Jak wybrać sandały sportowe
Teva OriginalUniversal sandały na hamaku
Porady

Jak wybrać sandały sportowe

Ola i Mariusz Robak / 24 lipca 2020

Sandały  turystyczne to produkt, który niewątpliwie dzieli ludzi. Jedni nie wyobrażają sobie żeby w sandałach móc uprawiać jakąkolwiek turystykę, a drudzy nie wyobrażają sobie turystyki bez sandałów. My zdecydowanie należymy do tej drugiej grupy. Jak wybrać sandały sportowe? Zapraszamy do lektury!

Gdy próbujemy sobie przypomnieć skąd w naszym turystycznym świecie wzięły się sandały, to mamy w głowie pustkę. Nie wiemy kiedy był ten pierwszy raz. Po prostu zawsze z nami były. Uwielbiamy je i używamy, gdy tylko mamy taką okazję. Letnie wędrówki, podróże i zwiedzanie czy biwaki, to tylko niektóre z aktywności, w czasie których używamy sandałów. Sprawdzają się również świetnie jako schroniskowe kapcie/klapki, czy jako buty na zmianę podczas wspinania w skałach. Cenimy je przede wszystkim za przewiewność, szybkie wysychanie po kontakcie z wodą oraz swobodę, jaką dają. Z roku na rok przybywa nam godzin spędzonych w sandałach, a także znajomych, których do nich przekonaliśmy. W tym tekście pokażemy Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze sandałów sportowych męskich i damskich. 

 

sandały turystyczne Teva
Sandały turystyczne sprawdzają się naprawdę w wielu sytuacjach. Na co dzień i w podróży (fot. Teva)

Sandały trekkingowe – na co zwrócić uwagę?

Oferta sandałów na rynku turystycznym jest ogromna. Jesteśmy zdania, że każde sandały będą dobrym wyborem, jednak jesteśmy także zwolennikami dokonywania najlepszych wyborów. Dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sandałów turystycznych dla siebie, aby ten wybór był jak najlepszy.

Typ – klasyczne czy zabudowane sandały sportowe?

Przed przejściem do poszczególnych elementów sandałów trekkingowych warto się zastanowić, czy chcemy klasyczne sandały, czy wersję z zabudowaną, która jest połączeniem klasycznych sandałów z butami podejściowymi. Zabudowane sandały to świetne rozwiązanie dla lepszej ochrony placów na szlaku. Sprawdzą się na bardziej wymagających szlakach z dużą ilością kamieni czy korzeni. Tego typu sandały znajdziecie w ofercie marki Keen, która zapoczątkowała ich produkcję. Ta hybrydowa konstrukcja bardzo szybko podbiła turystyczne serca i zyskała rzeszę zwolenników. Jeżeli zainteresowały Cię sandały Keen, poczytaj o nich więcej na naszym blogu.

 

Sandały zabudowane Keen
Sandały zabudowane to specjalizacja marki Keen (fot. Keen)

Podeszwa a sandały turystyczne

Przede wszystkim podeszwa. Według nas to najważniejsza część sandałów. To ona zapewnia nam komfort podczas chodzenia, przyczepność i stabilność w terenie oraz odróżnia sandały trekkingowe od zwykłych. Przy wyborze sandałów polecamy zwrócić uwagę na solidny bieżnik, który pozwoli przemierzać szlaki bez ciągłego ślizgania się. Warto również zwrócić uwagę na amortyzację i profil podeszwy.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań. Dzięki temu cały czas pojawiają się nowe technologie, jak na przykład niebrudząca podłoża podeszwa Non-Marking marki Keen. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład na jachtach. Warto zwrócić uwagę na tego typu dodatkowe rozwiązania, być może któreś z nich zdecyduje o wyborze konkretnego modelu.

Wyściółka sandałów

Drugim elementem, na który proponujemy zwracać uwagę, to materiał zastosowany w wyściółce. Jest to ta część w sandałach, na której opiera się nasza stopa. W tym miejscu stosuje się materiały naturalne lub syntetyczne. Wyściółka wykonana z materiałów naturalnych jest zwykle delikatniejsza, bardziej miękka, przyjemniejsza i bardziej komfortowa dla naszych stóp. Jest ona jednak mniej odporna na wodę oraz dłużej wysycha.

Jeżeli planujesz używać sandałów w kontakcie z wodą, to zdecydowanie polecamy wyściółkę syntetyczną. Tego typu wyściółkę jest również łatwiej utrzymać w czystości. Sprawdzi się, jeżeli szukasz uniwersalnych sandałów, na przykład na wakacje w Chorwacji. Niestety syntetyczna wyściółka szybciej narażona jest na powstawanie nieprzyjemnych zapachów, dlatego producenci stosują w nich antybakteryjne wykończenia. Warto zwrócić uwagę na ten element wybierając wyściółkę z materiałów syntetycznych.

