Detektory lawinowe Ortovox
ORTOVOX_DIRACT_WS2324_MaxDraeger
Branża

Detektory lawinowe Ortovox

Marcin Nowak / 13 grudnia 2024

Nadejście zimy, której towarzyszą opady śniegu, wyczekiwane jest przez entuzjastów górskich aktywności, którzy czekają, by ruszyć na skitury czy zdobyć swoje pierwsze lub kolejne ośnieżone szczyty. Niestety, zima i jej śnieżny charakter mogą być zdradliwe i śmiertelnie niebezpieczne. W nierównym pojedynku z lawiną człowiek zawsze miał niewielkie szanse. Jednak z rozwojem zimowych sportów górskich i wzrostem świadomości uczymy się minimalizować ryzyko, a lawinowe ABC stało się prawdziwym „must have” koneserów górskiej zimy. Marka Ortovox jest jednym z czołowych producentów sprzętu lawinowego i od lat bezustannie udoskonala swoje produkty.

ABC lawinowe tego producenta to sprawdzony sprzęt, który niejednokrotnie otrzymał branżowe nagrody i cieszy się on uznaniem wśród doświadczonych skiturowców, turystów, przewodników i ratowników górskich. Łopata lawinowa i sonda lawinowa podczas akcji ratunkowej bez szybkiej lokalizacji poszkodowanych mogą okazać się bezużyteczne, dlatego detektory lawinowe Ortovox, czyli urządzenia ułatwiające szybką lokalizację poszkodowanego w lawinie, są gwiazdami niniejszego wpisu. Zapraszam do lektury.

Lawinowe ABC

ORTOVOX_SKITOUR_WS2324_MaxDraeger
Wytrzymałość, ochrona i niezawodność – Ortovox to Twój partner górskich wycieczek (fot. Max Draeger)

Udając się na wycieczkę, pieszą lub skiturową, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić warunki atmosferyczne oraz to, czy i jaki stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje. Tych dwóch czynników nie powinniśmy lekceważyć i uwzględniać je podczas planowania trasy przejścia. Jeżeli decydujecie się na wyjście, to dla własnego bezpieczeństwa powinniście wyposażyć się w ABC lawinowe. Jest to podstawowy zestaw, który ułatwia lokalizację, określenie grubości lawiniska, pod którym znajduje się poszkodowany i uwolnieniem go spod zwałów śniegu. Należy pamiętać, że w zestaw lawinowy powinien być wyposażony każdy uczestnik wycieczki, skitury czy wspinaczki.

Detektor lawinowy

Czas, w którym odnajdziemy poszkodowanego, jest kluczowy dla jego ratunku. Dlatego detektor lawinowy jest tak istotnym urządzeniem. Bez niego poszukiwanie zagrzebanych w lawinie to przysłowiowe szukanie igły w stogu siana. Działając w terenie, w którym istnieje ryzyko wystąpienia lawiny, detektor stale pracuje w trybie nadawania. To oznacza, że co sekundę detektor wysyła sygnał radiowy o określonej częstotliwości 457 kHz. W sytuacji przysypania lawiną członka lub członków zespołu osoby poszukujące zasypanych przez lawinę przełączają detektory w tryb odbioru, podczas którego wskazywane są kierunek i odległość, w jakich powinno prowadzić się poszukiwania. Co istotne, żeby detektor lawinowy był użyteczny, powinien być na wyposażeniu wszystkich członków wyprawy lub wspinaczki. Przy wyborze detektora warto zwrócić uwagę na to, ile posiada anten i jaka jest ergonomia użytkowania (np. przełączanie między trybami w rękawicy).

ORTOVOX_SKITOUR_WS2324_MaxDraeger
Ortovox wykorzystuje technologię, która ratuje życie (fot. Max Draeger)

Sonda lawinowa Ortovox

Po znacznym zawężeniu poszukiwań za pomocą sondy określamy dokładne położenie i głębokość, na której znajduje się poszkodowana osoba. Sonda lawinowa jest aluminiową lub wykonaną z kompozytów tyką zakończoną metalowym szpicem, którą penetrujemy lawinisko. Sondy występują w różnych wariantach długości i wagi. Przy wyborze sondy warto zwrócić uwagę na jej rozmiar po spakowaniu i dodatkowe rozwiązania, jak ma to miejsce np. w sondzie Ortovox Alu, gdzie jej ostatni element ma inny kolor i informuje nas o tym, że zbliżamy się do poszkodowanego i musimy zachować ostrożność przy odkopywaniu łopatą, tak żeby nie zrobić mu krzywdy.

