Aircontact - kultowy plecak Deuter - blog Skalnik
Aircontact – kultowy plecak Deuter
Branża

Aircontact – kultowy plecak Deuter

Redakcja skalnik.pl / 18 grudnia 2019

Gdyby zrobić wśród turystów ankietę na pierwsze skojarzenie z marką Deuter, niekwestionowanym zwycięzcą okazałyby się zapewne świetnie wykonane plecaki, z których słynie niemiecka firma. Szczególną popularnością cieszą się plecaki Deuter Aircontact. Co sprawia, że są tak lubiane przez turystów?

Niemiecka marka outdoorowa Deuter może pochwalić się historią sięgającą aż 1898 r. Przez te wszystkie lata firma wypuściła na rynek wiele świetnych plecaków. Niektóre z nich brały nawet udział w wydarzeniach przełomowych dla górskiego świata. W 1953 r. stworzony przez Deuter plecak znalazł się wraz z Hermanem Buhlem na Nanga Parbat. Było to pierwsze udane wejście na tę górę w historii. Szczyt popularności zdobyły natomiast plecaki z linii Deuter Aircontact. Dlaczego akurat one?

Plecaki Deuter – zawsze innowacyjne

Deuter zawsze stara się być o krok przed konkurencją, odważnie sięgając po nowe rozwiązania. Dla przykładu projektanci niemieckiej marki jako pierwsi na świecie użyli do produkcji plecaków lekki nylon. Zaprojektowane przez Deuter plecaki wykorzystują także autorskie systemy nośne. To właśnie dzięki nim można wygodnie nieść nawet wiele kilogramów.

Obecnie Deuter jest jednym z liderów rynku outdoorowego w segmencie plecaków. W ofercie marki znajdziesz funkcjonalne plecaki turystyczne, wygodne plecaki miejskie i dla rowerzystów, specjalistyczne plecaki wspinaczkowe, a także nowoczesne torby.

W szerokiej gamie produktów niemieckiej marki wyróżniają się plecaki Deuter Aircontact. Jakie są zalety modeli należących do tej linii?

Dlaczego twoje plecy pokochają plecak Deuter Aircontact?

Kurtka przeciwdeszczowa, polar, woda, termos z herbatą, jedzenie, śpiwór – w góry zabiera się wiele rzeczy. Istnieje oczywiście wiele sposobów na ograniczenie wagi sprzętu. Jeśli jednak jedziesz na kilkudniowy lub dłuższy trekking, pewne rzeczy po prostu musisz mieć ze sobą. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać taki plecak turystyczny, który nie będzie obciążać kręgosłupa i rozłoży odpowiednio ciężar niesionych rzeczy pomiędzy ramiona i biodra. Te zadania z pewnością spełnia plecak Deuter Aircontact.

Na linię Deuter Aircontact składa się wiele plecaków o różnorodnej pojemności. Znajdziesz wśród nich zarówno taki o pojemności 40 l, jak i gigantyczny plecak wielkości 75 l. Sygnowany logiem Deuter plecak z linii Aircontact nada się więc zarówno na kilkudniowy wypad, jak i długą, kilkumiesięczną wyprawę.

Projektując plecaki Deuter Aircontact, firma zastosowała wiele nowoczesnych rozwiązań i patentów o tajemniczych nazwach. Rozszyfrowuję je poniżej, ponieważ to właśnie te technologie decydują o tak wielkiej popularności plecaków z tej linii.

1. System nośny Aircontact – noś rzeczy wygodnie

Nazwa linii plecaków pochodzi od zastosowanego w nich systemu nośnego Aircontact. Oparty jest on na lekkiej stali sprężynowej, która dzięki specjalnemu uformowaniu przenosi większość ciężaru na pas biodrowy. Dzięki temu nawet po całym dniu wędrówki z wypchanym dużym plecakiem nie będzie cię bolał kręgosłup.

Autorski system nośny niemieckiej marki zapewnia także optymalną cyrkulację powietrza. Testy potwierdziły, że zmniejsza on potliwość nawet o 15%. Jest to możliwe dzięki specjalnemu tylnemu panelowi zbudowanemu z pianki z perforacją. Jej odpowiednie rozmieszczenie sprawia, że powstają kanały, którymi powietrze może cały czas swobodnie krążyć. Nosząc plecak Deuter, nie musisz więc obawiać się, że już po chwili wspinaczki będziesz mieć wilgotne plecy.

2. VariQuick System – reguluj plecak szybko i wygodnie

Kilka pociągnięć ręki wystarczy, aby zaprojektowany przez Deuter plecak dopasować idealnie do swojego wzrostu i sylwetki. Tak szybką regulację umożliwia system VariQuick. Możesz więc zapomnieć o długim ślęczeniu przy paskach i sprzączkach.

3. System VariFlex – niech to pas biodrowy podążą za tobą

Plecaki Deuter Aircontact wykorzystują system VariFlex, dzięki któremu pasy biodrowe podążają za twoimi ruchami i pracują razem z tobą. Co to w praktyce daje? Przede wszystkim lepszą stabilizację bagażu. Zdarzyło ci się choć raz zachwiać, idąc z ciężkim plecakiem po kamieniach przez strumyk? System VariFlex pomoże zapobiec właśnie takim sytuacjom.

Liczne troki umożliwiają przypięcie kijków trekkingowych czy śpiwora (fot. Deuter)

4. System ActiveFit – szelki same pilnują swojego miejsca

Masz dość ciągłego poprawiania zsuwających się szelek? Zaprojektowane przez Deuter plecaki Aircontact pozwalają zapomnieć i o tym. Przesuwaniu się pasów zapobiega bowiem system ActiveFit. Dzięki niemu szelki przez całą trasę idealnie przylegają do ramion i nie powodują bolesnych podrażnień.

5. Wolne od PFC – dbaj o swoje zdrowie i środowisko

Zaprojektowane przez Deuter plecaki Aircontact korzystają jednak nie tylko z nowoczesnych technologii, lecz także z rozwiązań sprawdzonych w setkach innych modeli. Wyposażono je więc w liczne troki, boczne kieszenie czy uchwyt na kijki trekkingowe. Możesz więc optymalnie rozłożyć cały sprzęt potrzebny na wyprawie. Ciekawym rozwiązaniem jest odpinana klapa, która może posłużyć jako samodzielny, mały plecaczek. Przyda się on na krótki wypad, jeśli na przykład przez dwie noce śpisz w tym samym miejscu.

Plecaki Deuter Aircontact posiadają także zintegrowany pokrowiec wodoodporny i możliwość wyposażenia w system hydracyjny.

plecaki deuter pokrowce
Plecaki Deuter zazwyczaj wyposażone są w pokrowce przeciwdeszczowe. (fot. Deuter)

Deuter Aircontact Lite, czyli maksymalne ograniczenie wagi

Wędrowanie na lekko zdobywa coraz więcej zwolenników. W maksymalnym ograniczeniu wagi chce pomóc turystom także niemiecka firma. Dlatego też na rynek wypuszczono linię Deuter Aircontact Lite. Zastosowanie lżejszych materiałów głównych oraz odchudzenie systemu nośnego pozwoliły obniżyć wagę plecaków średnio o 500 gramów. Dla przykładu Deuter Aircontact o pojemności 50+10 l waży 2210 g. Deuter Aircontact Lite o takiej samej pojemności waży zaledwie 1750 g. Co ważne, obniżenie wagi nie spowodowało w żaden sposób zmniejszenia komfortu czy funkcjonalności plecaków.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na plecak Deuter Aircontact czy Deuter Aircontact Lite, zwróć uwagę na oznaczenia stojące obok nazwy plecaka. Model z symbolem SL przeznaczony jest dla kobiet oraz mężczyzn o drobniejszej budowie. Panowie o standardowej sylwetce powinni wybierać modele bez oznaczeń. To ważne, ponieważ sprzedawany przez Deuter plecak oznaczony symbolem SL ma nieco inną budowę. Korpus jest skrócony, a rozstaw szelek zmniejszony tak, aby dopasować się idealnie do osoby o drobniejszej posturze.

Plecak Deuter Aircontact Lite to mniejsza waga, która bardzo cieszy na długiej wędrówce bądź w bardziej wymagającym terenie. (fot. Deuter)

Chcesz ruszyć na dłuższy szlak, ale obawiasz się, jak twój kręgosłup zniesie ciężar plecaka? Pomóż swoim plecom i wybierz sprawdzoną jakość i komfort użytkowania zapewniane przez plecak Deuter Aircontact. Ich popularność wśród turystów nie jest bowiem dziełem przypadku.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: