Materace Therm-a-Rest - blog Skalnik
Materace Therm-a-Rest
Branża

Materace Therm-a-Rest

Marcin Nowak / 13 sierpnia 2021

Choć uwielbiamy spędzać czas na szlaku, to biwaki są niezbędnym dopełnieniem górskich eskapad. Wtedy ładujemy akumulatory, regenerujemy się i planujemy kolejne etapy naszych wojaży. Wraz z postępem technologicznym wełniane pledy zamieniliśmy na ciężkie materace, a te na karimaty. Po karimatach nastąpił czas mat samopompujących, które zajmują mniej miejsca niż karimata, ale są od nich cięższe. Na szczęście pojawiła się niesamowicie konkurencyjna alternatywa lekkich, dmuchanych materacy turystycznych Therm-a-Rest.

Należąca do grupy Cascade Designs® marka Therm-a-Rest® znana jest z rozwiązań gwarantujących wysoki komfort i maksymalną użytkowość. Przez wiele lat znana była w polskim światku outdoorowym z niezawodnych mat samopompujących. Jednak turystyka, w tym turystyka górska, mocno ewoluują i co raz częściej istotnym kryterium wyboru sprzętu jest jego waga. W ten trend materace Therm-a-Rest® wpisują się idealnie.

Kliknij link i poznaj wszystkie produkty marki Therm-a-Rest.

Materac dmuchany a materac Therm-a-Rest®

Słysząc frazę „materac turystyczny” większość z nas ma przed oczami materac dmuchany, na którym spała odwiedzająca nas rodzina lub dryfowaliśmy na tafli jeziora. Taki materac również gwarantuje odpoczynek, ale z powodzeniem zająłby więcej niż połowę twojego plecaka.

Materace turystyczne Therm-a-Rest® różnią się absolutnie pod każdym względem od dmuchawców, o których wspomniałem wyżej. Są nieporównywalnie lżejsze, (NeoAir® Uberlite Regular waży jedyne 250 gramów) i świetnie izolują od podłoża (R-Value 6.9 dla NeoAir® XTherm™ MAX). Jedyną cechą wspólną jest to, że musimy je napompować – siłą naszych płuc lub pompką. Jednak czas, w którym napompujemy zwykły materac, pozwoliłby na napełnienie powietrzem materaca NeoAir® i rozstawienie małego namiotu.

Dowiedz się czym jest współczynnik R-Value.

Materac to lekkość, łatwość nadmuchiwania i wygoda! (fot. Therm-a-Rest)

Materac Therm-a-Rest® od podszewki

Materac pompowany Therm-a-Rest® to coś więcej niż zwykły materac. To zaawansowany pod względem technicznym element ekwipunku stosowanego podczas biwaków w zróżnicowanych warunkach. Na wyjątkowość materacy tej marki składają się poszczególne technologie, których użycie poprawia termikę, zmniejsza wagę lub ułatwia pompowanie. Warto wspomnieć, że wszystkie materace Thermarest produkowane są w Irlandii, co jest gwarancją najwyższej jakości.

Thermacapture™

Thermacapture to nic innego jak specjalna powłoka, która pokrywa materiał materaca outdoor i odbija generowane przez użytkownika ciepło. Odbite ciepło wraca do użytkownika, ogranicza ilość spalonych kalorii niezbędnych do ogrzania i tym samym zapewnia lepszą i szybszą regenerację umęczonego turysty.

Triangular Core Matrix™

Triangular Core Matrix™ to system trójkątnych, tworzących dwie warstwy komór. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność konstrukcji i minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogłyby wychładzać użytkownika spowalniając tempo regeneracji i zaburzając jego odpoczynek.

WaveCore™

WaveCore™ to konstrukcja opierająca się o pionowe komory nośne. Przez komory poprowadzona jest układająca się w falę warstwa materiału, dzięki której zminimalizowane jest powstawanie mostków termicznych.

Winglock™ Valve

Winglock Valve™ to opatentowany przez amerykańskiego producenta dwukierunkowy zawór, który pozwala wtłoczyć nawet trzy razy więcej powietrza niż ma to miejsce w przypadku standardowych zaworów. Zawór Winglock™ wykorzystuje w swojej konstrukcji skrzydełka, dzięki którym można zamknąć drogę dla powietrza, które mogłoby uciekać w przypadku konwencjonalnego zaworu. Jednym ruchem dłoni można otworzyć zawór materaca i wypuścić z niego całe powietrze.

TwinLock™ Valve

Zawór TwinLock™ to dwa niezależne od siebie jednokierunkowe zawory, które najczęściej wykorzystywane są w konstrukcjach o większych gabarytach, takich jak NeoAir® Topo Luxe. Intuicyjne oznaczenie zaworów oraz ich rozmiar, który pozwala na trzy razy szybsze pompowanie i spuszczanie powietrza to główne zalety tego rozwiązania.

Dla kogo materace Thermarest®?

Jak przystało na Therm-a-Rest w ich ofercie znajdziemy propozycje, które sprawdzą się w różnych warunkach, niezależnie od wybranej przez nas formy aktywności turystycznej. Wszystko zależne jest od kryteriów, wedle których będziemy dokonywać wyboru.

Zobacz ofertę na materace Therm-a-Rest.

