10 zasad odpowiedzialnego turysty, czyli jak zachować się w górach
Porady

10 zasad odpowiedzialnego turysty, czyli jak zachować się w górach

Natalia Tkacz / 14 października 2020

Czy możesz nazwać siebie odpowiedzialnym turystą? Takim, który ,,bierze na klatę” wszelkie konsekwencje własnych działań i zwraca uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych? Turystą, który stara się zminimalizować ślad, jaki zostawia po sobie w górach?

Wiem, że na pewno bardzo się starasz i super – tak trzymaj! Wiem również, że w dobie ogromnej degradacji środowiska oraz wciąż licznych, górskich wypadków, powstaje wiele artykułów na temat bezpieczeństwa oraz dbania o Matkę Ziemię. Trzeba jednak nieustanie przypominać innym, a przede wszystkim sobie zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas outdoorowych przygód.

Na początek dobre przygotowanie

Może oklepane, ale w pełni prawdziwe. Odpowiedzialny turysta rzetelnie przygotowuje się do każdego wyjazdu, szczególnie tego górskiego. Dzięki temu nie zaskoczy go żadna pogoda, kanapek wystarczy na postojach z nawiązką, a wszyscy uczestnicy wycieczki będą z niej zadowoleni. W tym celu:

 

/ 1 /

Dokładnie zaplanuj trasę wymarszu. Jego długość, oraz poziom trudności dopasuj zarówno do możliwości wszystkich uczestników, jak i prognozowanej pogody. Weź również pod uwagę długość dnia (zachód słońca lubi zaskoczyć na szlaku szczególnie zimą). Czołówka waży niewiele, a będzie świetnym zabezpieczeniem na wypadek przedłużającej się wycieczki.

Zaplanuj dobrze każdą wycieczkę. (fot. Alice Donovan Rouse, Unsplash)

 

/ 2 /

Sprawdź prognozę pogody. Skąd brać sprawdzone informacje meteo? W tym wpisie – zobacz tutaj – znajdziesz kilka sprawdzonych miejsc w Internecie, do których warto zaglądać przed każdym wyjściem w góry.

 

/ 3 /

Sprzęt i odzież dostosuj do zapowiadanych warunków atmosferycznych oraz wymagań trasy. Wygodne buty trekkingowe, plecak oraz kurtka od deszczu to wyposażenie, którego nie może zabraknąć na górskim wyjeździe. Sprawdzaj prognozę, ale weź poprawkę na to, że w górach pogoda lubi płatać figle nawet najbardziej wytrawnym meteorologom. Pakuj się z rozsądkiem i zawsze przygotuj się na ostre słońce, silny wiatr oraz oberwanie chmury. Zimą, na oblodzonych szlakach mogą przydać się także raczki bądź raki oraz kije trekkingowe, a czasem nawet czekan. Zawczasu naucz się z nich prawidłowo korzystać.

 

/ 4 /

Przemyśl kwestie prowiantu oraz napojów. Przede wszystkim spakuj odpowiednią ilość przekąsek, aby na szlaku nie zabrakło Ci energii. Transportuj je w wielorazowych opakowaniach lub woreczkach, które możesz umyć w schronisku lub po powrocie do domu. Zabierz odpowiednią ilość płynów, szczególnie w upalny dzień. Na kwaterze, lub w miejscu, z którego wychodzisz w góry, spytaj o to, czy woda z kranu jest zdatna do picia. Możesz nalać ją do butelki wielorazowej lub przygotować wrzątek, z którego wyczarujesz pyszną herbatę lub kawę do termosu.

Używane butelki turystycznej to sposób na ograniczenie ilości plastikowych odpadów. (fot. Sławek Nosal)

 

/ 5 /

Naładuj telefon, zabierz ze sobą powerbank. W razie nagłych zdarzeń na szlaku, musisz jakoś wezwać pomoc. Oprócz tradycyjnej mapy, (której nie straszny brak zasięgu), warto mieć również w smartfonie aplikację z GPS i mapą. Świetnie sprawdzają się aplikacje takie jak: Mapa Turystyczna oraz Maps.me.

Leave no trace – bądź jak zwierzę!

A konkretnie nie zostawiaj w naturze żadnych śladów swojej obecności. Poniżej przedstawiam 5 najważniejszych zasad, o których warto pamiętać, aby być w górach mile widzianym gościem.

