Jak wybrać kask rowerowy
Porady

Jak wybrać kask rowerowy

Skadi / 29 września 2022

Wiele uwagi poświęcamy na wybór wygodnych gripów czy siodełka rowerowego. Często sen z powiek spędza nam zagadnienie wyższości jednego „blatu” na korbie względem trzech. Tymczasem wyborowi kasku rowerowego wiele osób poświęca minimum uwagi, skupiając się jedynie na wygodzie i wyglądzie.

Niestety, również wiele osób jeździ bez niego. Warto uświadomić sobie, że jest to właściwie najważniejszy element naszego wyposażenia. Błędnie dobrany napęd poskutkuje co najwyżej większym zmęczeniem na podjazdach, czy mniejszą prędkością na szosie. Od kiepskich gripów być może rozbolą nas ręce. Tymczasem od kasku może zależeć nasze życie i zdrowie. Czym zatem kierować się przy wyborze kasku rowerowego?

Kask rowerowy – wygoda jest ważna!

Mimo całego tego moralizatorskiego wstępu, należy zaznaczyć, że wygoda jest ważna. Przyczyna jest prosta – prędzej czy później, przyjdzie moment kiedy nie będziemy chcieli ubrać niewygodnego „orzeszka” na głowę i wyjedziemy na trasę niechronieni.

Absolutnie nie ma sensu inwestować pieniędzy w zaawansowany model, który będzie na tyle niewygodny, że stanie się jedynie ozdobą naszej półki. Przymierzając kask, pamiętajmy jednak, że wygoda zależy również od poprawnie dobranego rozmiaru. Najczęściej kaski występują w kilku rozmiarach, różniących się obwodem głowy. Ten należy zmierzyć około centymetra powyżej linii brwi. Ma to znaczenie przede wszystkim przy zakupie kasku przez Internet – nie gwarantuje jednak, że trafimy z komfortem. Różne modele charakteryzują się również różną głębokością i najzwyczajniej w świecie nie każdy model będzie nam pasował. Dodatkowo kask rowerowy damski często konstruowany jest w taki sposób, aby nie kolidować z uczesaniem w kucyk.

Zobacz kaski rowerowe z naszej oferty.

Wygoda powinna być na pierwszym miejscu. (fot. Deuter)

Kaski rowerowe – technologia wykonania

Współczesne kaski rowerowe dzielą się na wykonane w dwóch podstawowych technologiach: In-Mold oraz hardshell. Technologia In-Mold polega na wypełnieniu twardej skorupy pochłaniającą wstrząsy pianką, co daje trwałe połączenie. W przypadku technologii hardshell, skorupa oraz piankowe wypełnienie nie stanowią integralnej całości. W toku użytkowania może dojść do odspojenia pianki od skorupy kasku. Sytuacja taka może mieć miejsce również w trakcie uderzenia.

In-Mold ma zatem przewagę. Na wyższej półce cenowej spotkamy z kolei technologię MIPS (Multi directional impact protection system). Polega ona na budowie kasku z kilku warstw, z których jedna nie jest sztywno połączona z resztą. W razie wypadku ma to zapobiegać przesunięciu się kasku i odsłonięciu części głowy, a także przekazywaniu obciążeń związanych z ruchami skorupy. Ochrona w kasku z MIPS jest skuteczniejsza, jednak w tym przypadku wyjątkowo istotne jest prawidłowe dobranie rozmiaru. W kasku zbyt luźnym, system MIPS może nie zadziałać.

Wentylacja w kaskach rowerowych

Im intensywniejszy wysiłek towarzyszy naszej jeździe, tym istotniejsza staje się dobra wentylacja kasku. Głowa jest elementem, który poci się dość mocno, ponadto odgrywa kluczową rolę w termoregulacji organizmu, warto zatem zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych w kasku.

Nie musimy obawiać się, że większa ich ilość osłabi konstrukcję – jeśli tylko kask jest zgodny z normą EN 1078 (a tylko takie mogą być legalnie sprzedawane na terenie Unii Europejskiej). Jeśli obawiamy się muszek i innych owadów, mogących dostać się do naszych włosów, wybierzmy kask z otworami wentylacyjnymi chronionymi siateczką.

Latem docenisz kask za dobrą wentylację. (fot. Deuter)

Waga kasków na rower

Kaski rowerowe są z natury lekkie, toteż w trakcie mierzenia możemy nie zwrócić uwagi na ich wagę. Przy dłuższej jeździe, może to być jednak czynnik mający wpływ na nasze wrażenia z użytkowania kasku. Jeśli zatem zamierzamy używać kasku w trakcie dłuższych przejażdżek, weźmy ten czynnik pod uwagę podczas jego wyboru. Obecnie kaski ze średniej półki ważą zwykle około 300 gramów, droższe modele zbliżają się do 200 gramów.

Rodzaj aktywności a kask rowerowy

Istnieje wiele odmian kolarstwa i chyba do każdej z nich wymyślono osobny rodzaj kasku. W praktyce, jeśli tylko nie jeździmy wyczynowo, nie ma przeciwwskazań, aby do różnych zastosowań używać tego samego kasku. Niemniej jednak cechują się one pewnymi różnicami. Poza wysoce wyspecjalizowanymi modelami, na przykład stworzonymi do kolarstwa szybkiego, najczęściej spotkamy się z kaskami szosowymi, MTB oraz miejskimi. Kask szosowy jest zwykle mniejszy, lżejszy i krótszy niż kask rowerowy MTB. Ważniejsza jest tu również aerodynamika. Ze względu na specyficzną pozycję, jaką przyjmujemy na „kolarzówce”, kaski szosowe nie posiadają również daszka – bardziej przeszkadzałby on niż pomagał.

Kask na rower szosowy lub gravelowy ma prostszą konstrukcję i pozbawiony jest daszka. (fot. Deuter)

Kaski MTB to dość duża rodzina. Podstawowy kask na rower górski będzie charakteryzował się przede wszystkim daszkiem oraz nieco obszerniej zabudowaną potylicą. Kaski enduro mają jeszcze mocniej zabudowaną potylicę oraz część skroniową – mają zapewnić maksymalną ochronę, jednak nadal z naciskiem na dobrą wentylację. Lepsza ochrona odbija się jednak na wadze. Najbardziej wyspecjalizowaną grupę kasków MTB stanowią kaski do downhillu, często całkowicie zabudowane (tzw. full-face).

Ciężko znaleźć za to cechę wspólną dla kasków miejskich. Ze względu na brak dążenia do najmniejszej wagi czy wentylacji, mamy tu więcej modeli designerskich, charakteryzujących się nietypowym wyglądem. Niektóre przypominają klasyczne „orzeszki”, inne naśladują modele MTB. W niektórych modelach z tej grupy występują udogodnienia w rodzaju zintegrowanych czerwonych lampek z tyłu kasku, czy doczepianych zimowych nauszników.

Kask to nie wszystko, zobacz inne akcesoria rowerowe.

Kaski MTB często wyposażone są w solidną wentylację i praktyczny daszek. (fot. Thomas Schweighofer, Unsplash)

Zadbajmy o najmłodszych – kaski rowerowe dla dzieci

Również nasze pociechy nie muszą i nie powinny pozostawać bez ochrony. Nawet jeśli ich kolarstwo ogranicza się do zabaw z rowerkiem biegowym. Kask dziecięcy będzie w tej sytuacji nie tylko inwestycją w bezpieczeństwo, ale też kształtowaniem dobrych nawyków! Kask rowerowy dla dzieci charakteryzuje się podobnymi cechami co „dorosły” odpowiednik, wiele modeli jest jednak dużo bardziej rozbudowanych – małym kolarzom potrafią przytrafiać się kraksy, o których dorosły nawet by nie pomyślał. Zastanówmy się więc nad modelem chroniącym jak największą część dziecięcej głowy.

Kask na głowie dziecka to konieczność! (fot. Amber Faust)

Podsumowując, kaski na rowery charakteryzują się pewnymi cechami, predestynującymi je do użycia w konkretnych dyscyplinach. O ile jednak nie nastawiamy się na wyczyn, a nasza jazda jest rekreacyjna, większość modeli będzie dla nas odpowiednia. Musimy jednak bezwzględnie zwrócić uwagę na certyfikację – nawet nie zaprzątajmy sobie głowy modelami, nie spełniającymi normy EN 1078. Nie stosujmy też kasków przeznaczonych do innych rodzajów aktywności. Poświęćmy nieco czasu na dobre dopasowanie – zbyt luźny kask to nie tylko uciążliwe opadanie na oczy, ale też ryzyko odsłonięcia głowy podczas „szorowania” po podłożu przy upadku. Bezwzględnie pamiętajmy też o wymianie kasku po każdym poważniejszym uderzeniu! Współczesne kaski na rowery swoje ochronne działanie opierają na absorbowaniu energii uderzenia przez zgniatanie warstwy pianki. Po takiej „przygodzie” nie odzyskuje ona swoich właściwości!

Kolarstwo to Twoja pasja? Zajrzyj na inne rowerowe porady na naszym blogu – kliknij tutaj.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.