Biwak z marką Optimus
Branża

Biwak z marką Optimus

Redakcja skalnik.pl / 17 lipca 2020

Masz namiot, śpiwór i karimatę, więc chcesz już ruszać na biwak? Poczekaj. Przed wyjazdem zadbaj jeszcze o skompletowanie mniejszych, lecz równie potrzebnych akcesoriów biwakowych. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz w ofercie szwedzkiej marki Optimus.

Z powodu epidemii więcej osób zdecyduje się zapewne w tym roku na wakacje pod namiotem. Oprócz podstawowych rzeczy potrzebnych do wygodnego i bezpiecznego snu, czyli karimaty, śpiwora i oczywiście samego namiotu, na biwaku przydadzą się także akcesoria niezbędne do przygotowania ciepłego posiłku. Niezawodny sprzęt na wyjazdy pod namiot już od wielu lat oferuje marka Optimus.

Sprzęt biwakowy Optimus
Szwedzka marka Optimus ma wszystko co potrzebne na biwak (fot. Optimus)

Solidny jak Optimus

W Szwecji wyjazdy pod namiot są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu wolnego i poznawanie pięknej przyrody tego kraju. Nic więc dziwnego, że to właśnie z tego skandynawskiego państwa wywodzi się jeden z najlepszych producentów sprzętu biwakowego na świecie, czyli Optimus.

Już od 1899 r. ta szwedzka marka dba o to, by każdy wędrowiec mógł komfortowo przygotować sobie ciepły posiłek w dowolnych warunkach. Wydajne kuchenki, niezawodne kartusze, lekkie i solidne naczynia, liczne drobne akcesoria ułatwiające życie pod namiotem – w ofercie marki Optimus coś dla siebie znajdzie zarówno osoba jadąca pierwszy raz pod namiot, jak i doświadczony turysta.

Przez długie lata obecności na rynku Optimus wprowadził liczne innowacyjne rozwiązania. Wiele produktów tej marki osiągnęło też już miano kultowych. Należy do nich niewątpliwie kuchenka Optimus Svea – mosiężny palnik sprzedawany już od ponad 70 lat. Kartusz Optimus Gas można natomiast spotkać w outdoorowych sklepach na całym świecie.

Kuchenka turystyczna i kartusz Optimus
Kartusze Optimus Gas są używane przez turystów na całym świecie (fot. Optimus)

Gdyby trzeba opisać markę Optimus jednym słowem, byłby to zapewne wyraz „solidność”. Dzięki wysokiej jakości wykonania oraz funkcjonalności sprzęt biwakowy tej firmy służy niezawodnie turystom przez wiele lat. Stosowane rozwiązania nie są wynikiem chwilowej mody, lecz przemyśleń wynikających z wiedzy i bogatego doświadczenia.

Niezawodna kuchenka Optimus – gotuj w każdych warunkach

Kuchenka turystyczna powinna przede wszystkim niezawodnie pracować w każdych warunkach pogodowych. W końcu im gorsza aura, tym ważniejsza jest możliwość wypicia gorącej herbaty. A i w słoneczny dzień nie ma nic lepszego niż ciepły posiłek po wielu godzinach wędrowania.

Palnik Optimus działa niezawodnie w każdych warunkach. Kuchenki szwedzkiej marki mają także kompaktowe rozmiary, więc nie zajmują wiele miejsca w plecaku. Z kolei dzięki dużej wydajności palnika jeden kartusz z gazem wystarczy Ci na dłużej.

Optimus oferuje zarówno kuchenki wielopaliwowe przeznaczone do zadań specjalnych (np. kuchenka Optimus Nova Plus), jak i turystyczne palniki gazowe. 

Jedną z najpopularniejszych kuchenek na gaz jest lekki palnik Optimus Crux. Waży on zaledwie 83 g, a dzięki wygodnemu etui kuchenkę można schować pod dnem kartusza. Optimus Crux posiada żłobienia stabilizujące garnek oraz regulator płomienia dający możliwość wolnego duszenia potrawy na małym ogniu. Ta kuchenka Optimus jest kompatybilna z kartuszami nakręcanymi.

Jeśli szukasz jeszcze lżejszego rozwiązania, zwróć uwagę na palnik Optimus Crux Lite. Eliminując mechanizm do składania, inżynierowie osiągnęli wagę 72 g.

Miłośnikom zimowych biwaków spodoba się natomiast czterosezonowa kuchenka Optimus Vega. Przy pomocy wbudowanego stojaka można ustawić kartusz z gazem do góry nogami. W takiej pozycji paliwo łatwiej się wydostaje i dociera do palnika w formie ciekłej. Dzięki temu ta kuchenka Optimus gotuje wydajnie także w temperaturach poniżej zera. Aby jeszcze bardziej skrócić czas gotowania, możesz włączyć tryb Boost.

Kuchenka turystyczna Optimus Vega i kartusz
Kuchenka Vega umożliwi Ci ustawienie kartusza do góry nogami (fot. Optimus)

Jeżeli z kolei wybierasz się gdzieś, gdzie kartusz gazowy może być trudno dostępny, dobrym wyborem na wyjazd będzie palnik Optimus Polaris Optifuel. Jest to wielopaliwowa kuchenka, którą można zasilać gazem, benzyną, naftą, olejem napędowym czy nawet paliwem lotniczym. Wybór należy do Ciebie.

