Miej litość dla swoich kolan! Czyli o kijach trekkingowych
kijki trekkingowe
Porady

Miej litość dla swoich kolan! Czyli o kijach trekkingowych

Redakcja skalnik.pl / 14 lipca 2015

Miej litość dla swoich kolan. Zaoferuj im pomoc na ciężkich podejściach i ostrych zejściach. Kije trekkingowe znacząco odciążają kolana podczas większości aktywności górskich. Ułatwiają też stabilizację pozycji w niepewnym terenie. W niniejszym tekście dokonujemy analizy rozwiązań technologicznych w segmencie kijów trekkingowych oraz doradzamy jak ich prawidłowo używać.

długość kijkaDługość

To co wyróżnia kije trekkingowe to ich mobilność, którą uzyskujemy dzięki możliwości składania. Maksymalna długość kijów osiąga niekiedy 150 cm podczas gdy minimalna 60 cm. Umożliwia to ich łatwe przytroczenie do plecaka, a co za tym idzie ułatwia przemieszczanie w chwili gdy ich nie używamy. W kwestii długości maksymalnej warto nadmienić że osoby wysokie, powyżej 190 cm wzrostu, powinny wybierać modele dłuższe niż 140 cm.

System blokowania

Kije trekkingowe posiadają dwa rodzaje systemów blokowania. Jeden pracuje na zasadzie rozszerzającego się trzpienia wewnątrz kija, który zaciskamy poprzez skręcanie jednego z trzech segmentów. Drugi stanowi swoistą zawleczkę za pomocą której zewnętrzny mechanizm ściska kija. Łatwiej i szybciej obsługuje się modele posiadające system  blokujący za pomocą zewnętrznej zawleczki. Szczególnie docenimy ten system w środku mroźnej zimy, gdy przyjdzie nam obsługiwać kije w grubych rękawiczkach. Takie zaciskane systemy regulacji wykorzystują choćby kije trekkingowe Black Diamond. Warto poznać modele tej marki.

Jakość aluminium

Jakość aluminium użytego do produkcji kijów to ważny aspekt pod kątem którego powinniśmy rozpatrywać zakup tego sprzętu. Metal z którego są produkowane na ogół okraszony jest symbolem 7025. Oznacza to najlepszą możliwą próbkę. Niekiedy spotykamy kije wykonane z aluminium niższej jakości,(im niższa liczba, tym mniejsza jakość) dlatego istotnym jest by przed zakupem zasięgnąć informacji na temat próbki.

rączkaRączki

Rączki kijów trekkingowych przybierają rozmaite kształty, a wykonywane są z czterech podstawowych budulców: neoprenu, mieszanki gumy z korkiem, samej gumy i plastiku. Pierwsze dwa materiały gwarantują wysoki komfort, nie powodują otarć i dobrze radzą sobie z nadmiarem potu. Uchwyty w pełni gumowe bądź plastikowe gwarantują nam wytrzymałość na najwyższym poziomie, ale są mniej wygodne. W upalne dni o wiele lepiej sprawdzi się chłonna neoprenowa rączka, niż ta wykonana z gumy której absorbcja wody jest zerowa. Natomiast kształt rączki zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji, na ogół jednak, pomimo wielości form większość świetnie leży w każdej dłoni.

końcówkaKońcówka

Innym bardzo ważnym elementem każdego kija trekkingowego jest jego końcówka stykająca się z ziemią. To ta część jest narażona na nieprzerwany, intensywny kontakt z podłożem. Musimy więc być pewni jej wytrzymałości na każdym kroku. Najlepszym rozwiązaniem technologicznym używanym do produkcji końcówek jest materiał widiowy. Stanowi on stop wolframu z tytanem i gwarantuje niespotykaną przy innych materiałach wytrzymałość. Zaopatrując się w kije z widiową końcówką możemy być pewni że będzie to element który ulegnie zużyciu jako ostatni. Innym materiałem używanym w tym miejscu jest stal. Nie ma ona jednak tak dużej wytrzymałości i sprawdzi się na słabo kamienistych szlakach, podczas mniej wymagających wypadów.

 

Kije trekkingowe, do niedawna niedoceniane, niekiedy wzbudzające śmiech wśród bardziej konserwatywnych turystów, dziś stanowią podstawowe wyposażenie górskiego turysty. Zastąpmy zatem naturalny odruch chwytania za pierwszą napotkaną na szlaku gałąź profesjonalnym sprzętem. Kupmy dobre kije i nauczmy się z nich prawidłowo korzystać.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.