Śpiwory dla dzieci – czy warto? - blog Skalnik
Śpiwory dla dzieci – czy warto?
Porady

Śpiwory dla dzieci – czy warto?

Redakcja skalnik.pl / 19 kwietnia 2021

Chcesz zarazić dziecko swoją pasją i zabierasz je pod namiot? Zadbaj o wyposażenie, aby twoja pociecha miała same miłe skojarzenia ze spaniem na łonie natury. Podstawą spokojnego snu po dniu pełnym wrażeń jest dobry śpiwór dziecięcy. Czym wyróżnia się śpiwór dla dziecka?

Czy to w schronisku, czy to pod namiotem śpiwór zapewnia właściwą temperaturę w trakcie snu. Ciała dzieci są szczególnie narażone na wychłodzenie, więc w ich przypadku wyjazd bez dobrego śpiwora nie wchodzi w grę.

Śpiwory w namiocie
Wyjazd pod namiot to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek (fot. Steve Halama, Unsplash)

Co wyróżnia śpiwór dla dzieci?

Śpiwory dla dzieci dzielą się na dwie kategorie:

  • dla dzieci o wzroście maks. 130 cm – marka Deuter, w której ofercie znajdują się śpiwory dziecięce, takim maluchom proponuje model Little Star.
  • dla starszych dzieci o wzroście między 130 a 170 cm – w ofercie marki Deuter tę kategorię reprezentuje śpiwór Deuter Starlight.
Śpiwór dziecięcy Deuter Little Star
Śpiwór Little Star jest przeznaczony dla najmłodszych dzieci (fot. Deuter)

W opisie śpiworów dla dzieci nie znajdziesz natomiast zazwyczaj informacji znanych z metek śpiworów dla dorosłych, takich jak temperatura komfortu czy extremum. Dlaczego tak się dzieje?

Zakresy temperatur śpiworów ustala się przy pomocy normy EN 13537. Przewiduje ona przeprowadzanie testów na dwóch manekinach reprezentujących standardowego mężczyznę oraz kobietę. Manekiny wyposaża się w czujniki, a komputery rejestrują ich wskazania. Zmierzenie poczucia ciepła u dzieci jest jednak bardzo trudne. Wiek, moment rozwoju, ilość tkanki tłuszczowej, kondycja i wiele innych czynników wpływają na wrażliwość dziecka na chłód. Ustalenie standardowych wskaźników jest więc wręcz niemożliwe.

Obecnie niektórzy producenci prezentują informacje o temperaturach, w których należy użyć danego śpiwora dziecięcego, korzystając z danych zbieranych dla kobiet. Deuter wychodzi jednak z założenia, że tego typu szacunki są bardzo niepewne i na sprzęcie dla dzieci nie podaje konkretnych wartości temperatur. Znajdziesz więc tam tylko ogólną informację, na jakiego typu noce są przeznaczone dane śpiwory Deuter.

Śpiwór dla dziecka rośnie razem z pociechą

Brak informacji o konkretnych temperaturach stosowania sprzętu nie jest jednak jedyną rzeczą wyróżniającą śpiwory dla dzieci. Tego typu śpiwory potrafią zazwyczaj rosnąć razem z twoją pociechą. Jak to możliwe?

Aby śpiwór zapewniał ciepło, nie może być zbyt długi. W niedopasowanym śpiworze będzie dużo wolnego powietrza, które dziecko będzie musiało zagrzać, zanim w śpiworze zrobi się ciepło. Dzieci jednak szybko rosną, a mało komu uśmiecha się myśl o kupowaniu co roku nowego śpiwora. Deuter znalazł rozwiązanie tego problemu: śpiwór dziecięcy z regulacją długości.

W dolnej części śpiwory Deuter posiadają specjalny zamek. Niewykorzystywaną część można więc zwinąć do wewnątrz. Dzięki temu mniejsze dzieci cieszą się większą izolacją w strefie stóp, a te nieco starsze mają śpiwór dopasowany do swoich potrzeb.

Dzieci szybko rosną, więc śpiwór z regulacją długości to dobry pomysł. (fot. The North Face)

Jakie śpiwory dla dzieci wybrać?

Śpiwór puchowy czy śpiwór syntetyczny? To pytanie zaprząta myśli wielu turystów kompletujących swój sprzęt. Jeśli jednak wybierasz śpiwór dziecięcy, nie musisz się zastanawiać. Obecnie wszystkie modele dla dzieci dostępne na rynku to śpiwory syntetyczne. Dlaczego?

Z dziećmi jeździ się pod namiot raczej w ciepłe miesiące. Pancerna ochrona zapewniana przez śpiwór puchowy jest więc zwykle niepotrzebna. Śpiwór syntetyczny jest natomiast tańszy oraz bardziej odporny na wilgoć. W razie zamoczenia nie traci swoich właściwości, a także schnie szybciej. Wybacza też więcej swojemu młodemu użytkownikowi. Śpiwór syntetyczny sprawdzi się więc dobrze jako pierwszy śpiwór dla dziecka.

Na jakie cechy warto jeszcze zwrócić uwagę, wybierając śpiwór dla dziecka?

  • Materiał zewnętrzny – najlepiej postawić na lekką, a jednocześnie wytrzymałą tkaninę nylonową.
  • Kształt – lepszą izolację od chłodu zapewni śpiwór typu mumia, czyli taki, który zwęża się ku dołowi.
  • Kaptur – sprawdź, czy posiada ściągacze, dzięki którym można lepiej dopasować go do małej głowy dziecka.
  • Dwubiegowy zamek – w przypadku dzieci dobrze sprawdzi się śpiwór, który da się rozpiąć na całej długości. Można go wtedy zamienić w koc lub kołdrę, jeśli nocujecie w schronisku lub też kiedy dziecko zaśnie przy ognisku. Wybierając śpiwór, upewnij się także, że zamek jest łatwy w obsłudze, aby twoje dziecko nie miało problemu z jego zapinaniem.
  • Wewnętrzna kieszonka – każde dziecko ma swoje bezcenne skarby, z którymi nie chce się rozstawać. Najlepiej więc, by śpiwór posiadał małą kieszeń, w której będzie można je bezpiecznie schować na noc.
Śpiwór dziecięcy Deuter Starlight
Śpiwory dziecięce Deuter można rozpiąć na całej długości i przemienić je w koc lub kołdrę (fot. Deuter)

Zimno, ciepło, najcieplej

Śpiwory Deuter oraz modele innych producentów projektowane z myślą o dzieciach są przeznaczone na ciepłe miesiące. Nawet najbardziej zaawansowany model – Deuter Starlight Pro Exp – wyposażony w dwuwarstwową ocieplinę nie nadaje się do używania przy minusowych temperaturach. Śpiwór dziecięcy sprawdzi się więc najlepiej latem lub podczas noclegu w schronisku.

Jeśli twoje dziecko ma już za sobą wiele nocy w namiocie i chcesz spróbować biwakowania przy nieco niższych temperaturach, zastanów się, czy nie lepiej wybrać dla niego dobrze izolujący śpiwór dla dorosłych. Dla jeszcze lepszej izolacji możesz wyposażyć go w dodatkowe wkładki.

Śpiwór dziecięcy Deuter Starlight Pro
Model Deuter Starlight Pro dzięki dwuwarstwowej ocieplinie zapewnia dobrą izolację od chłodu (fot. Deuter)

Pamiętaj także, że sam śpiwór nie wystarczy. Karimata lub mata samopompująca są pod namiotem niezbędne, aby odizolować dziecko od zimnego podłoża. Na blogu znajdziesz wiele artykułów pomagających w doborze odpowiedniej maty na wyjazd.

Spanie pod namiotem to dla dziecka wielka przygoda. Jeśli jednak zabraknie przygotowania, ta przygoda może zakończyć się szczękaniem zębami i katarem. Ciepły śpiwór dziecięcy oraz karimata lub mata samopompująca odizolują twoje dziecko od chłodu nocy i pozwolą mu spokojnie śnić o kolejnych dniach pełnych wyzwań.

Katarzyna Butkiewicz

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: