Ubierz się na ferraty z marką Salewa
Branża

Ubierz się na ferraty z marką Salewa

Beata Nawrotkiewicz / 07 kwietnia 2023

W sercu Dolomitów znajdziesz najlepsze via ferraty. Z tych gór pochodzi także marka Salewa, której produkty bez problemu zobaczysz na każdej górskiej wędrówce. Czy da się skompletować wyposażenie na ferraty tylko jednej marki? Sprawdźmy.

Na ferraty – zarówno te w Dolomitach, Alpach, ale też ferraty najbliżej Polski – potrzebujemy niezawodnych produktów. Od butów po kask. Sprawdzą się one zresztą nie tylko na żelaznych perciach, ale również na trekkingach.

Buty na via ferraty

Buty trekkingowe Salewa to mój absolutnie ulubiony wybór na górskie szlaki i nie inaczej jest z via ferratami. Na tych wymagających skalnych wędrówkach od osobistych wyborów zależy wysokość cholewki. Sama wybieram buty trekkingowe niskie (moim ulubionym modelem jest Salewa MTN Trainer), bo lubię mieć pełen zakres ruchu stopy szczególnie na drobnych półkach skalnych czy w szczelinach.

Zobacz –> niskie buty trekkingowe Salewa damskie <– lub modele z kategorii –> niskie buty trekkingowe męskie <–

Jednocześnie na te ferraty, do których (lub z których) droga prowadzi przez piargi, lepiej zakładać wysokie buty w góry – unikniemy dzięki temu bolesnych spotkań z osypującymi się kawałkami skał. Przetestowałam w takich warunkach buty Salewa model Alp Mate Mid i mimo mniej sztywnej (a także moim zdaniem mniej przyczepnej) podeszwy spisały się dobrze, a już wybitnie na drogach dojściowych pod perć.

but na metalowej klamrze
Niskie buty trekkingowe Salewa zapewniają swobodę ruchów na ferracie (fot. Salewa)

Niektóre buty Salewa mają na podeszwie specjalną strefę via ferrata. To dwie równoległe wypustki w środkowej części podeszwy. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się na wszelkiego rodzaju klamrach, sztychach i mostkach linowych, bo dodaje stabilności krokom.

Szukasz wysokich butów w góry? Zobacz –> buty trekkingowe Salewa damskie <– lub wybierz spośród butów w segmencie –> buty trekkingowe męskie <–

Odzież na via ferraty

Jak się ubierać, kiedy celem jest via ferrata? Podobnie jak na każdy górski trekking – wygodnie i warstwowo.

Jakie spodnie Salewa na ferraty

Spodnie na ferraty powinny być niczym druga skóra. Przede wszystkim nie mogą krępować ruchów i to ruchów bardzo nietypowych (podobnych niekiedy do wspinaczkowych). Które spodnie Salewa będą najlepsze? Sprawdzą się modele uszyte z materiału Durastretch. Jest to tkanina rozciągliwa we wszystkich kierunkach, dzięki czemu spodnie dobrze dopasowują do figury, ale przede wszystkim zapewniająca komfort pokonywania pionowych dróg. Warto dodać, że Durastretch jest oddychający – dobrze odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci. Kolejna cecha tego materiału to trwałość, co w aktywności, w której ciągle jesteśmy blisko skał, ma niebagatelne znaczenie.

kobieta na poziomej ferracie nad rzeką
Ferratowy zestaw idealny: spodnie, które nie krępują ruchów i bluza zapewniająca komfort termiczny

Wybór konkretnego model spodni warto dopasować pod swoje upodobania. Jeśli robisz zdjęcia i kręcisz filmiki telefonem, pomyśl o spodniach z praktyczną kieszenią udową bądź tylną, która pomieści telefon (koniecznie zapinana!). Takim modelem jest chociażby Terminal. W trakcie dłuższych wędrówek połączonych z pokonywaniem ferraty praktycznym rozwiązaniem mogą być spodnie, które mają możliwość odpięcia nogawek – dzięki takiemu rozwiązaniu mamy i szorty, i długie spodnie w jednym modelu. Jeśli spotka nas po drodze deszcz dobrze wiedzieć, że Salewa spodnie pokrywa warstwą DWR, dzięki której możemy liczyć na zabezpieczenie materiału przed wodą.

Kliknij i poznaj –> spodnie Salewa damskie <– lub –> spodnie Salewa męskie <–

Bluza na ferraty

Pośród produktów bluzy Salewa zajmują sporo miejsca, zatem problem może dotyczyć raczej nadmiaru niż niedoboru modeli. Jakie cechy powinna mieć bluza na ferraty? Standardem będzie stwierdzenie, że musi być wygodna. Bluza dociepla jako warstwa pośrednia, ale też zapewnia właściwą termikę w bezwietrzny, choć chłodny dzień (ranek lub wieczór). Materiał bluzy powinien przede wszystkim zapewnić dobrą oddychalność przy sporym wysiłku, może to być np. Polarlite.

Jeśli chodzi o krój, to bluza Salewa może być rozpinana na całej długości, tylko do piersi lub pozbawiona zamka i wkładana przez głowę. Jednak w przypadku ferrat najbardziej sprawdzi się bluza z zamkiem na całej długości, dzięki któremu łatwo regulujemy stopień docieplenia organizmu. Kwestia kaptura może zależeć od preferencji osoby użytkującej. W chłodniejszy dzień kaptur bez problemu zmieści się pod kaskiem i będzie chronił głowę przed wyziębieniem. Liczba kieszeni zależy od modelu np. w bluzie Puez Melange Polarlite lub Lite Micro Polarlite mamy dwie głębokie kieszenie boczne zabezpieczone zamkami, natomiast w bluzie innej serii – Puez 2 Dry – zamiast nich zdecydowano się na tylko jedną kieszeń, umieszczoną na piersi.

Jakie kurtki Salewa na via ferraty

O nieprzewidywalności górskiej pogody napisaliśmy już niejeden artykuł. Zatem nawet, gdy widzisz nad sobą o poranku błękitne niebo i pełne słońce, weź pod uwagę, że przez kilka-kilkanaście godzin ta sytuacja może zmienić się diametralnie. Dlatego w plecaku każdej osoby, której celem jest jakakolwiek ferrata, musi znaleźć się kurtka. To czy będzie to hardshell czy też softshell jest decyzją, którą podejmuje się z prognozami pogody w ręce. Niezależnie od tego, jaką wybierzesz Salewa kurtka to synonim wygody i dobrej ochrony.

dwie osoby na ferracie
Podstawowa zasada ubioru na ferraty – żeby było komfortowo (fot. Salewa)

Hardshell zaprojektowany z myślą o wysokogórskich aktywnościach to np. Ortles 3L Gore-Tex. Trójwarstwowa membrana spod znaku Gore-Tex zapewnia wydajną ochronę przed deszczem i wiatrem, a jednocześnie dobrą oddychalność, która jest ważna podczas wysiłku – tego na ferratach nie brakuje. Konstrukcja kurtki zaprojektowana została do noszenia jej z uprzężą – potwierdzeniem tego są podniesione kieszenie boczne, masz do nich dostęp także w uprzęży. Hardshell przyda się przy nagłym załamaniu pogody i deszczu, ale także dobrze ochroni przed wiatrem, który nawet podczas dobrej pogody może porządnie wychłodzić np. na szczycie.

Znajdź odpowiednią kurtkę. Kliknij po –> kurtki Salewa męskie.

Czy jeśli marka ma w swoim katalogu softshelli model Lavaredo, to możesz nie zastanawiać się dłużej, jaką kurtkę na ferraty Dolomity wybrać? To zależy – przede wszystkim od tego, jakie masz potrzeby. Kurtka Lavaredro ma minimalistyczny krój – dwie boczne kieszenie położone nieco wyżej – dostępne są także jeśli masz na sobie uprząż. Materiał Alpine Hemp jest oddychający i wytrzymały, idealny na spotkanie ze skałą.

zdjęcie z góry na osobę, która porusza się na pionowym odcinku ferraty
Chłodny poranek, wietrzne ostatnie metry przed szczytem – w takich momentach softshell zapewni komfort pokonywania ferraty (fot. Salewa)

Bardziej zaawansowanym konstrukcyjnie modelem jest softshell Ortles Durastretch. Ta kurtka bardziej przypomina softshelle, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wiele kieszeni, regulowany kaptur i dolny obwód pozwalają dobrze dopasować kurtkę, co jest szczególnie istotne przy silnym wietrze. Przed niewielkim deszczem z powodzeniem poradzi sobie warstwa DWR, którą zabezpieczono tkaninę Durastretch.

Wybierz styl i jakość. Kliknij po –> kurtki Salewa damskie.

Zestaw asekuracyjny na via ferraty

Sprzętem, który jest niezbędny do poruszania się po via ferratach jest oczywiście lonża na via ferraty, uprząż, do której się ją mocuje oraz kask. Dodam jeszcze oczywistość, o której mam nadzieję każdy pamięta – wszystkie elementy muszą mieć atesty. Topowi producenci testują swoje produkty w ekstremalnych warunkach i dzięki temu podczas użytkowania możemy czuć się pewnie.

dwie osoby - kobieta, a z tyłu mężczyzna - poruszają się po ferracie
Kask, uprząż i lonża – ferratowe trio (fot. Salewa)

Lonże via ferrata są jedynym elementem, który przeznaczony jest tylko do tej jednej aktywności – pokonywania żelaznych dróg. Oprócz atestu ważne, żeby lonża była wygodna w obsłudze – najlepiej sprawdzić to na żywo np. przekonując się czy bez problemu karabinek damy radę obsłużyć jedną ręką. Każda lonża Salewa wyposażona jest w bezpieczne, automatyczne karabinki, które łatwo otwierają się do dociśnięciu z dwóch stron, a jednocześnie szybko zamykają i blokują.

W skład zestawu musi wchodzić także uprząż – do niej mocowana jest lonża. Model uprzęży Via Ferrata Evo już na pierwszy rzut oka różni się od innych modeli. Uprząż nie ma wyściełanych paneli, bo na ferratach nie są one potrzebne, uprząż nie jest obciążana. Jej niewątpliwą zaletą jest spory zakres regulacji za pomocą wygodnych klamer. Jednocześnie pamiętaj, że na ferraty nie potrzebujesz specjalnej uprzęży, w tej roli z powodzeniem sprawdzi się standardowa uprząż wspinaczkowa. Nawet jeśli dziś nie masz w planach innego pokonywania pionów niż ferrata, kto wie, co przyniesie przyszłość. Pod rozwagę warto zatem wziąć modele uprzęży Salewa przeznaczone do wspinaczki.

dłoń z rozpiętym karabinkiem obok stalowej linki
Karabinki w lonży ferratowej muszą wygodnie otwierać się przy użyciu tylko jednej dłoni (fot. Salewa)

Trzecim niezbędnym elementem, bez którego wyjście na ferratę jest potencjalnie niebezpieczne stanowi kask. Nie ma specjalnych modeli tylko na ferraty, kaski są atestowane do działań górskich i tylko takie – bezpieczne i sprawdzone – oferują topowi producenci.  Wybierz taki kask Salewa, który idealnie dopasujesz do swojej głowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jaki system wentylacji ma kask (podczas wysiłku sporo ciepła uchodzi przez głowę). Porównaj modele kasków Salewa: Pura, Vega i Vayu 2.0 – choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie różnią się właśnie systemem wentylacji i dopasowania.  

Uzupełnieniem zestawu – niby opcjonalnym, ale lepiej o nim nie zapomnieć – są rękawiczki na via ferraty. Lina wzdłuż której porusza się na ferratach nie jest tylko autoasekuracją, niejednokrotnie po prostu trzeba mocno ją chwycić, a dzięki rękawiczkom chwyt jest wygodny i stabilny. Polecam rękawiczki do połowy palców Salewa ma w swojej ofercie rękawiczki, które część „chwytną” mają skórzaną lub wykonaną z tkaniny Durastretch.

Sprzęt Salewa na ferraty znajdziesz –> tutaj!


Sezon ferratowy przed nami – życzę każdej osobie wielu niezapomnianych wrażeń i bezpiecznych wędrówek po żelaznych perciach. Dajcie znać, które produkty Salewa towarzyszą wam na wędrówkach, nie tylko po Dolomitach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.