Bielizna termoaktywna – jak nosić
Porady

Bielizna termoaktywna – jak nosić

Paweł Gibek / 22 sierpnia 2019

Dobra bielizna termoaktywna to podstawa sportowego i outdoorowego ubioru. Warto pamiętać, że źle dobrana albo źle noszona nie będzie spełniać swojego zdania. W tym tekście chciałbym ci opowiedzieć właśnie o noszeniu bielizny termoaktywnej. Będzie mowa o tym, w trakcie jakich aktywności sprawdza się najlepiej i jak ją nosić, aby była maksymalnie skuteczna.

Słowo bielizna z reguły kojarzone jest z najbardziej intymnymi częściami garderoby, takimi jak majtki czy stanik. Gdy jednak przestawimy myślenie na tok sportowo-outdoorowy i do słowa bielizna dodamy określenie termoaktywna, to ilość odzieży, którą możemy zaliczyć do tej kategorii znacznie wzrośnie. Bielizna termoaktywna męska to z reguły koszulka z krótkim lub z długim rękawem, majtki oraz getry. Z kolei bielizna termoaktywna damska to wymieniona wyżej odzież, ale w wersji dla kobiet oraz top lub stanik.

 

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna może być wykonana z włókien naturalnych, syntetycznych albo z połączenia obu tych tkanin. Najwięcej rodzajów materiałów znajdziemy w przypadku odzieży z tworzyw syntetycznych. Materiały te mogą różnić się od siebie składem czy też właściwościami, ale większość opiera się na wykorzystaniu tych samych tworzyw – najczęściej poliestru lub poliamidu oraz elastanu. To właśnie domieszka elastanu sprawia, że koszulki termoaktywne są elastyczne i przylegają do ciała. Z kolei w przypadku tkanin naturalnych, jako termoaktywne określane są produkty z wełny merino lub włókien bambusa.

 

Bielizna termoaktywna, czyli termiczna?

Termoaktywny i termiczny to dwa różne pojęcia, które jednak bywają często ze sobą mylone. Produkt termoaktywny reguluje temperaturę ciała w trakcie intensywnych aktywności. Jego głównym zadaniem jest taka dystrybucja wilgoci i ciepła, aby zapewnić suchy klimat wokół skóry. Z kolei bielizna termiczna ma przede wszystkim ogrzewać. Niektóre produkty np. koszulki z wełny merino o wyższej gramaturze można określić jednocześnie mianem termoaktywnej i termicznej. Generalnie natomiast te dwa pojęcia dotyczą różnych właściwości produktu i lepiej nie mylić ich ze sobą podczas zakupu nowej odzieży.

Spotkałem się kiedyś z opinią, że kalesony termoaktywne pewnego producenta na B są kiepskie, bo nie grzeją. Warto jednak pamiętać, że z założenia odzież termoaktywna dogrzewać nie powinna. Tego rodzaju produkty mają przede wszystkim dobrze odprowadzać wilgoć i zapobiegać przegrzaniu organizmu podczas aktywności. Oczywiście można kupić legginsy termoaktywne tylko po to, aby iść w nich do pracy czy szkoły, ale w takich warunkach główne zalety produktu termoaktywnego będą prawie niezauważalne. Bielizna termoaktywna to sprzęt, który sprawdza się przede wszystkim wówczas, gdy nasz organizm intensywnie pracuje i wydziela ciepło oraz wilgoć.

jak działa bielizna termoaktywna

Właściwości bielizny termoaktywnej (źródło: Brubeck)

 

Do jakich aktywności przyda się bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna męska i damska świetnie sprawdza się w sporcie i szeroko pojętym outdoorze. Tego rodzaju produkty warto ubierać wychodząc np. na trening biegowy albo na siłownię. Odzież termoaktywna będzie także dobrym wyborem podczas wyjazdu w teren np. na górski trekking, wspinaczkę albo skitury zimą. Jeśli miałbym generalizować to powiedziałbym, że bieliznę termoaktywną warto zabierać na wszystkie aktywności, podczas których nasz organizm intensywnie pracuje, a my mamy szansę się spocić.

Bielizna termoaktywna może być noszona w zasadzie przez cały rok. Na letniej przebieżce, jesiennym trekkingu czy zimowym wypadzie skiturowym. Należy natomiast pamiętać, że jest to określenie bardzo obszerne. Może się pod nim kryć np. lekka i przewiewna koszulka termoaktywna z włókien syntetycznych, jak i gruba koszulka termoaktywna z wełny merino. Odzież termoaktywną należy więc dobierać pod kątem warunków. Zimą oraz w chłodne dni okresu przejściowego, na krótkie treningi blisko domu wybieram z reguły bieliznę syntetyczną. Wyjeżdżając natomiast w góry – czy to na trekking, czy narty – ubieram bieliznę z wełny merino o gramaturze 200-250 g/m2. Głównie dlatego, że grubszy materiał z merino ma nie tylko właściwości termoaktywne, ale także fajnie dogrzewa.

blielizna termo na zimę

Koszulka z długim rękawem i większą gramaturą materiału może być idealnym wyborem na zimę (fot. Icebreaker)

 

Z kolei na letnie treningi, czy krótsze wyjazdy, najchętniej zabieram bieliznę wykonaną z włókien syntetycznych. Takie modele świetnie oddychają i są stosunkowo tanie w zakupie. Wyjątek to dłuższe wypady, podczas których nie mam możliwości prania odzieży. Wówczas zabieram ze sobą bieliznę z wełny merino, bo jest to materiał, który nie generuje przykrego zapachu nawet w przypadku intensywnego, wielodniowego użytkowania. Ciekawym produktem na upalne dni jest bielizna z materiału o właściwościach chłodzących. Takowe może posiadać zarówno koszulka termoaktywna z włókien syntetycznych, jak i modele z tworzyw naturalnych, a konkretnie z włókien bambusa.

