waga +
Odporność na wilgoć +
Czas schnięcia +
Kompresyjność +
Trwałość +
Łatwość pielęgnacji +
Cena +

Temperatury w śpiworach

Ostatnią ważną kwestią jest jak czytać temperatury śpiworów. Większość najlepszych śpiworów ma zakres temperatur wyznaczony wg normy EN ISO 23537- 1:2016. Badania wykonuje niezależne laboratorium, kryteria są takie sam dla wszystkich. Kupując śpiwór, którego zakres temperatur jest wyznaczony zgodnie z normą masz pewność, że producent nie naciągnął sztucznie wyników. Z reguły dla śpiwora podaje się trzy zakresy temperatur:

  • comfort: standardowa kobieta powinna nie zmarznąć
  • comfort limit: standardowy mężczyzna powinien nie zmarznąć
  • extreme: temperatura poniżej której spanie w śpiworze może grozić wychłodzeniem i jest niebezpieczne dla zdrowia.

Dobrze jest kupować śpiwór z pewnym zapasem ponad przewidywane warunki, w których będzie użytkowany.

Najlepsze śpiwory w skalnik.pl

Śpiwory, ze względu na przeznaczenie, podzieliliśmy na pięć podstawowych kategorii. Na podstawie ilości sprzedanych sztuk w 2018 roku oraz opinii o nich wytypowaliśmy najlepszy śpiwór w każdej kategorii. Przy każdym śpiworze podajemy jego cenę detaliczną rekomendowaną przez producenta. Oczywiście na Skalnik.pl możecie je zawsze kupić z bardzo dużymi rabatami, sięgającymi nawet 40%. Pamiętajcie też że śpiwory puchowe oraz syntetyczne znajdziecie też w naszym dziale wyprzedaż.

Śpiwór turystyczny Volven

Volven Superlight I

Lekki śpiwór turystyczny – Volven Superlight I

Ultralekki śpiwór mumia to absolutny hit sprzedaży. Od wielu lat cieszy się uznaniem naszych klientów, którzy do tej pory wystawili mu aż 16 opinii, wszystkie na 5 gwiazdek. Jest to śpiwór letni, jeżeli używa się go pod namiot. Doskonale sprawdzi się też przez cały rok do spania w schronisku. Przy wadze 860 gramów ma comfort na poziomie 17,1°C i limit 14,1°C. Śpiwór występuje w wersji z lewym i prawym zamkiem, co pozwala na spięcie ich do wersji dwuosobowej. Taki śpiwór dwuosobowy doskonale sprawdzi się podczas romantycznych wyjazdów.

Cena: 279,99 zł

Opinia: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️(16 opinii)

ŚPIWÓR PUCHOWY VOLVEN POLARIS

Volven Polaris

Lekki śpiwór puchowy – Volven Polaris

Polaris to kolejny hit sprzedaży. Jest to śpiwór wypełniony puchem kaczym o sprężystości 700 cui. Śpiwory puchowe trzysezonowe wykorzystujemy od wiosny do jesieni. Są dużo lżejsze i mniejsze od śpiworów syntetycznych. Polaris dostał 15 opinii ze średnią aż 4,6. Przy 930 gramach ma comfort limit 2 stopnie Celsjusza. Jednocześnie, po skompresowaniu, jest mniejszy od Superlight I. Warto dodać, że temperatury przebadane zostały w teście zgodnym z normą ISO 23537-1:2016.

Cena detaliczna: 599,99 zł

Opinia⭐️⭐️⭐️⭐️ ⭐️( 43 opinie)

ŚPIWÓR DZIECIĘCY DEUTER STARLIGT

Deuter Starlight

Śpiwór dla dzieci – Deuter Starlight

Za każdym razem, kiedy zastanawiamy się jaki śpiwór dla dziecka pod namiot (sprawdź ofertę) wybrać , dochodzimy do wniosku, że mały turysta z niego szybko wyrośnie. Śpiwory Deuter przeznaczone dla dzieci są nie tylko ciepłe i wygodne, ale mają też system regulacji, który pozwala komfortowo korzystać z nich dzieciom o wzroście od 130 do 170 cm. Polega on ta tym, że w dolnej części śpiwora umieszczono specjalny zamek. Nadmiarowa część śpiwora jest zwijana do wewnątrz, zapewniając mniejszym dzieciom lepszą izolację w strefie stóp.

Cena detaliczna: 359,90 zł

Opinia: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️(1 opinia)

ŚPIWÓR TURYSTYCZNY VOLVEN TRAVELLER

Volven Traveller

Tani śpiwór uniwersalny – Volven Traveller

W tej kategorii też możemy mieć tylko jednego zwycięzcę. Traveller to z całą pewnością najlepszy na rynku wybór jakości do ceny. Śpiwór jest wygodny i dostarczany w pancernym worku kompresyjnym. Przy wadze 1250 gramów ma comfort limit na poziomie 10°C i extreme aż -1°C. Oczywiście, jak każdy śpiwór Vovlen, posiada on możliwość połączenia z innym śpiworem.

Cena katalogowa: 199,99 zł

Opinia: ⭐️⭐️⭐️⭐️ (24 opinii)

Śpiwór zimowy Małachowski

Małachowski 1000 II Climber L

Śpiwór na zimę (puchowy)

Tutaj wybór jest najtrudniejszy. Mamy w ofercie śpiwory puchowe trzech wiodących producentów. Są to polskie firmy Małachowski, Pajak i Aura (Aura to śpiwory, które wcześniej występowały pod marką Yeti).

Śpiwór do spania w zimie, pod namiotem lub w jamie śnieżnej musi być ekstremalnie dobrej jakości, ponieważ często od tego zależy nasze zdrowie i życie. Na zwycięzcę typujemy śpiwór Małachowski Climber 1000. To sprawdzona konstrukcja, która przy wadze 1560 gramów gwarantuje comfort limt -20 stopni Celsjusza. Śpiwory Yeti i Pajak oferują jednak podobną jakość, ceny i parametry.

Więcej o śpiworach ekspedycyjnych dowiesz się z artykułu Sławka.

Cena detaliczna: 1799,90 zł

Wielu z Was pyta w naszych sklepach o śpiwory marek Alpinus, Campus i Bergson. Nie sprzedajemy tych marek, ponieważ zakończyły one działalność i nie są już dostępne na polskim rynku, albo chwilowo zawiesiły – jak Alpinus – działalność. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu łatwiej będzie Wam wybrać śpiwór.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.