Kurtki puchowe – dlaczego są takie drogie?
Porady

Kurtki puchowe – dlaczego są takie drogie?

Natalia Tkacz / 16 września 2019

Zimą niejeden z nas chciałby obrosnąć w piórka. Gęsi lub kaczy puch od wieków jest bowiem wypełnieniem niezwykle ciepłym i jak się okazuje, wciąż drogocennym. Wątłe z pozoru puchóweczki powiewające na wieszakach sklepów outdoorowych potrafią bowiem osiągać dość astronomiczne ceny, a ty zaczynasz zastanawiać się, czy w bajce o gęsi znoszącej złote jaja nie ma jednak… piórka prawdy?

Za co tak naprawdę płacisz kupując kurtkę puchową? Dlaczego kurki z sieciówek są w tak konkurencyjnych cenach i co z tym całym, puszystym zamieszaniem ma wspólnego Gęś Biała Kołudzka® spod Inowrocławia? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych faktów z życia kurtek puchowych .

 

Kurtka puchowa jest wypełniona powietrzem – prawda czy fałsz?

Na początku warto wyjaśnić sobie kwestie podstawowe. Puch, który wypełnia nasze kurtki zimowe, to rodzaj upierzenia, znajdującego się tuż przy skórze ptaków, w największej ilości występujący w okolicach brzucha. Ma on kształt puszystych kuleczek, z centrum których koncentrycznie rozchodzą się licznie rozgałęziające się mikrowłókna. To one wyłapują i zatrzymują w swej strukturze powietrze, które jest najlepszym z najlepszych izolatorów i które tak naprawdę odpowiada za to, że kurtka puchowa jest ciepła.

W kurtkach drobinki puchu wiążą wokół siebie czasteczki powietrza, dlatego kurtka wygląda czasem jak napompowana. To właśnie powietrze jest odpowiedzialne za to, że odzież puchowa jest ciepła. (fot. Salewa)

 

Co to jest sprężystość puchu

Im bardziej sprężysty puch, tym więcej powietrza jest w stanie wyłapać i tym lepiej poddaje się kompresji, podczas pakowania kurtki do plecaka. Ten parametr wyrażany jest w calach sześciennych na uncję (w skrócie CUI/CUIN). W technicznych kurtkach puchowych z najlepszej jakości wypełnieniem może osiągać wartość 850 – 900 CUI.

Im puch jest bardziej sprężysty, tym wypełniona nim puchowa kurtka jest lżejsza, gdyż potrzeba go mniej, aby osiągnąć doskonałe parametry termiczne. Właśnie ta właściwość puchu czyni kurtki puchowe tak lekkimi i ciepłymi. W istocie kurtki wypełnione są w większości powietrzem, które potrafi zatrzymać wokół siebie puch. Można rzec, że właśnie za nie płacisz i można od razu dodać, że są to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy.

puch o różnej sprężystości

Różnice w sprężystości puchu (źródło: Rab)

 

Duża ilość zmagazynowanego powietrza doskonale ekranuje bowiem ciepło wytwarzane przez twoje ciało. Decyduje także o piórkowej wadze puchowych wyrobów oraz ich doskonałych właściwościach kompresyjnych. Pakując swoją puchówkę do specjalnego worka kompresyjnego lub plecaka, niejako wypompowujesz z niej całe nagromadzone między drobinkami puchu powietrze. Dzięki temu kurtkę możesz zmieścić czasem nawet w niewielkiej kieszeni.

 

Puch gęsi czy kaczy – różnice

Naturalne wypełnienie, jakie posiada każda puchowa kurtka, to w rzeczywistości mieszanka puchu oraz piór. W najcieplejszych i najlepszych jakościowo mieszankach stosowanych w specjalistycznej odzieży technicznej występuje ona w proporcji 90%-95% puchu i 10%-5% pierza.

Gęsi są z natury większe od kaczek, przez co, siłą rzeczy, wytwarzają puch o bardziej obszernej strukturze. Cechuje się on także większą sprężystością, na którą wpływ ma również naturalnie występująca u gęsi mieszanina tłuszczów, wytwarzana przez ich skórę.

Gęsi puch uważany jest za bezkonkurencyjny przy produkcji kurtek puchowych przeznaczonych na najbardziej siarczyste mrozy. Równocześnie, puch pochodzący od kaczek jest doskonałym surowcem wypełniającym kurtki zimowe męskie i damskie przeznaczone do nieco bardziej rekreacyjnych zastosowań – wycieczek w góry, czy codziennego użytkowania w mieście.

kurtka puchowa marmot

Rodzaj wypełnienia komór puchowych i ilość puchu decyduje o właściwościach izolacyjnych kurtki (fot. Marmot)

 

Kurtki puchowe – co decyduje o ich cenie

Można powiedzieć, że są trzy podstawowe kwestie wpływające na cenę puchówek. Trzy szybkie pytania i równie szybkie odpowiedzi pozwalają dotknąc istoty problemu.

 

1. Jak pozyskuje się puch wypełniający nasze kurtki zimowe?
Jest on produktem ubocznym przemysłu mięsnego, stanowiąc zaledwie między 2-5% całkowitej ,,wartości” każdego z ptaków.

 

2. W jakim celu powstały organizacje nadającą puchowi certyfikaty RDS oraz TDS, i jak wpływają one na cenę puchowych wyrobów?

Całość procesu certyfikacji puchu przeznaczanego dla branży tekstylno-przemysłowej zapoczątkowała w 2010 roku kalifornijska marka Allied Feather and Down, we współpracy z The North Face oraz Textile Exchange. Ich działania miały na celu kontrolowanie zarówno samych hodowli ptaków, jak i monitoring całego łańcucha dostaw puchu oraz pierza. Wszystko po to, by gęsi oraz kaczki traktowane były możliwie jak najbardziej humanitarnie, aby zaprzestano choćby pozyskiwania puchu z żywych zwierząt oraz karmienia ich siłą przez sondy wkładane bezpośrednio do gardła.

Tak właśnie narodziły się certyfikaty Responsible Down Standard (RDS) oraz Traceable Down Standard (TDS), które nadaje się hodowcom oraz dostawcom, spełniającym surowe kryteria związane z godnym traktowaniem drobiu oraz rzetelnymi, wolnymi od uchybień procedurami dostawczymi.

Zaostrzenie procedur hodowlano-dostawczych, a tym samym poprawa losu ptactwa hodowlanego pociągnęła za sobą (oprócz poprawy jakości puchu) również podniesienie kosztów jego produkcji. Przebudowa farm oraz wdrażanie nowych, licznych przepisów wiąże się bowiem ze sporymi wydatkami, za które finalnie więcej musimy płacić również my, jako konsumenci.

Bardziej humanitarne, godne życie zwierząt bezdyskusyjnie jest tego warte, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom świadomych konsumentów, marki takie jak The North Face, Patagonia, RAB czy Arc’teryx stosują w swoich kurtkach puchowych oraz śpiworach wyłącznie wypełnienie certyfikowane.

 

Więcej o eko-certyfikatach w branży outdoor możesz przeczytać w innym tekście mojego autorstwa. 

 

znak towarowy biała gęś kołudzka

3. Dlaczego Polska jest europejskim liderem produkcji najlepszej jakości puchu?

Wszystko dzięki pewnej białej gąsce, której hodowla rozpoczęła się w okresie powojennym, w urokliwej wiosce Kołuda Wielka, w której pod dziś dzień znajduje się Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Od 50 lat tamtejsi naukowcy nieustannie ulepszają procesy hodowlane oraz reprodukcyjne, dzięki czemu Gęś Biała Kołudzka® stała się na świecie synonimem najwyższej jakości puchu, o doskonałej sprężystości i wytrzymałości. Korzystają z niego najbardziej ekskluzywni producenci wyrobów puchowych na całej kuli xiemskiej oraz wiele marek outdoorowych, na czele z naszymi rodzimymi brandami, takimi jak Pajak i Małachowski.

 

Kurtka puchowa z sieciówki: sekret niskiej ceny

Przeglądając ofertę popularnych sklepów produkujących odzież codziennego użytku niejednokrotnie, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym natrafić możesz na puchowe kurtki w bardzo przystępnych cenach. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż w ofertach wielu znanych sklepów możesz znaleźć puchówki od renomowanych projektantów, kosztujące naprawdę sporo. Jeśli jednak szukasz kurtki na typowo outdoorowe przygody, celuj w modele dedykowane aktywnościom na świeżym powietrzu.

tanie kurtki puchowe

Tanie kurtki puchowe kuszą niską ceną. Niestety bardzo często produkcja takiej kurtki to wysoki koszt dla środowiska, drobiu i osób, które szyją kurtkę (fot. Artem Beliaikin on Unsplash)

 

Dlaczego wato zainwestować w kurtkę puchową od sprawdzonej, outdoorowej marki?

