Bielizna termoaktywna Smartwool – komfort w każdej warstwie
Bielizna termoaktywna Smartwool na zimę
Branża

Bielizna termoaktywna Smartwool – komfort w każdej warstwie

Redakcja skalnik.pl / 16 listopada 2021

Turyści ruszający pierwszy raz na zimowe szlaki obawiają się przede wszystkim wychłodzenia. Osoby, które już mają za sobą kilka wyjść w pokryte śniegiem góry, wiedzą jednak, że dużym problemem może być również przegrzanie. Na szczęście bielizna termoaktywna Smartwool pomoże zarówno zmarzluchom, jak i tym, którzy już po pierwszym podejściu są w pełni rozgrzani.

Moja wymarzona bielizna na zimę ma chronić od chłodu, a jednocześnie zapobiegać uczuciu zimnego kompresu na plecach. Powinna być delikatna dla skóry, bardzo szybko wysychać i zapewniać pełną swobodę ruchów. Najlepiej, by można ją było nosić przez kilka dni bez ryzyka powstania nieprzyjemnych zapachów. No i oczywiście nie może dużo ważyć – po usłyszeniu takiej listy życzeń złota rybka może bezradnie chwycić się za głowę albo wyciągnąć bieliznę z wełny merino. Przyjrzyjmy się bliżej temu drugiemu rozwiązaniu.

Bielizna merino zima
Szukasz bielizny termoaktywnej? Sprawdź, czy odzież z merino to rozwiązanie dla ciebie (fot. Smartwool)

Bielizna termoaktywna – z nią polubisz zimę

Jeśli choć trochę chodzisz po górach, na pewno znasz określenie ubioru na cebulkę, czyli stroju składającego się z warstw. Taki sposób ubierania się zapewnia ochronę przed mrozem, deszczem i wiatrem, a także pozwala elastycznie reagować na zmieniające się warunki. Przestało padać i wiać? Ściągasz wierzchnią kurtkę hardshell. Zrobiło się nieco chłodniej? Dokładasz jedną warstwę docieplającą.

W takim zestawie spodnią warstwę stanowi właśnie bielizna termiczna, która ma w praktyce działać jak druga skóra. Jej głównym zadaniem jest stworzenie warstwy ciepłego i suchego mikroklimatu tuż przy ciele. Aby osiągnąć ten cel, bielizna termoaktywna musi sprawnie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i dbać o optymalną wymianę ciepła z otoczeniem.

To główne zadanie stojące przed bielizną termoaktywną nie jest łatwe, szczególnie zimą. W grudniowe czy styczniowe dni ze wszystkich stron atakuje zimne powietrze. W górach jednak ciało intensywnie pracuje i przez to szybko się rozgrzewa. Odzież termoaktywna musi więc wszystko zbalansować tak, aby turysta ani nie zmarzł, ani się nie przegrzał. Na szczęście są materiały, które potrafią sprostać temu wyzwaniu. Niektóre outdoorowe firmy stosują syntetyczne tkaniny, a inne korzystają z niesamowitego daru przyrody, jakim jest wełna merino. W tę naturalną stronę poszła między innymi amerykańska firma Smartwool.

Odzież Smartwool zima
Zimą nie chcesz ani zmarznąć, ani się przegrzać – odzież termoaktywna Smartwool pomoże ci osiągnąć tę kruchą równowagę (fot. Smartwool)

Kliknij tutaj, by sprawdzić, jaka bielizna termoaktywna męska Smartwool jest w ofercie.