 

/ 6 /

Ogranicz ilość odpadów. Jeśli to możliwe, staraj się używać opakowań wielorazowych, własnej butelki czy sztućców (zamiast jednorazówek). Śmieci zabieraj ze sobą i wyrzucaj wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach. Staraj się unikać koszy na śmieci położonych w trudno dostępnych miejscach – służby leśne zwykle opróżniają je rzadko, z kolei dzikie zwierzęta i wiatr – nader często. W ten sposób odpadki rozwlekane są po całym lesie, trafiając na łąki, do strumieni i w korony drzew. Pamiętaj, że śmieci często szkodzą zwierzętom, powodując u nich zatrucia i trwałe okaleczenia.

  

/ 7 /

Nie dokarmiaj zwierząt. Takie zachowanie powoduje, że zaczynają one lgnąć do ludzi, stwarzając niebezpieczeństwo dla turystów (choroby odzwierzęce, przypadkowe ugryzienia lub poturbowanie) oraz stając się łatwym łupem dla kłusowników. Jeśli widzisz dzikie zwierzę postaraj się je ominąć, najlepiej w dużej odległości. Nie hałasuj i nie podchodź, aby zrobić zdjęcie. Dzikie zwierzęta z natury unikają ludzi, chcąc żyć w spokoju, na swoich zasadach. Pozwól im na to.

 

/ 8 /

Chodź wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Oprócz zwierząt, które starają się omijać turystyczne arterie szerokim łukiem, poza górskimi trasami występuje również wiele rzadkich gatunków roślin. Przez swoją nieuwagę łatwo je uszkodzić – choćby zdeptać lub przygnieść podczas postoju, urządzonego w miejscu niedozwolonym. Szanuj zieleń – grzyby, jagody i jeżyny zostaw dla potrzebujących pożywienia zwierzaków.

Pamiętaj, by nie niszczyć roślin. (fot. Dawid Zawiła, Unsplash)

 

/ 9 /

Biwakuj i planuj postoje w miejscach do tego przeznaczonych. Poza tym, że za ,,spanie w krzakach” grożą wysokie mandaty, takie zachowanie uprzykrza życie dzikiej faunie i florze. Jak nie zostać ,,Januszem gór” i poprawnie zachowywać się na terenie parków narodowych oraz krajobrazowych, więcej przeczytasz tutaj.

 

/ 10 /

Omijaj bardzo turystyczne miejsca, szczególnie w wysokim sezonie. Niektóre szlaki podczas wakacji, ferii i długich weekendów są przez turystów zadeptywane do cna. Na najpopularniejszych trasach tworzą się długie kolejki, a hałaśliwy tłum zakłóca spokój dzikim zwierzętom i niszczy rośliny. Jeśli w górach chcesz odnaleźć ciszę oraz piękne widoki, postaraj się planować swój urlop poza popularnymi terminami.

Ostatnio dużo mówi się również o nowym zagrożeniu, jakie dla przyrody stanowią geotagi. Turyści fotografują się w wyjątkowych lokalizacjach, a potem oznaczają te miejsca w mediach społecznościowych. To działanie nakręca ruch turystyczny. Powoduje, że osoby, które szlaki omijały do tej pory szerokim łukiem, jednak chcą pochwalić się fotką z popularnego, górskiego miejsca. Jeśli geotagiem oznaczymy z kolei sfotografowane, dzikie zwierzę, ułatwiamy zadanie kłusownikom, którzy dzięki nam łatwiej namierzą swój cel. Tak więc, jeśli masz w górach swoje zaciszne, ulubione miejsce zastanów się dwa razy, zanim oznaczysz je na swoim Instagramie lub Facebooku. Potem już nigdy może nie być tak wyjątkowe.

Odpowiedzialnie publikuj zdjęcia w serwisach społecznościowych. (fot. adrian, Unsplash)

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nurtu ,,Leave no trace”, na blogu Skalnika znajdziesz obszerny, naszpikowany ciekawymi wskazówkami artykuł w tym temacie – tutaj.

 

 

10+. Ostatnim, bardzo ważnym punktem na mojej liście jest złota zasada zwana ciszą. Będąc na szlaku posłuchaj jej – we współczesnym świecie tak rzadko mamy z nią do czynienia… Staraj się unikać bardzo głośnych rozmów i nieuzasadnionych pokrzykiwań. Dzikie zwierzęta, a także inni piechurzy będą Ci za to ogromnie wdzięczni.

Ten wpis dedykuję wszystkim miłośnikom gór, zarówno tym, którzy wędrują po nich od lat, jaki i tym, którzy na szlakach pojawiają się od niedawna. O ważnych w życiu sprawach warto pisać bez ustanku, aby nigdy nie odeszły w zapomnienie. Nawet najbardziej świadomy turysta popełnia błędy, jednak mam nadzieję, że powyższa chceklista pozwoli Ci jeszcze lepiej i bardziej odpowiedzialnie zorganizować się na wszelkie, górskie wyjazdy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.