Black Diamond – co to za marka
Black Diamond
Branża

Black Diamond – co to za marka

Redakcja skalnik.pl / 15 kwietnia 2020

Słuchamy użytkowników i sami jesteśmy użytkownikami – to hasło najlepiej oddaje ducha outdoorowej marki Black Diamond. Na jaki sprzęt tej firmy warto zwrócić uwagę?

W Salt Lake City, u stóp Gór Wasatch, mieści się siedziba Black Diamond, marki słynącej z niezawodnego sprzętu. Liny, czołówki czy kije trekkingowe Black Diamond są używane przez miłośników outdoorowej aktywności w czasie wypraw na całym świecie. Czym dokładnie amerykańska firma zaskarbiła sobie serca turystów, wspinaczy i narciarzy?

Black Diamond – niezawodność na pierwszym miejscu

Korzenie tej amerykańskiej firmy sięgają roku 1957, kiedy Yvon Chouinard zaczął własnoręcznie kuć haki wspinaczkowe i sprzedawać je z bagażnika swojego auta. W 1989 roku firma Chouinard Equipment przekształciła się w markę Black Diamond.

Sprzęt Black Diamond w trakcie wspinaczki
Sprzęt Black Diamond zyskał uznanie wspinaczy na całym świecie (fot. Black Diamond)

Od samego początku swojego istnienia firma stawiała na innowacje. Jednym z pierwszych produktów, który zdobył bardzo dużą popularność, był karabinek wspinaczkowy Chouinard. Lekkie, mocne i proste karabinki wyróżniały się na tle konkurencji, szybko stając się standardem przemysłowym.

Także pod szyldem Black Diamond firma stworzyła wiele rozwiązań, które zyskały uznanie turystów i wspinaczy na całym świecie. Kije trekkingowe Black Diamond są wyposażone w niezawodny system blokady zewnętrznej FlickLock, a friendy Black Diamond Camalot zrewolucjonizowały rynek sprzętu wspinaczkowego.

Obecnie Black Diamond jest jednym z największych producentów sprzętu wspinaczkowego, skiturowego oraz turystycznego. Firma posiada biura na trzech kontynentach i cały czas dynamicznie rozwija swoją działalność.

Black Diamond jest marką znaną także ze swojej działalności społecznej. Głos tej firmy słychać szczególnie w kwestii ochrony naturalnego środowiska w rodzimym stanie Utah, ale amerykańska marka nie zapomina też o innych miejscach na świecie. Co roku Black Diamond organizuje choćby akcję zbierania śmieci we francuskim raju wspinaczkowym: Fontainebleau. Marka rozwija także aplikacje na telefon pomagające zarządzać ryzykiem w terenie lawinowym oraz wspiera finansowo i organizacyjnie liczne fundacje działające na rzecz naturalnego środowiska.

Przez wszystkie lata swojego istnienia oferta firmy bardzo się rozrosła. Kilka kategorii sprzętu można jednak uznać za prawdziwą specjalność amerykańskiej marki. Jakie rzeczy Black Diamond można więc kupować praktycznie w ciemno?

Kije trekkingowe Black Diamond – zawsze pod ręką

Kije Black Diamond wyróżniają się doskonałą jakością oraz niską wagą. Dzięki nim na nawet najdłuższej trasie twoje kolana i kręgosłup będą wypoczęte i gotowe na kolejne kilometry.

Kije Black Diamond wykorzystują wspominany już wcześniej autorski system blokowania FlickLock. Zewnętrzne blokady pozwalają błyskawicznie skrócić lub wydłużyć kijki, nawet jeśli masz na sobie grube, zimowe rękawice.

W czasie wiosennych i letnich wycieczek bardzo dobrze sprawdzą się kije trekkingowe Black Diamond Trail Back. Specjalne żłobienia na gumowych rączkach tłumią drgania, a widiowe groty wytrzymają wiele wypraw bez żadnego uszczerbku. Kije Black Diamond Expedition 2 będą natomiast doskonałym wyborem na czas zimowych trekkingów i skiturów. Wyposażone są one w przedłużoną rączkę, która pozwala w razie potrzeby szybko skrócić kijek. Kije Expedition 2 posiadają tylko dwa segmenty, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe. Nawet niskie temperatury nie będą im więc straszne.

Kije trekkingowe Black Diamond Trail Back
Kije trekkingowe Black Diamond Trail Back – ich widiowe groty wytrzymają wiele wypraw (fot. Black Diamond)

Czołówka Black Diamond – noc nie musi być ciemna

Niska waga czy duża moc? Jeszcze pod koniec lat 90. typowa lampka czołowa mogła spełniać tylko jedno z tych wymagań i wszyscy turyści byli zmuszeni do dokonywania tego trudnego wyboru. Black Diamond stworzył jednak małą czołówkę o dużej mocy i dzięki temu szybko stał się rywalem Petzla, czyli dotychczasowego najważniejszego gracza na rynku czołówek. W kolejnych latach Black Diamond cały czas podnosił poprzeczkę, wymyślając coraz mocniejsze, lżejsze i bardziej energooszczędne czołówki.

Czołówka Black Diamond
Czołówka Black Diamond – z nią noc nie musi być ciemna (fot. Black Diamond)

Czołówka Black Diamond Storm to jeden z najpopularniejszych modeli dostępnych obecnie na rynku. Spora moc (375 lumenów) oraz zasięg światła do 100 m oznaczają, że to urządzenie spokojnie wystarczy na większość wypraw. Jeśli szukasz jeszcze mniejszej czołówki zwróć uwagę na model Black Diamond Cosmo. Czołówka Black Diamond Icon NE to natomiast urządzenie do zadań specjalnych. Moc sięgająca 500 lumenów, trwała i wodoodporna obudowa, zasobnik z bateriami zlokalizowany z tyłu – taka czołówka wytrzyma nawet najbardziej ekstremalne wyprawy.

Bardzo przydatną funkcją jest blokada zapobiegająca przypadkowemu włączeniu się latarki w plecaku. Czołówka Black Diamond może także świecić światłem białym lub czerwonym. To drugie będzie użyteczne na przykład w schronisku, kiedy chcesz się spakować bez budzenia innych osób śpiących w tym samym pokoju. 

Uprzęże Black Diamond – jakość, której możesz zaufać

W środowisku wspinaczy produkty Black Diamond są dobrze znane ze swojej niezawodności. Niezależnie od tego, czy ruszasz na ściankę czy w skały, na lodowiec czy do parku linowego, możesz korzystać z komfortu i bezpieczeństwa zapewnianych przez uprzęże Black Diamond.

Amerykańska firma oferuje uprzęże damskie, męskie oraz dziecięce. Wykonane są one z lekkich, trwałych i oddychających materiałów, dzięki czemu nosi się je doskonale w każdych warunkach.

Bardzo dużą popularnością wśród wspinaczy cieszy się uniwersalna uprząż Black Diamond Momentum. Anatomicznie wyprofilowane pasy wyposażone są w miękką piankę. Uprząż bardzo dobrze rozkłada obciążenia, a dzięki klamrze Speed Adjust regulacja obwodu zajmuje bardzo mało czasu.

Bardziej zaawansowanych wspinaczy może zainteresować lekka uprząż Black Diamond Solution. Pas biodrowy regulowany jest przez pojedynczą klamrę, a pętle udowe dopasowuje się do obwodu ud dzięki elastycznemu ściągaczowi. Szwy w kontrastującym kolorze pozwolą ci szybko dostrzec nawet najmniejsze uszkodzenie, a cztery szpejarki dadzą szybki dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy.

Uprząż, kije trekkingowe czy czołówka Black Diamond to sprzęt, który możesz kupować bez żadnych obaw o jakość wykonania. Ostatecznie firma została założona przez wspinaczy i do dzisiaj pracownicy tej marki są jednymi z najostrzejszych testerów produktów Black Diamond.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.