ORTOVOX_LAB-Snow_WS2324_MaxDraeger
Ortovox – pewność w niepewnych warunkach (fot. Max Draeger)

Łopata lawinowa

Po precyzyjnym ustaleniu położenia poszkodowanego przechodzimy do jego odkopywania. W akcjach ratunkowych istotny jest czas, dlatego przy wyborze łopaty lawinowej warto pamiętać o tym, że tak jak pozostałe elementy stanowiące lawinowe ABC, musi umożliwić najszybsze wykonanie czynności. Na rynku znajdziemy wiele łopat w typie ultra light. Warto jednak pamiętać, że są one przeznaczone przede wszystkim dla zawodników, biorących udział np. w zawodach skiturowych. Warto zwrócić uwagę na długość styliska, powierzchnię szufli i możliwość ustawienia jej w kącie 90º do styliska. Ciekawą propozycją jest łopata lawinowa Ortovox Kodiak, która posiada wszystkie wymienione powyżej właściwości.

Detektory lawinowe Ortovox

Detektory lawinowe Ortovox, które większość z nas kojarzy przez chociażby kultowy detektor Zoom, zawsze cieszyły się dobrą opinią i uznaniem środowiska górskiego. Prosty design, łatwa obsługa oraz intuicyjny interfejs gwarantują w sytuacji zagrożenia niezawodność i szybkość działania, co ma ogromne znaczenie dla pomyślnie przeprowadzonej akcji ratunkowej.

Całkiem niedawno Ortovox wprowadził dwa nowe modele: detektor Ortovox Diract oraz detektor Diract Voice. Pod względem technologicznym są to modele niemalże bliźniacze. Nowe detektory lawinowe Ortovox są wyposażone w trzy anteny, pasmo szerokości 50 m i umożliwiają wyszukiwanie do 4 poszkodowanych. Za zasilanie odpowiada bateria litowo-jonowa, która zachowuje wysoką sprawność przy niskich temperaturach, wynoszących nawet mniej niż -20ºC. Detektory posiadają wejście USB-C, dlatego ładować je można za pomocą standardowej ładowarki lub po podłączeniu ich do laptopa.

ORTOVOX_DIRACT_WS2324_MaxDraeger
Sprzęt, na którym możesz polegać (fot. Max Draeger)

Detektory Ortovox Diract

To, czym zachwycają detektory lawinowe Ortovox z serii Diract, to prosty i intuicyjny interfejs. Za pomocą jednego przycisku możemy oznaczyć położenie poszkodowanych lub przełączyć detektor w tryb standby. Detektory Diract po wyjęciu z kabury samoczynnie przechodzą w tryb odbierania. Dla bezpieczeństwa użytkownika detektory Diract zostały wyposażone we wtórną ochronę lawinową, która automatycznie przełączy detektor z trybu odbierania lub standby w tryb nadawania w przypadku ponownego zejścia lawiny. Na uwagę zasługuje również wyraźny i czytelny wyświetlacz 360º o wymiarach 34×45 mm. Wyświetlacz gwarantuje czytelność wydawanych przez detektor komunikatów w nawet najsilniejszym słońcu.

Detektory Diract posiadają funkcję stałego auto testu, group check, komunikaty o koniecznym przeprowadzeniu serwisu baterii oraz połączenie Bluetooth. Poprzez sparowanie detektora wraz z aplikacją Ortovox APP otrzymujemy automatyczne aktualizacje oprogramowania oraz możemy wydłużyć gwarancję o 5 lat.

Detektory ważą jedynie 210 gramów, a dołączona, wyposażona w reflektor Recco kabura to dodatkowe 80 gramów. Konstrukcja modeli Diract i Diract Voice jest wodoodporna, co jest potwierdzone normą EN 300718.

Wybierając się w góry, postaw na bezpieczeństwo, jakie oferuje marka Ortovox. Kliknij i sprawdź.

Innowacyjność w serii Ortovox Diract

To, co odróżnia model Diract Voice, to innowacyjna funkcja komend głosowych. Jest to pierwszy detektor lawinowy w historii, który posiada taką funkcję, co zostało docenione i wyróżnione nagrodą „Produkt roku” targów ISPO 2021. Komunikaty głosowe, tak jak ma to miejsce np. w przypadku defibrylatorów AED wypowiadane są w sposób zrozumiały i instruują poszukującego, jakie kroki podczas kolejnych etapów poszukiwań powinien podjąć. Takie rozwiązanie pomaga zachować spokój i skraca czas poszukiwań. Komunikaty wydawane przez detektor Ortovox Diract Voice usłyszymy aż w dziewięciu językach (brak j. polskiego).


Dobry i dopasowany do naszych potrzeb zestaw lawinowy i wchodzący w jego skład detektor lawinowy jest niezbędnym narzędziem dla każdego, kto chce przemierzać trudne szlaki w górach. Lawiny są zjawiskiem częstym, niebezpiecznym i nieprzewidywalnym, dlatego też wybierając się zimą w góry warto działać prewencyjnie i minimalizować ryzyko. Bezpiecznych wyjść i powrotów, do zobaczenia na szlaku!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.