Jak dbać o sprzęt skiturowy po sezonie
sprzęt skiturowy
Porady

Jak dbać o sprzęt skiturowy po sezonie

Sławek Nosal / 18 kwietnia 2018

Kto zarażony jest bakcylem skitouringu, ten z ataku wiosny cieszy się mniej. “Normalsi” zacierają ręce licząc minuty, z którym wydłuża się dzień i cieszą z każdej kreseczki więcej na termometrze. Tego nie można powiedzieć o skiturowcu. Ten przy każdym stopniu na plus patrzy, ile jeszcze śniegu zostało na zboczach i spieszy się coraz bardziej, żeby urwać wiośnie choć jeszcze kilka zjazdów. W końcu jednak nadchodzi pora, w której trzeba odłożyć narty skiturowe do kolejnego sezonu. W takiej chwili warto wiedzieć jak zadbać o narty skiturowe. O takiej chwili właśnie jest ten tekst.

Serwis nart zjazdowych po sezonie to standard dla prawdziwego narciarza. O narty skiturowe również trzeba się zatroszczyć. Są przynajmniej trzy powody, dla których warto to zrobić. Przecież kochasz swój sprzęt – i swoje narty, i swoje foczki, i wszystko, co pozwala Ci zimą poczuć prawdziwą wolność. Przecież lubisz mieć więcej niż mniej w portfelu, a regeneracja kosztuje mniej niż nowe. To się po prostu opłaca. Na koniec trzeci powód. Przecież chcesz, żeby sprzęt był gotowy i sprawny od razu, jak znów pojawi się warun!

Jak dbać o narty skiturowe

Nie ma co ukrywać – pewnie swoje dwie deski darzysz sporym uczuciem, ale jeszcze większe emocje budzi w tobie zjazd, w którym ślizgi mogą spotkać kamienie, gałązki, wiosną nawet poletka trawy. Narty skitourowe nie mają łatwego życia. Po sezonie narty trzeba wyczyścić. Szczególną uwagę należy poświęcić ślizgom. Oczyszczone ślizgi obejrzyj pod względem ewentualnych ubytków. Potem zanieś narty do spa. Niech twój ulubiony serwisant zaklei większe dziurki, jeśli trzeba naostrzy krawędzie i posmaruje zole tak, jakby warun miał się zdarzyć jutro.

Ślizgi nart skiturowych trzeba smarować, by do kolejnego sezonu nie stały się przesuszone. Suchy ślizg jest mniej wytrzymały, łapie klej, co możesz czytać również jako “zrywa klej z foczki”. W terenie psuje też zabawę. Na mało nachylonym stoku narciarze ze ślizgiem “jak ta lala” śmigają w dół, ci z przesuszonym ślizgiem jadą “na kijach”.

Narty przechowuj złożone ślizgami do siebie i zabezpieczone paskami do nart. Nie trzeba owijać ich w prześcieradła, wkładać do specjalnych pokrowców. Ważne, żeby było to miejsce suche. Narty nie mogą być narażone na wilgoć.

sprzęt skiturowy

Jak dbać o wiązania skiturowe

Wiązaniom skiturowym przyda się przynajmniej jeden zabieg. Na ich żywotność i prawidłowe działanie może mieć wpływ to, czy po sezonie regulację siły DIN odkrecisz na zero. Nie zostawiaj ustawionych wiązań do przyszłego sezonu. Najpierw zapisz sobie parametry ustawień, potem DIN-y skręć do zera. Dzięki temu sprężyna nie będzie niepotrzebnie ściśnięta do kolejnej zimy, a mechanizm odpowiadający za bezpieczeństwo zachowa właściwe działanie.

Jak dbać o foki skiturowe

Wiadomo. O foczkę musisz dbać. Trzeba ją głaskać, trzeba ją zawsze suszyć i chronić przed brudem tego świata. Czyste i suche foki najlepiej skleić przez siatkę dołączoną zazwyczaj do fok przy zakupie. Jeśli siatka pofrunęła ci gdzieś na wietrze, albo “dostała nóg”, możesz skleić klejem do kleju lub kupić siatkę na owady w sklepie budowlanym. Ważne jest jedno. Zamienna siatka nie może być powlekana żadna farbą, która może się łuszczyć i zostawać na kleju. Sklejone przez siatkę foki na pewno będzie łatwiej później rozkleić. Producenci fok zachęcają do używania siatek, choć wśród narciarzy skiturowych jest też szkoła tych, co siatki nie używają.

Suche i sklejone foki trzeba włożyć do pokrowca na foki, a potem odłożyć do suchego i zacienionego miejsca. Można przy tym zwrócić uwagę, żeby zagięcia przy składaniu fok nie wypadały zawsze w tych samych miejscach.Tak zwierzaki mogą przeleżeć do przyszłego sezonu. Jeśli w fokach trzeba wymienić lub uzupełnić klej, możesz to zrobić przed sezonem. Pamiętaj tylko, żeby nie robić tego wieczorem, gdy już rano masz zamiar ruszyć na tury.

sprzęt skiturowy

 

Jak dbać o buty skiturowe

Na pewno dbasz by buty, tak jak foki, były suche zaraz po skiturowej wycieczce. Buty narciarskie po sezonie trzeba wyczyścić, a potem schować tak, żeby botki nie stały się magazynem kurzu. Rzucone luzem buty skiturowe pod wyrko to nie jest dobry pomysł. Dobre jest za to lekkie zapięcie butów. Dzięki temu skorupa będzie miała właściwy kształt i bez szwanku doczeka do kolejnego sezonu.

Nie zaszkodzi przyjrzeć się, w jakim stanie są sznurowadła w botkach. Jeśli przy okazji  p o c z u j e s z, że botkom należą się specjalne zabiegi, to możesz poszukać w sklepach narciarskich specjalnych płynów do dezynfekcji. Możesz też użyć Banana Boots lub pochłaniaczy SmellWell, które wyciągają wilgoć i walczą z nieprzyjemnymi zapachami.

 

To tylko kilka prostych zabiegów, które utrzymają twoje narty i skiturowy sprzęt w dobrym stanie. Z nimi możesz zapomnieć o przesuszonych ślizgach, zardzewiałych krawędziach i fokach, które mają brud zamiast kleju. Kilka prostych trików, potem możesz czekać, czekać i czekać, aż powderday wezwie cię w góry!

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.