Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z powszechnym, choć błędnym, poglądem na przydatność tkanin do produkcji odzieży sportowej. Niemal bezdyskusyjnie powtarzano we wszelkich źródłach informacji, że najlepszym wyborem do wszelkich aktywności outdoorowych są materiały syntetyczne.
Rzeczywiście, inżynierowie zajmujący się tekstyliami osiągnęli bardzo wiele w dziedzinie funkcjonalnych tkanin, tworząc dziesiątki przełomowych produktów. O ile w kwestii nieprzemakalnych membran wytwory człowieka faktycznie dzierżą obecnie prym, o tyle w dziedzinie bielizny oraz odzieży termoizolacyjnej hegemonię odzyskuje natura. Jak się okazuje, od wieków dysponowała ona kilkoma „asami”, których istnienie dopiero dziś dociera do powszechnej świadomości. Jednym z takich „asów” jest włókno bambusowe, na którym postanowiła oprzeć swoją kolekcję marka Viking. A zatem czy T-shirt z bambusa może być lepszy od syntetycznego? Oczywiście!
Vikinga kojarzy pewnie każdy z Was. Nawet jeśli nie używaliście jego produktów, logo tej marki obecne jest na półkach polskich sklepów outdoorowych od wielu lat. Nic dziwnego – jest to marka z długą tradycją, sięgającą 1996 roku. Stawia to Vikinga w gronie polskich firm outdoorowych o najdłuższej historii. Choć w asortymencie są np. kije trekkingowe, jego podstawę stanowi szeroki wybór odzieży, począwszy od kurtek, poprzez bieliznę, aż po akcesoria takie jak czapki i rękawiczki.
Obecnie Viking wpasowuje się w najnowsze trendy, zakładające minimalny wpływ działalności na środowisko, a także użycie naturalnych materiałów. Wyrazem tego jest linia odzieży wyprodukowanej z włókna bambusowego. Ściślej biorąc, surowcem są mieszanki włókien takich jak elastan i bawełna z bambusem, z przewagą tego ostatniego. Skąd pomysł na wykorzystanie do produkcji włókien roślinnych innych niż stosowana powszechnie bawełna? Poznajcie zalety niezwykłej rośliny – bambus
Mianem bambusa określamy cały rodzaj roślin, obejmujący ponad 100 gatunków. Od wieków służą człowiekowi jako pożywienie, surowiec budowlany oraz do produkcji narzędzi, a obecnie także odzieży.
Niezwykła jest zarówno wytrzymałość bambusa, jak i jego zdolność do szybkiego wzrostu, nawet w bardzo niekorzystnych warunkach środowiskowych. W kontekście odzieży, najważniejsze jednak będą funkcjonalne właściwości włókna bambusowego. Podstawową zaletą, która chyba najbardziej odróżnia bambusa od bawełny (i sytuuje go obok wełny merino i specjalistycznych włókien sztucznych) jest zdolność do szybkiego i sprawnego odprowadzania wilgoci. Stanowi to niezbędny warunek, jaki musi spełniać tkanina, aby być przydatną we wszelkiego rodzaju aktywnościach sportowych.
Sprawne odprowadzanie wilgoci powoduje, że naturalna zdolność organizmu do termoregulacji przez parowanie potu nie jest zaburzona. Dzięki temu, po intensywnym ruchu nie mamy na sobie ciężkiej, mokrej zbroi (która zaraz po zakończeniu aktywności może spowodować raptowne wyziębienie organizmu – zwłaszcza w zimnych miesiącach).
Kolejną przydatną właściwością bambusa jest jego antybakteryjność. Włókna bambusowe nie stanowią dobrego środowiska dla bakterii, które odpowiadają za to, że Twoja koszulka w góry po przepoceniu łapie przykry zapach. Jest to ogromna zaleta podczas wielodniowych trekkingów, podczas których niekoniecznie mamy możliwość wyprania odzieży a jednocześnie ciężar i wielkość plecaka ogranicza jej ilość.
W słoneczne dni zaletą okaże się także fakt, że włókno bambusowe stanowi barierę dla 97,5% promieniowania ultrafioletowego, bardzo szkodliwego dla naszego zdrowia. Ponadto odzież z bambusa jest po prostu miękka i przyjemna w dotyku, a także nie ma skłonności do gniecenia się. Wymarzone właściwości dla ubrań turystycznych i sportowych!
Zapewne pomimo tych wszystkich zalet włókna bambusowego, przyszło Wam do głowy, że produkcja odzieży z ich użyciem jest szkodliwa dla środowiska… Wycinanie roślin, zużycie wody do ich uprawy – są to powszechnie znane negatywne aspekty związane z niektórymi gałęziami produkcji. Na szczęście, w przypadku bambusa sprawa przedstawia się zupełnie inaczej.
Przede wszystkim bambus do szybkiego wzrostu nie wymaga tworzenia mu szczególnych warunków. Nie jest konieczne stosowanie nawozów, dodatkowe podlewanie – a to oznacza oszczędność drogocennych zasobów oraz brak dodatkowego zanieczyszczania środowiska substancjami chemicznymi.
Szybki wzrost roślin bambusa (rekord wyniósł ponoć ponad metr przyrostu w ciągu doby – choć i zwykłe, „nierekordowe” wyniki są imponujące w porównaniu z innymi roślinami) powoduje zaś, że obszary objęte wycinką regenerują się w ekspresowym tempie. Nie trzeba chyba dodawać, że w przeciwieństwie do fabryki włókien sztucznych, teren uprawy bambusa produkuje tlen oraz wiąże dwutlenek węgla.
Jak na materiał organiczny przystało, bambus jest całkowicie biodegradowalny, dzięki czemu pomijalny jest problem recyklingu. Używając spodni czy koszulki z włókien bambusowych zyskujesz szereg niezaprzeczalnych zalet, nie obciążając przy tym środowiska naturalnego i korzystając z jego zasobów w minimalnym stopniu. Odpowiedzialny sposób produkcji odzieży oraz pozyskiwania włókien bambusowych przez markę Viking potwierdzają certyfikaty takie jak Oragnic Content Standard oraz Organic Agriculture Europe.
Kolekcja Viking Bamboo Line obejmuje koszulki, spodnie oraz bieliznę. Przykładowo, koszulka Viking Lako Bamboo to damski model o kroju klasycznego T-shirtu, wykonany w 66% z włókna bambusowego. Jest to tylko jedna z wielu bambusowych propozycji marki Viking. Koszulka męska Lako Bamboo to jej odpowiednik dla Panów – również dla tych, którzy cenią luźny, lekko sportowy styl.
Również zwolennicy nieco mniej luźnego kroju znajdą coś dla siebie w kolekcji Viking. Koszulka damska oraz męska Lockness to przylegające T-Shirty o właściwościach bielizny termoaktywnej. Asortyment obejmuje także bluzy, takie jak model Lonetree – klasyczna, zapinana na zamek bluza z kapturem. Całości dopełniają wykonane z bambusowych włókien bokserki.
Dzięki marce Viking, możemy dobrać właściwie całą pierwszą oraz drugą warstwę odzieży w oparciu o ten ekologiczny surowiec. Korzyści odniesiemy zarówno my, jak i natura.