 

Sandały do wody Teva
Jeśli szukasz sandałów do wody to wybierz model z materiałów syntetycznych (fot. Teva)

System mocowania – paski w sandałach sportowych

Trzecim istotnym elementem sandałów sportowych są paski. To one odpowiadają za utrzymanie stopy w odpowiedniej pozycji oraz komfort użytkowania. Tak samo jak w przypadku wyściółki, mogą być wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych. Poza różnicami analogicznymi do wyściółki, paski syntetyczne są na początku użytkowania twardsze i sztywniejsze. Dlatego często można spotkać paski wykończone dodatkową warstwą delikatnego materiału, choćby neoprenu.

W klasycznych sandałach regulacja pasków  odbywa się najczęściej w trzech miejscach – na palcach, w okolicy kostki oraz na pięcie. Regulacja najczęściej odbywa się na rzep, jednak na rynku są także modele regulowane w inny sposób, taki choćby jak ściągacz.

 

Sandały sportowe Teva - ciemno zielony
Sandały sportowe charakteryzują się dobrą regulacją (fot. Teva)

Ciekawą i mało znaną opcją w sandałach jest możliwość zrobienia z nich wsuwanych klapków. Wystarczy odpiąć regulację na pięcie i odpowiednio przypiąć ją do przednich pasków. Sami stosujemy często to rozwiązanie w schroniskach.

Ekologia i masa

Jeżeli losy naszej planety nie są Ci obojętne, wybierając sandały sportowe zwróć uwagę na ekologiczność danego modelu. Postaw na ekologiczne tkaniny i materiały pozyskane z recyklingu. W ofercie różnych marek znajdziecie modele wykonane na przykład z recyglingowanych butelek plastikowych. Wybierając produkty ekologiczne masz pozytywny i realny wpływ na nasze środowisko.

Nie bez znaczenia jest również masa sandałów. Im prostsza podeszwa, mniej pasków i dodatków, tym sandały będą odpowiednio lżejsze.  Jeżeli więc masa ekwipunku ma dla Ciebie duże znaczenie, to w przypadku sandałów trekkingowych masz pole do oszczędzenia całkiem sporej liczby gramów.

 

Keen łowienie plastiku
Producenci oprócz odpowiednich materiałów wspierają także proekologiczne inicjatywy. Na zdjęciu pracownicy Keen wyławiający plastik z rzek (fot. Keen)

 

Podsumowujemy na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sandałów. Nie wszystkie elementy będą dla każdego istotne, dlatego najpierw warto przemyśleć, jakie mamy oczekiwania od sandałów, wybrać ich typ (klasyczne czy zabudowane), a następnie zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • podeszwa – bieżnik, amortyzacja, twardość, odporność na ścieranie
  • wyściółka – rodzaj (naturalny czy syntetyczny), wygoda, kontakt z wodą, utrzymanie czystości, antybakteryjne wykończenie
  • system mocowania – komfort i odpowiednia pozycja stopy, materiał (naturalny czy syntetyczny), regulacja i system zapinania, możliwość przekształcenia w klapki
  • ekologia i masa sandałów

Poza wymienionymi elementami warto pamiętać, że w każdej marce sandałów znajdziecie typowo damskie modele, które uwzględniają drobniejszą budowę oraz potrzeby kobiecych stóp. Bardzo często damskie sandały sportowe różnią się również stylem i kolorystyką. Na szlakach oraz w podróży warto również zadbać o komfort termiczny stóp najmłodszych. Dlatego w ofercie wielu marek outdoorowych znajdziecie sandały turystyczne dla dzieci. Kupicie je zarówno w wersji tradycyjnej, jak i zabudowanej. 

 

Teva Original Universal czarne
Mariusz w sandałach Teva Original Universal (fot. archiwum autorów)

Sandały trekkingowe mają szereg zastosowań. Idealnie sprawdzają się w prostych terenach, takich jak miasto czy plaża, a także w bardziej wymagających, takich jak góry czy lasy. Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam nieco temat, jak wybrać dla siebie najlepsze sandały trekkingowe. Pamiętajcie, żeby przede wszystkim jasno określić, w jakich warunkach chcecie użytkować sandały i pod tym kątem następnie weryfikować przedstawione przez nas elementy. Jeśli o nas chodzi, Ola aktualnie używa sandałów Source Classic Women zamiennie ze swoimi wcześniejszymi sandałami marki Lizard, a Mariusz Teva Original Universal. Planujemy przetestować jednak na własnych stopach jeszcze co najmniej kilka marek i modeli! 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.