Elektronika w outdoorze
Porady

Elektronika w outdoorze

Krzysztof Ostryżniuk / 15 kwietnia 2024

Jeśli planujesz wyruszyć w góry i pozwolić się oczarować pięknem natury, warto zabrać ze sobą kilka przydatnych gadżetów elektronicznych. Te małe urządzenia mogą nie tylko ułatwić Twoje przygody w górach, lecz także zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo i komfort. W tym wpisie poczytasz trochę o tym, jaki sprzęt warto mieć przy sobie na szlaku. Nie jest tak, że tylko smartfon bywa potrzebny w górach. Elektronika w outdoorze bardzo się przydaje.

Zegarek sportowy, czołówka i telefon

Latarka czołowa jest nieoceniona, zwłaszcza gdy planujesz wędrówki o zmierzchu lub nocą. Jej moc zazwyczaj wystarcza do skutecznego oświetlania szlaku, umożliwiając nam bezpieczne kontynuowanie wędrówki nawet w ciemnościach. Ponadto, czołówka ma szerokie zastosowanie nie tylko podczas marszu. Możemy z niej skorzystać do wygodnego szukania potrzebnych rzeczy w plecaku, czy delikatnego oświetlania drogi w pokoju schroniska, czy wiacie, gdy chcemy poruszać się w nocy bez obawy o potknięcie się i obudzenie towarzyszy. Jeśli wiesz, że na biwaku spędzisz dużo czasu warto rozważyć zabranie osobnej lampy obozowej. Stałe źródło światła w namiocie, czy na kempingu, jest wygodniejsze podczas długich wieczorów w outdoorze.

Telefon to kolejne nieodzowne urządzenie, które powinno znaleźć się w Twoim plecaku na górskim szlaku. Oprócz standardowych funkcji komunikacyjnych, telefon może pełnić wiele innych istotnych ról. Po pierwsze, umożliwia kontakt z bliskimi w przypadku nagłej potrzeby pomocy lub w razie nagłego pogorszenia się warunków pogodowych. Możesz również skorzystać z funkcji GPS, aby śledzić swoją trasę i uniknąć zbłądzenia.

Najmniej popularnym z TOP3 mojej listy jest zegarek sportowy. Zdecydowanie więcej osób powinno z niego korzystać! Dzięki niemu możemy utrzymać optymalne tempo, co pozwala nam rozłożyć siły i uniknąć przedwczesnego wyczerpania. Oprócz tego, zegarek z GPS oferuje funkcję śledzenia trasy, dzięki czemu możemy precyzyjnie monitorować naszą lokalizację i chwalić się znajomym najnowszymi wynikami. Wiele zegarków sportowych pozwala wrócić po śladzie GPS, co może okazać się przydatne w przypadku zabłądzenia lub pogorszenia się widoczności. Dodatkowo, możliwość dokładnego śledzenia aktywności pozwala nam kontrolować nasze postępy, spalone kalorie i czas trwania wędrówki. To niezastąpione narzędzie, które zapewnia nam kontrolę nad naszym wysiłkiem i daje dodatkową motywację do eksplorowania górskich szlaków.

zegarek sportowy coros z gps

Kliknij w link i przejdź do kategorii –> elektronika turystyczna.

Ładowarka solarna, powerbank i GPS

W górach urządzeniom elektronicznym należy się ochrona. Powinniśmy też pomyśleć o zabezpieczeniu urządzeń przed całkowitym wyładowaniem. W tym celu warto zabrać kilka akcesoriów.

Pokrowiec na telefon zapewni ochronę przed zarysowaniami, wstrząsami i przypadkowym zalaniem. Szczególnie przydatny jest pokrowiec wodoodporny, który chroni telefon przed deszczem i przypadkowym kontaktu z wodą. W górach potrzebujemy nieco większej ochrony niż w mieście, dlatego dobrze jest postawić na sprawdzone rozwiązania.

Ładowarka solarna do telefonu to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia ładowanie nawet w odległych miejscach bez dostępu do prądu. Wykorzystuje ona energię słoneczną, co czyni ją idealnym towarzyszem na długich wędrówkach w góry. Dzięki ładowarce solarniej, możesz zawsze mieć pewność, że Twój telefon będzie naładowany, a Ty będziesz mieć dostęp do niezbędnych informacji i możliwość kontaktu z otoczeniem. Oczywiście, jeśli jest dobra pogoda.

ładowarki solarne i powerbank

Niezależne od pogody i wygodne w użyciu są powerbanki! Na krótszych wypadach nie ma sensu korzystać z ładowarki solarnej, bo wygodniej i pewniej jest spakować po prostu naładowany powerbank. Powebanki z kompletem kabli to idealne rozwiązanie na wypady, gdzie potrzebujemy naszą elektronikę naładować tylko kilka razy. W przypadku naprawdę długich wypraw, gdzie sprzęt będzie potrzebować zasilania przez 3-4 tygodnie, a nie będzie możliwości skorzystania z gniazdka, panel solarny może być lepszym rozwiązaniem. Ciekawym rozwiązaniem są połączenia tych dwóch wynalazków, czyli powerbanki solarne. Zwykle ładują się wolniej niż urządzenia podłączone do ładowarki solarnej, więc rzadko są wybierane jako jedyne źródło zasilania.

GPS jako osobne urządzenie to również przydatny „gadżet” ze świata elektroniki. Po pierwsze, zapewnia dokładniejsze i bardziej niezawodne dane o lokalizacji niż wbudowane aplikacje w telefonach. To oznacza, że będziesz miał większą pewność co do swojej trasy i unikniesz zbłądzenia. Po drugie, GPS oferuje dłuższe działanie baterii niż telefony, co jest kluczowe na dłuższych wędrówkach, gdzie dostęp do ładowania może być ograniczony. Po trzecie, niezależny GPS jest zwykle bardziej wytrzymały i odporny na trudne warunki pogodowe i wstrząsy, co jest niezastąpione na górskich szlakach. Zazwyczaj posiada przyciski, dzięki którym można obsługiwać urządzenie w deszczu.

Zabrałeś, to chroń! Worek wodoodporny

Plastikowy worek z zamknięciem to proste i skuteczne rozwiązanie. Zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi z wodą i chroni urządzenie przed ewentualnym zalaniem. Niestety takie worki są bardzo delikatne. Dlatego specjalny worek wodoodporny jest lepszym rozwiązaniem.

Dedykowane do spływów kajakowych są przygotowane na wszystko. Oprócz ochrony przed wodą zapewniają też oczywiście ochronę przed kurzem (co jest szczególnie ważne dla fotografów) oraz zapobiegają zarysowaniom. Gdy zdecydujemy się na zakup kilku worków wodoszczelnych, to świetnie pozwolą one zorganizować elementy wyposażenia. Większe, mniejsze – idealnie podzielą plecak miedzy rzeczy kuchenne, te do spania i ubrania.

worek wodoodporny

Krótkofalówka Motorola – czy jest przydatna w górach?

Krótkofalówka w góry – czy to dobry pomysł? Jeśli idziecie jedną, małą, zwartą grupą to według mnie nie. Gdy będziecie się rozdzielać lub musicie koordynować dużą grupę, wtedy tego typu sprzęt może się przydać.

Dzięki walkie talkie można szybko przekazać informacje o zmianie trasy, niebezpieczeństwie, potrzebie odpoczynku lub innych istotnych kwestiach. To znacznie ułatwia organizację i zapewnia większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników. Krótkofalówki Motorola zapewniają szybszy i wygodniejszy kontakt niż telefon i działają tam, gdzie nie dociera sygnał sieci komórkowych. Jeśli nie przesadza się z oczekiwaniami i nie myśli o ich zasięgu, jak o zasięgu telefonu satelitarnego, to z pewnością spełnią swoje zadanie. Do rozmowy w grupie takie rozwiązanie sprawdza się świetnie. Warto zwrócić uwagę, że szybki i bezpośredni kontakt przesądza o tym, że ratownicy korzystają z tego typu urządzeń podczas akcji ratowniczych.


Podsumowując, elektronika w górach pełni kluczową rolę, ułatwiając i zabezpieczając nasze przygody. Pomagają utrzymać tempo, zapewniają oświetlenie i umożliwiają kontakt z bliskimi. Elektronika w górach to nie tyle zbędny gadżet, ile narzędzie czyniące nasze wycieczki bezpieczniejszymi i łatwiejszymi do zrealizowania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.