 

1. Wypełnienie pod lupą: parametry techniczne oraz kwestie etyczne.

Kupując kurtkę z sieciówki bardzo często nie dowiesz się, jaki rodzaj puchu się w niej znajduje. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z różnego rodzaju chwytami marketingowymi, które sprowadzają się do pięknych haseł i nie do końca rzetelnych informacji. Może okazać się bowiem, że twoja nowa puchówka nie ma wypełnienia z puchu, ale z puchem. Jaka jest różnica? Ano ta druga opcja może oznaczać, że twoja kurtka będzie posiadać 10% puchu i 90% wypełnienia syntetycznego lub będzie wypełniona w większości piórami. Czyli nie do końca będzie to wypełnienie naturalne lub tak skuteczne w ochronie przed zimnem.

Czy kurtka posiada puch kaczy, czy gęsi? Jaką ten puch ma sprężystość oraz w jakim stosunku w wypełnieniu występuje puch i pierze? Te wszystkie informacje świadczą o jakości i właściwościach twojej kurtki puchowej. Jeśli szukasz puchówki technicznej i funkcjonalnej, od której w terenie będzie zależeć twój komfort termiczny, a przede wszystkim zdrowie, wybieraj jedynie kurtki puchowe renomowanych marek outdoor. Zamieszczając na etykietach swoich produktów szczegółowe parametry techniczne, ręczą one za ich właściwości. Sprawdzony sprzęt w górach to podstawa zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa.

Na taniej puchówce z tzw. ,,sieciówki” często trudno dopatrzeć się również certyfikatu, świadczącego o kontrolowanym, sprawdzonym źródle pochodzenia puchu użytego do jej produkcji. Warto zastanowić się, czy kurtka puchowa męska lub damska z popularnego sklepu, oprócz tego, że jest ładna i tania, jest również etycznie produkowana? Na metkach wielu z nich trudno doszukać się informacji na ten temat. Świadome kupowanie odzieży, której produkcja jest przejrzysta, etyczna i przyjazna środowisku to jeden z podstawowych elementów pro-ekologicznego stylu życia, który coraz częściej staje się naszym obowiązkiem.

Sprawdzony sprzęt w górach to podstawa zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa (fot. Rab)

 

2. Materiały i krój, czyli diabeł, tkwi w szczegółach 

Konstrukcje kurtek puchowych produkowanych przez renomowane marki odzieży outdoorowej są naprawdę przemyślane. Nierzadko zanim kurtki trafią trafią do dystrybucji, testowane są w ekstremalnych warunkach. Wszystko z myślą o wysokich oczekiwaniach i potrzebach turystów i podróżników, dla których wytrzymały i funkcjonalny sprzęt to podstawa każdego wypadu w teren.

Puch naturalny jest bowiem surowcem bardzo wymagającym. Jego odpowiednia dystrybucja w odzieży zapobiega zbrylaniu się, zapewniając równocześnie optymalny komfort termiczny. Z tego powodu producenci odzieży outdoorowej opracowani szereg zróżnicowanych metod szycia, kształtów i rozmieszczenia komór, w których umieszczają puch po to, aby właściwości twojej kurtki puchowej były dostosowane stricte do jej przeznaczenia. Wytrzymałe, sprawdzone materiały zewnętrzne oraz niekrępujące ciała kroje sprawiają, że kurtki puchowe damskie i męskie od sprawdzonych marek takich jak Marmot, Rab, Patagonia, The North Face czy Salewa nie mają sobie równych na szlaku.

Podsumowując, na cenę kurtki puchowej wpływ mają głównie:

  • rodzaj i jakość wypełnienia (puch gęsi/kaczy oraz stosunek puchu do pierza)
  • puch pochodzący z certyfikowanych, humanitarnych upraw (które są droższe w utrzymaniu)
  • rodzaj zastosowanych w kurtce materiałów wewnętrznych/zewnętrznych
  • zaawansowane technologicznie projekty, dopracowane pod kątem sportowych aktywności często wykonywanych w ekstremalnych warunkach

 

To jakiego wyboru dokonasz, zależy od twoich potrzeb, osobistych preferencji, a także świadomości, co dokładnie kupujesz, za co płacisz i jaki ma to wpływ na otaczający cię świat. Kwestii do rozważenia jest wiele, natomiast pewne jedno – dobrej jakości kurtka puchowa to inwestycja, którą cieszyć się będziesz przez długie lata.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.