Wełna merynosa – bezkompromisowa ochrona przyjazna dla skóry

Życie w nowozelandzkich Alpach Południowych nie jest łatwe. Latem temperatury mogą tam sięgnąć nawet +40°C, a zimą spaść poniżej -20°C. Często trzeba się mierzyć z porywistym wiatrem, deszczem czy śniegiem. W tak trudnych warunkach świetnie jednak radzą sobie owce rasy merynos, które chroni runo o niezwykłych właściwościach. W latach 90. XX w. założyciele firmy Smartwool postanowili wykorzystać wełnę otrzymaną z runa merynosów do stworzenia odzieży, która pozwoliłaby również ludziom mierzyć się z wrogimi warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego wełna merino tak dobrze sprawdza się w produkcji bielizny termoaktywnej? Stosowane przez Smartwool włókna mogą się pochwalić następującymi właściwościami:

  • Świetne zdolności termoregulacyjne – wełna merynosa znakomicie chłodzi, kiedy jest gorąco i ogrzewa, jeśli atakuje cię szczypiący mróz. Dzięki temu odzież z merino sprawdzi się zarówno jako bielizna termoaktywna na zimę, jak i na cieplejsze dni.
  • Szybkie odprowadzanie wilgoci – bielizna termiczna z merino sprawnie odprowadza pot powstający w wyniku intensywnego wysiłku, nie dopuszczając do przegrzania ciała. Bielizna merino pozwoli więc zapomnieć ci o nieprzyjemnych zimnych kompresach na ciele.
  • Przyjazne dla turysty oraz środowiska – bielizna termoaktywna męska i damska jest bardzo delikatna dla użytkownika. Miękka wełna nie podrażnia skóry ani nie powoduje alergii. Włókna są również biodegradowalne. Nosząc merino, dbasz więc o siebie i o środowisko.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV – zimowe słońce w górach może być zdradliwe. Na szczęście wełna merynosa chroni również przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV.
  • Właściwości antybakteryjne – bielizna termoaktywna damska i męska z merino hamuje także rozwój bakterii i grzybów, które odpowiadają za powstawanie nieprzyjemnych zapachów. Koszulka czy leginsy merino mogą więc służyć ci przez kilka dni bez ryzyka, że zaczniesz odstraszać wszystkich ludzi wokół siebie.
  • Różna gramatura – odzież termoaktywna Smartwool jest szyta z dzianin o różnych gramaturach. Dzięki temu możesz dopasować ubiór do warunków panujących na dworze. Bielizna termoaktywna na zimę powinna mieć gramaturę ok. 200 – 250.
  • Naturalna ochrona – każde włókno wełny merino ma naturalną, woskową powłokę, która zwiększa wodoodporność odzieży.
Owce rasy merynos
To właśnie takim owieczkom zawdzięczamy wełnę o niezwykłych właściwościach (fot. Smartwool)

Dzięki Smartwool wełna merino jest jeszcze lepsza

Materiał o bardzo dobrych właściwościach to nie wszystko. Trzeba jeszcze umieć go odpowiednio wykorzystać. Smartwool od lat pracuje więc nad kolejnymi innowacjami, dzięki którym bielizna termoaktywna z wełny merino jest jeszcze lepsza.

Sztandarowym pomysłem amerykańskiej firmy jest technologia Core Spun. Wełnę merino Smartwool owija wokół włókien nylonu. Taka mieszanka nie wpływa negatywnie na właściwości wełny. Wręcz przeciwnie – nylonowy rdzeń sprawia, że bielizna merino jest bardziej wytrzymała. Koszulka termoaktywna czy kalesony mogą więc służyć ci dłużej.

Koszulka termoaktywna z serii Merino Sport łączy natomiast wełnę merynosa z poliestrem pochodzącym z recyklingu. Dzięki temu bielizna termoaktywna męska lub damska jeszcze szybciej wysycha.

Odzież merino latem
Koszulki merino sprawdzą się również latem (fot. Smartwool)

Smartwool stosuje również płaskie szwy, aby wyeliminować ryzyko otarć. Koszulka termoaktywna tej amerykańskiej firmy ma również zazwyczaj specjalne bezszwowe panele na ramionach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że żaden szew nie znajdzie się bezpośrednio pod szelkami plecaka.

Raglanowe rękawy, które napotkasz w różnych koszulkach i bluzkach od Smartwool, zapewniają natomiast większą swobodę ruchów. Odzież termoaktywna nie będzie więc cię ograniczać nawet w trakcie największych szaleństw na stoku narciarskim.

Kliknij na ten link, by sprawdzić, jaka bielizna termoaktywna damska Smartwool przypadnie ci do gustu.

Jaka bielizna termiczna jest ci potrzebna?

Jaka odzież termoaktywna jest potrzebna w górach? Podstawę stanowi koszulka termoaktywna. Zimą, a także w okresach przejściowych, kiedy temperatura zaczyna już spadać, taka koszulka na długi rękaw będzie twoją bazą pod kolejne ubrania. Jeżeli jest cieplej, może ci ona służyć jako jedyna warstwa. Oczywiście latem należy wybrać odzież z wełny merino o niższej gramaturze (ok. 150).

Koszulka termoaktywna Smartwool
Bielizna termoaktywna to twoja bazowa warstwa przylegająca do skóry. Kiedy jest chłodniej, trzeba na nią założyć warstwy docieplające (fot. Smartwool)

Smartwool proponuje koszulki na długi rękaw w dwóch wersjach:

  • koszulka termoaktywna bez zamka
  • koszulka zapinana pod szyją – krótka stójka zapewni lepszą ochronę od chłodu. A jeżeli zrobi ci się za ciepło, możesz zawsze zwiększyć wentylację, rozpinając bluzkę. Krótki zamek ułatwi również zakładanie i zdejmowanie koszulki.

Koszulka termoaktywna w wersji dla pań ma krój dopasowany do kobiecej sylwetki. Bielizna termoaktywna damska jest też zazwyczaj dostępna w większej gamie wzorów i kolorów. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośniczki czerni czy szarości, jak i turystki stawiające na żywsze i bardziej zdecydowane barwy.

e Bielizna termoaktywna na zimę to również kalesony, które są przydatne szczególnie na stoku narciarskim. W trakcie zjazdu na nartach nogi bowiem dość szybko się rozgrzewają. Kiedy jednak czekasz w kolejce do wyciągu, grozi im wychłodzenie. Kalesony termoaktywne pomogą mięśniom i stawom utrzymać prawidłową termikę w każdych okolicznościach. Leginsy merino docenią również miłośnicy skiturów, narciarstwa biegowego i zimowego trekkingu. W cieplejsze dni wiele turystek zakłada również leginsy termoaktywne jako jedyną warstwę na nogi.

Kalesony termoaktywne Smartwool
Kalesony termoaktywne możesz założyć również na zimowy trening biegowy (fot. Smartwool)

Smartwool proponuje leginsy merino w wersji cieplejszej (gramatura tkaniny 250) i lżejszej (gramatura 150). Dopasowany krój zapewnia pełną swobodę ruchów. Szeroka guma zapobiega natomiast bolesnemu uciskaniu w pasie. Dzięki płaskim szwom nie musisz się z kolei obawiać nieprzyjemnych otarć.

Koszulka i leginsy termoaktywne tworzą podstawową warstwę, twoją drugą skórę (baselayer). Wełna merino może być jednak stosowana również w bieliźnie underwear, którą założysz pod koszulkę czy kalesony termoaktywne. Bokserski męskie i damskie, topy, staniki z naturalnej tkaniny to bardzo dobry wybór nie tylko na zimę. Dopasowanie, zapewniana swoboda ruchów, delikatność dla skóry i oddychalność to podstawowe zalety tego typu odzieży. Wśród posiadanych przeze mnie wyrobów wykorzystujących wełnę merino, sportowy stanik jest jednym z moich ulubionych. Bardzo dobrze odprowadza powstającą wilgoć, współdziałając z kolejnymi warstwami górskiego ubioru.

Bielizna termoaktywna ma być dla ciebie jak druga skóra. Jeśli w trakcie górskiej wyprawy zapominasz, że w ogóle masz ją na sobie, to znak, że dana koszulka czy leginsy termoaktywne są naprawdę dobre. Odzież termoaktywna z wełny merino od Smartwool może stać się dla ciebie właśnie taką warstwą. Załóż ją i śmiało ruszaj na szlak niezależnie od warunków.

Katarzyna Hałupka

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.