ABC impregnacji, czyli jak dbać o odzież i buty turystyczne
impregnacja
Porady

ABC impregnacji, czyli jak dbać o odzież i buty turystyczne

Redakcja skalnik.pl / 12 września 2016

Każdy nawet najnowocześniejszy materiał aktywny, z którego wykonano odzież techniczną lub skóra i pozostałe materiały wykorzystywane do produkcji profesjonalnych butów trekkingowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku outdorowym dostępna jest szeroka gama środków pielęgnacyjnych przeznaczonych do czyszczenia oraz impregnacji odzieży i obuwia turystycznego. Nowoczesne środki są bardzo przyjazne użytkownikowi a stosowanie ich i aplikowanie na odzież nie nastręcza większych problemów.

Obalamy mity

W środowisku turystycznym od dawna krążą mity na temat prania kurtek membranowych. Szczególnie niektórzy rozpowszechniają teorie iż np.,: kurtki czy spodnie wykonane z membrany Gore-tex® należy prać bardzo rzadko. Twierdzą, iż pranie może uszkodzić membranę, która straci swoje właściwości. I w tym miejscu muszę od razu zdementować te informacje. Brak prania, przede wszystkim powoduje częściowe zatykanie porów membrany drobinami tłuszczu oraz solami mineralnymi przechodzącymi do odzieży wraz z wydalanym potem. A co za tym idzie radykalne zmniejszenie właściwości oddychających materiału membranowego. Powyższe dotyczy oczywiście wszystkich rodzajów membran aktywnych wykorzystywanych do produkcji odzieży turystycznej.

Po co impregnujemy odzież i obuwie turystyczne?

Impregnacja odzieży i obuwia turystycznego jest podstawą prawidłowego funkcjonowania sprzętu outdorowego, który ze względu na swoje właściwości zapewnia odpowiednią ochronę i komfort użytkowania tegoż sprzętu w różnych nawet ekstremalnych warunkach. Impregnację wykonuje się w celu przywrócenia fabrycznych właściwości hydrofobowych odzieży i obuwia, a co za tym idzie wydłużenia ich żywotności. Warstwa hydrofobowa, która jest nanoszona na materiały oraz obuwie po pierwsze powoduje ,iż woda nie przywiera do materiału, perli się i bez problemy spływa z jego powierzchni. Impregnacja szczególnie wspomaga oddychalność odzieży i obuwia. Dobrze chroniona zewnętrzna powierzchnia tkanin i skóry umożliwia łatwy i niezakłócony przepływ pary wodnej. W przypadku braku impregnacji te właściwości fizyczne są zdecydowanie ograniczone a nawet zatrzymane. Woda w postaci pary wodnej nie przenika przez całkowicie przemoczoną skórę lub tkaninę. Mimo iż membrana zastosowana w odzieży lub butach de facto nie przemaka, to w przypadku braku odpowiedniej ochrony części zewnętrznej odzieży i obuwia dochodzi do kondensacji pary wodnej, co w efekcie jest odczuwane przez użytkownika jakby sprzęt przemakał.

Jakie impregnaty stosować?

impregnat nikwaxŚrodków impregnujących dostępnych na rynku jest wiele. W Skalniku znajdziesz propozycje najlepszych marek ,takich jak Nikwax i Grangers. Producenci specjalistycznych środków ochronnych opracowali produkty przygotowane do wszystkich rodzajów materiałów stosowanych do produkcji odzieży turystycznej. Obie marki oferują środki czyszczące przeznaczone do prania tkanin aktywnych, dzianin polarowych, bielizny i puchu. Powyższe specyfiki należy kompleksowo stosować łącznie z impregnatem odnawiającym fabryczną warstwę hydrofobową. Oprócz impregantów do odzieży i sprzętu obie firmy posiadają w swoim katalogu serię impregnatów przystosowanych o pielęgnacji obuwia. Impregnacja butów nie jest trudna. W zależności od konstrukcji obuwia powinieneś stosować właściwy impregnat do butów lub specjalistyczny wosk do butów. Impregnaty do butów z reguły przeznaczone są do pielęgnacji skór nubukowych lub obuwia, którego powierzchnia cholewki jest kombinowana, uszyta z połączenia naturalnej skóry i materiałów syntetycznych np.: cordury. Natomiast wosk do butów możesz wykorzystać do zabezpieczenia butów wykonanych ze skóry licowej lub nubukowej. Pamiętaj, że stosowanie wosku impregnującego do skóry nubukowej, zdecydowanie podnosi jej właściwości hydrofobowe, ale powierzchnia skóry często mocno ciemnieje i zyskuje połysk. Jeśli chcesz aby Twoje buty trekkingowe wykonane z nubuku nie zmieniły koloru stosuj jednak impregnaty na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych.

impregnat grangersJak stosować impregnaty i jak często to robić?

Impregnację oraz czyszczenie odzieży i obuwia trekkingowego wykonuj zgodnie z zaleceniami, które są dołączane po pierwsze przez producenta sprzętu a po drugie przez producentów środków konserwujących. Impregnację odzieży i obuwia należy wykonywać w momencie, gdy zobaczysz iż materiały zewnętrzne radykalnie tracą swoje właściwości odrzucające wodą. Czyli najprościej mówiąc: gdy tkanina lub skóra zaczyna mocno namakać, rozpocznij procedurę impregnacji swojego sprzętu turystycznego. Technikę oraz zasady pielęgnacji sprzętu turystycznego są proste i zostały szczegółowo opisane w serii poręcznych instrukcji dostępnych na naszej stronie internetowej (instrukcje: butymembranysoftshellpuchpolar i merino).

Walka z przykrymi zapachami

pochłaniacz zapachu smellwellNiedawno w ofercie środków przeznaczonych do pielęgnacji i ochrony odzieży i sprzętu pojawiły się specjalistyczne pochłaniacze zapachu. Oferuje je marka SmellWeell. Produkt przeznaczony jest do utrzymania świeżości sprzętu takiego jak obuwie, rękawice lub plecaki, które aktualnie są nieużywane. Opakowanie zawiera w zestawie dwa pochłaniacze, które wchłaniają wilgoć i eliminują niepożądane przykre zapachy. Innym rozwiązaniem może się okazać płyn Odour Eliminator marki Granger’s. Jest to produkt bezpieczny dla alergików.

 

Pamiętaj, że o swój sprzęt turystyczny musisz dbać w odpowiedni sposób. Nie jest on tani, a źle traktowany nie będzie spełniał swoich funkcji, a i jego żywotność radykalnie się skróci. Wszystkie środki przeznaczone do impregnacji znajdziesz w ofercie sklepów turystycznych Skalnik oraz w sklepie internetowym Skalnik.pl.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.