Do kuchenki turystycznej warto dokupić osłonę przeciwwietrzną. Umożliwia ona szybsze gotowanie także w wietrznych warunkach. Kto choć raz próbował zagotować wodę przy podmuchach wiatru, na pewno doceni to rozwiązanie.

Palnik Crux Lite i osłona przeciwwietrzna Optimus
Palnik Crux Lite, kartusz i osłona przeciwwietrzna Optimus to lekki i niezawodny zestaw na każde warunki (fot. Optimus)

Kartusze Optimus – stabilny płomień niezależnie od pogody

Sama kuchenka turystyczna oczywiście nic nie zdziała. Potrzebne jest jeszcze paliwo. Jeśli posiadasz palnik na gaz, najlepiej dokupić kartusz Optimus Gas.

Optymalna mieszanka gazów (propan, butan oraz izobutan) zapewnia stabilny i wydajny płomień w każdą porę roku także na dużych wysokościach. Posiadając kartusz Optimus, nie musisz czekać w nieskończoność na zagotowanie się wody.

Kartusze Optimus Gas są dostępne w różnych wielkościach. Możesz wybrać mały kartusz gazowy o pojemności 100 g, średni 230 g lub duży 450 g. Oczywiście, większy kartusz wystarczy na dłużej, ale jednocześnie zajmie więcej miejsca plecaku. Odczujesz też bardziej jego ciężar. Wybierając kartusz gazowy, zastanów się więc, jaka wielkość będzie wystarczająca.

Kartusz Optimus Gas
Kartusze Optimus Gas są dostępne w różnych wielkościach (fot. Optimus)

Co ważne, kartusz Optimus Gas posiada gwint zabezpieczony plastikową plombą. Możesz więc przyłączać i odłączać kuchenkę od kartusza tyle razy, ile tylko chcesz.

Pamiętaj, że kartuszy gazowych nigdy nie można przewozić w samolocie. Na szczęście, kartusze Optimus Gas zakupisz w praktycznie każdym sklepie z wyposażeniem outdoorowym w całej Europie. Zakup kartusza na początku szlaku nie powinien więc stanowić większego problemu.

Naczynia i sztućce Optimus – lekkie i wytrzymałe

Masz już kuchenkę oraz kartusz z gazem? Do ugotowania dobrego posiłku potrzebujesz więc jeszcze garnka oraz sztućców.

Garnki turystyczne marki Optimus wykonane są z anodowanego aluminium. Tak wzmocnione aluminium jest mniej narażone na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Rozprowadza też równomierniej ciepło po naczyniu.

Garnek Optimus Terra Xpress He posiada także powłokę non-stick zapobiegającą przywieraniu. Na spodzie naczynia znajduje się natomiast radiator, który przyspiesza gotowanie. Dzięki temu zużyjesz mniej gazu. Warto zauważyć, że pokrywka garnka może też pełnić rolę cedzaka.

Jeśli nie wyobrażasz sobie początku dnia bez gorącej herbaty czy kawy, lekki czajnik turystyczny Terra Kettle to coś dla Ciebie. Bardzo szybko zagotujesz w nim odpowiednią ilość wody, a dzięki szerokiemu wlewowi łatwo go napełnisz, a potem oczyścisz. Co ważne dla osób ruszających na długi szlak czajnik z łatwością mieści się wewnątrz garnka Terra. Całość zajmie więc mniej miejsca w plecaku.

Czajnik turystyczny Optimus
Z czajnikiem turystycznym zagotowanie wody na herbatę będzie bardzo proste (fot. Optimus)

W ofercie szwedzkiej marki Optimus znajdziesz także lekkie i wytrzymałe sztućce pozwalające zjeść posiłek bez brudzenia sobie rąk czy namiotu. Nawet w dziczy warto przecież zadbać o kulturalne jedzenie.

Do jedzenia liofów prosto z paczki świetnie nada się długa łyżka Optimus Long Spoon. Tytanowy spork łączy natomiast funkcje łyżki i widelca. Dzięki matowemu wykończeniu rączki, chwycisz go pewnie nawet w rękawiczkach.

Przydatnym gadżetem jest także bardzo lekki chwytak do naczyń Terra Pot Lifter.

Jeśli zamierzasz kupić wiele akcesoriów z oferty marki Optimus, przyjrzyj się zestawom przygotowanym przez tę firmę. Komplet Terra Solo to bardzo lekki zestaw dla jednej osoby składający się z garnka o pojemności 0,6 l oraz pokrywki, która może być jednocześnie patelnią. Garnek zaprojektowano tak, aby w czasie wyprawy można było do niego schować kartusz o pojemności 100 g, mały palnik, taki jak Optimus Crux, oraz spork. Nieco większy zestaw naczyń – Terra Weekend He – wystarczy natomiast dla dwóch osób ruszających razem na szlak.

Zestaw naczyń turystycznych Optimus
Ze sprzętem biwakowym Optimus ugotujesz ciepły posiłek w każdych warunkach (fot. Optimus)

Wyjazd pod namiot jest o wiele przyjemniejszy, jeśli wieczorem można szybko przygotować ciepły posiłek, a rano sprawnie zagotować wodę na herbatę czy kawę. Kartusz, garnek i kuchenka Optimus pozwolą Ci komfortowo gotować w każdym miejscu na świecie. Gdzie go zabierzesz na wyprawę?

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.