 

Jak nosić bieliznę termoaktywną

Bielizna termoaktywna powinna być obcisła lub chociaż przylegająca. Brak zbędnej przestrzeni pomiędzy skórą a materiałem sprawia, że wilgoć odprowadzana jest w sposób najbardziej efektywny. Zdaję sobie sprawę, że niektórym może przeszkadzać obcisły krój. Sam nie przepadam za tego typu rzeczami. Zwłaszcza latem, bo wówczas nie mogę założyć na koszulkę drugiej warstwy, gdyż było by zbyt ciepło. Niestety obcisła bielizna uwidacznia wszystkie niedociągnięcia naszej sylwetki. Czasami jednak, zwłaszcza, gdy czeka nas bardzo intensywny trening albo wyjazd, warto przełknąć dumę i pokazać niedoskonałości ciała. W zamian otrzymamy suchy klimat wokół skóry i większy komfort w trakcie aktywności.

Warto także pamiętać, że bieliznę termoaktywną należy nosić jako pierwszą warstwę. Wówczas działa najlepiej, bo ma bezpośredni kontakt ze skórą. Na bieliznę termoaktywną można ubierać kolejne warstwy, ale nie trzeba. Wszystko zależy od pory roku i warunków. Jeśli jest chłodno lub leje, to oczywiście powinniśmy dołożyć dodatkowe warstwy odzieży, ale jeśli jest ciepło, to bielizna termoaktywna można stanowić pierwszą i jedyną warstwę. Wyjątkiem od wspomnianej reguły „pierwszej warstwy” są w mojej opinii tylko kalesony termoaktywne. Ze względów higienicznych ubieram je zawsze na majtki, które swoją drogą także są najczęściej termoaktywne.

bielizna brubeck

Bielizna termoaktywna musi być dopasowana i stanowić pierwszą warstwę, która jest tuż przy skórze.

 

Postaw na wysokiej jakości produkty

Wybór bielizny kiepskiej jakości lub z niewłaściwego materiału może znacznie utrudnić trening. Przykładowo koszulka termoaktywna musi przede wszystkim dobrze odprowadzać wilgoć. Do tego powinna być wykonana z materiału, który nie powoduje obtarć. Jest to szczególnie istotne w przypadku mężczyzn, bo faceci nie noszą stanika. Sutki nie mają więc żadnej dodatkowej ochrony. Jeśli dojdzie do ich obtarcia to dalszy bieg lub trekking będą bardzo nieprzyjemne. Oczywiście w razie wystąpienia takiego problemu można sobie z nim poradzić naklejając plastry na obtarte miejsca, ale generalnie lepiej zapobiegać, niż leczyć.

W jednym z biegów górskich, w którym uczestniczyłem, można było zamówić pamiątkową koszulkę. Organizatorzy twierdzili, że jest to dobra, biegowa koszulka termoaktywna. Co prawda koszulek mam sporo, ale skusiłem się ze względu na bardzo fajny wzór. Gdy później ubrałem ją na trening, okazało się, że materiał jest naprawdę kiepski. Źle oddycha i obciera, a niby koszulka miała być biegowa. Dlatego każdemu polecam kupować tylko produkty od sprawdzonych producentów. Sam napis biegowa lub termoaktywna nie oznacza, że koszulka dobrze się sprawdzi podczas intensywnych aktywności.

W wyborze odpowiedniej odzieży termoaktywnej może pomóc ci inny artykuł na naszym blogu. Zajrzyj tutaj i dowiedz się, które marki są warte uwagi i dlaczego. 

 

Bielizna termoaktywna – podsumowanie

Bielizna termoaktywna to produkt, który powinien się znaleźć w garderobie każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu. Nie ważne czy biegasz czy też wędrujesz po turystycznych szlakach. Jesteś miłośnikiem wspinaczki albo narciarstwa. Bielizna termoaktywna sprawdzi się w każdej z tych dziedzin. Należy tylko pamiętać o wyborze materiału, którego właściwości najlepiej będą pasować do twojego ulubionego sportu. W sklepach Skalnik dostępna jest zarówno bielizna termoaktywna męska, jak i bielizna termoaktywna damska. Modele te mogą różnić się od siebie wyglądem albo krojem. Wszystkie łączy natomiast jedno. Zwiększyć twój komfort w trakcie aktywności, pomagając zachować suchy klimat wokół skóry.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.