NeoAir® Topo – materac turystyczny

Idealny materac turystyczny powinien być wygodny, powinien dobrze izolować od podłoża i zajmować niewiele miejsca. W tym przypadku najwłaściwszym wyborem będzie materac Thermarest NeoAir® Topo. Konstrukcja WaveCore™, 7,6 cm grubości, R-Value na poziomie 2.3 uczynią letni lub wiosenny wypad w góry absolutną przyjemnością. Niewątpliwymi atutami są również waga (620 gramów) i kompaktowe wymiary po złożeniu (23 cm x 14 cm). NeoAir™ Topo wyposażony jest w zawór WingLock™.

thermarest materace pod namiot

NeoAir® Venture – materac na biwak latem

NeoAir™ Venture to świetne rozwiązanie dla turystów preferujących wypoczynek na łonie przyrody w najcieplejszych miesiącach. Konstrukcja WaveCore™ gwarantuje R-Value równe 2.2, które jest w tej sytuacji wartością w zupełności wystarczającą, by zapewnić komfort użytkownikowi. Grubość materaca wynosi aż 5 cm, a to oznacza, że jest on o ponad 1 cm grubszy od standardowej maty samopompującej. Taka grubość zapewni komfortowy wypoczynek nawet na nierównej powierzchni. Niższa niż w przypadku modelu Topo waga (540 gramów) i niewielkie rozmiary po spakowaniu powinny przekonać najbardziej zatwardziałych przeciwników materacy dmuchanych.

materac dmuchany thermarest

NeoAir® Xtherm™ Lite – biwaki fast & light

NeoAir® Xtherm™ Lite to absolutny bestseller Thermarest. Materac pompowany Xtherm™ Lite wykorzystuje technologie Triangular Core Matrix™ oraz ThermaCapture™, które odpowiedzialne są za wysoki, bo wynoszący aż 6.4 R-Value. Jest to jedna z niewielu propozycji o tak niskiej wadze (360 gramów), która może zostać użyta nawet zimą. Materac outdoor Xtherm™ Lite jest dodatkowo wyjątkowo gruby (6,4 cm), co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych produktów w tym segmencie.

turystyczny materac thermarest

NeoAir® Xtherm™ MAX – na najtrudniejsze warunki

Materac Xtherm™ MAX jest propozycją dla tych, którzy potrzebują lekkiego, ale ponadprzeciętnie użytkowego materaca. Wykorzystujący w swej konstrukcji technologię ThermaCapture™ oraz Traingular Core Matrix™ materac gwarantuje współczynnik R na poziomie 6.9! Biorąc pod uwagę grubość (6,4 cm) i wynoszącą zaledwie 490 gramów wagę oraz kompaktowe wymiary, jest to idealne rozwiązanie dla każdego, uprawiającego bardziej wymagającą turystykę wysokogórską. NeoAir® Xtherm™ MAX zapewni użytkownikowi maksymalny komfort w nawet najcięższych warunkach. Warto wspomnieć, że w zestawie z materacem dołączony jest worek przeznaczony do pompowania.

materac turystyczny thermarest

NeoAir® UberLite™ – lekkość

NeoAir® UberLite™ to najmłodsza i najlżejsza propozycja z katalogu Therm-a-Rest. Wewnątrz materaca zastosowano komory Traingular Core Matrix™, które odpowiadają za stabilizację materaca i poprawiają jego termikę. Materac mierzy 6.4 cm grubości i gwarantuje izolację na poziomie R-Value 2.3. Jest to propozycja skierowana dla wszystkich, którzy poszukują rozwiązań możliwie najlżejszych. Waga materaca UberLite™ jest abstrakcyjnie niska i wynosi zaledwie 250 gramów! Rozmiar materaca też jest jego atutem. Materac o wymiarach 15 cm x 9 cm nie zabierze zbyt wiele miejsca w plecaku i bez najmniejszych przeszkód zmieści się do mniejszej sakwy lub torby rowerowej.

materac thermarest

Co w zestawie z materacem?

Każdy materac dmuchany Therm-a-Rest posiada pokrowiec oraz zestaw naprawczy, a niektóre z modeli takie jak np. NeoAir® UberLite™ posiadają specjalny worek, który pełni funkcję pompki. Dzięki temu napełnienie materaca powietrzem nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Thermarest w swojej ofercie posiada również pompki do mat i materacy, które można osobno dokupić.

Czy materace Therm-a-Rest mają wady?

Niestety, nie ma róży bez kolców, jak nie ma gór bez podejść. Ze względu na użyte do produkcji lekkie materiały materace Therm-a-Rest są narażone na przebicia, przecięcia lub rozdarcia. Oczywiście, w zestawie z materacem dołączony jest zestaw naprawczy, dzięki któremu w warunkach polowych będziemy mogli go naprawić. Wiele też zależy od tego, jak będziemy się ze swoim materacem obchodzić. Inną wadą może być (ale nie musi) szeleszczenie materacy, kiedy je obciążymy. Jest to cecha, której nie da się wyeliminować. W niektórych wspomniany dźwięk może powodować dyskomfort. Te cechy to jednak cena za niską wagę, która w górach często staje się priorytetem.

 

Materace Therm-a-Rest są żywym dowodem na to, że komfortowy biwak nie musi wiązać się załadownym po brzegi i obwieszonym z zewnątrz plecakiem. Autorskie i nowatorskie rozwiązania wykorzystane w produkcji materacy NeoAir® sprawiają, że każda chwila spędzona poza szlakiem może mieć w sobie namiastkę luksusu, a użytkownik może cieszyć się komfortem, którego nie będzie w stanie zagwarantować żaden inny materac. Choć ceny materacy NeoAir® nie należą do najniższych, to w pełni odzwierciedlają ich klasę i jakość.

Jeśli nie materac, to może maty Therm-a-Rest? W tym artykule poznasz je najlepiej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: