Mountain Equipment – spodnie i kurtki GORE-TEX
Branża

Mountain Equipment – spodnie i kurtki GORE-TEX

Skadi / 10 października 2023

Mountain Equipment należy do grona firm z branży outdoor o długiej tradycji i ugruntowanym wizerunku producenta dbającego o jakość. Marka kurs ten obrała już dawno temu, wprowadzając na rynek w roku 1977 opartą na membranie GORE-TEX kurtkę Cascade. Upływ czasu poskutkował udoskonaleniem technologii, zarówno w kwestii produkowanych pod marką GORE-TEX membran, jak i kroju i funkcjonalności wykonywanej z nich odzieży.

Dziś nie ma już jednego „goretexu”. Filozofia uprawiania sportów outdoorowych uległa rozszczepieniu na wiele odmiennych prądów, co spowodowało zróżnicowanie wymagań stawianych ubraniom. Na szczęście zarówno GORE-TEX, jak i Mountain Equipment nadążają za trendami i oferują produkty o zróżnicowanej charakterystyce, których wspólną cechą jest wysoka jakość.

Zobacz wszystkie produkty marki –> Mountain Equipment.

GORE-TEX – jedna marka, różne membrany

Przez lata rozwoju membran, nastąpiła znacząca ich specjalizacja. Przede wszystkim nastąpił podział na membrany dwu- (2L), dwuipół- (2,5L) i trzywarstwowe (3L). Nie ominęło to oczywiście również GORE-TEX’u.

Zasadnicza różnica polega na wytrzymałości oraz komforcie noszenia. Coraz częściej w kurtkach turystycznych spotyka się lżejsze i bardziej pakowne membrany dwuipółwarstwowe (2,5L). W membranie dwuwarstwowej (2L) mieliśmy do czynienia z połączonym materiałem zewnętrznym i membraną oraz z luźną, oddzieloną od nich podszewką. Membrany 2,5L składają się z zewnętrznej, ochronnej warstwy tkaniny, właściwej membrany oraz cienkiej warstewki ochronnej od wewnątrz. Dla odmiany, membrana trzywarstwowa zamiast wewnętrznej powłoki posiada zintegrowaną, cienką podszewkę.

W efekcie membrany 2.5L są mniej przyjemne w dotyku oraz mniej trwałe, ale znacznie lżejsze, bardziej pakowne i idealne do awaryjnych zastosowań. Stanowią zatem idealne rozwiązanie, kiedy kurtkę czy spodnie przeciwdeszczowe traktujemy jako zestaw „na wszelki wypadek”, spędzający większość czasu w plecaku.

GORE-TEX® to znak bezkompromisowej ochrony. (fot. Mountain Equipment)

W sytuacji, kiedy planujemy działanie niezależnie od pogody i przewidujemy, że noszenie warstwy przeciwdeszczowej (hardshell) będzie normą, zdecydowanie lepiej sprawdzi się membrana typu 3L. Szczególnym typem trójwarstwowej membrany GORE-TEX jest linia Pro, charakteryzująca się podwyższoną wytrzymałością. Sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie nasza odzież jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, na przykład w taternictwie.

Niezależnie od konkretnego rodzaju membrany, kurtka GORE-TEX od dawna kojarzy się z solidną ochroną przeciwdeszczową.

kurtka goretex mountain equipment
Kurtki Mountain Equipment to kurtki do zadań specjalnych. (fot. Mountain Equipment)

Jaka kurtka Mountain Equipment?

Obecna oferta marki to aż trzynaście modeli kurtek z membraną GORE-TEX, w tym dziesięć produkowanych zarówno w wersji męskiej jak i damskiej, dwa modele występujące tylko w wersji męskiej oraz jeden model stworzony specjalnie dla kobiet. Tak szeroki wybór pozwoli dopasować kurtkę zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Przyjrzyjmy się poszczególnym modelom.

Kongur MRT – kurtka dla zawodowców

Jest to najsolidniejsza propozycja marki Mountain Equipment. Kurtka Kongur MRT stworzona została z myślą o zespołach ratownictwa górskiego. Nie jest to jednak jedyne jej zastosowanie. Myślą przewodnią było zapewnienie maksymalnej ochrony, ale i trwałości, zatem jest to najbardziej oczywisty wybór dla osób pracujących w górach – przewodników czy ratowników, ale też dla wszystkich przebywających w terenie często i potrzebujących naprawdę solidnej kurtki, która bez utraty właściwości zniesie duży przebieg.

Wykonanie z trójwarstwowego laminatu GORE-TEX Pro 100D ze wzmocnieniami z GORE-TEX’u Pro 150D czynią z kurtki Kongur prawdziwy pancerz, nie tylko chroniący nas od najbardziej nieprzyjaznych warunków atmosferycznych, lecz także bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Kaptur Super Alpine HC Hood jest odpowiedni do noszenia na kasku, a cztery duże, laserowo wycinane kieszenie zewnętrzne zapewniają sporo miejsca na niezbędne drobiazgi. Całość uzupełnia kieszeń wewnętrzna oraz wywietrzniki pod pachami. Kurtkę wyposażono ponadto w elementy odblaskowe.

alpinizm kurtka tupilak mountain equipment
Kurtka Tupilak skrojona dla najambitniejszych użytkowników. (fot. Mountain Equipment)

Kurtka Tupilak – wybór wspinaczy i alpinistów

Model ten stworzono z myślą o wspinaczach. Trójwarstwowy GORE-TEX PRO 80D gwarantuje niezwykłą wytrzymałość mechaniczną, pozwalając skupić się na pokonywanej drodze, bez obaw o stan naszej kurtki. Krój kurtki Mountain Equipment jest minimalistyczny – ograniczono się tu do dwóch kieszeni zewnętrznych, umiejscowionych tak, aby być dostępne również podczas używania uprzęży wspinaczkowej. Dodatkowa kieszeń wewnętrzna służy do bezpiecznego przechowywania drobnych przedmiotów. Kaptur wykonany w unikalnej technologii Super Alpine HC Hood stworzony jest do współpracy z kaskiem. Tupilak to topowy model do najbardziej ekstremalnych zastosowań!

Kurtki Lhotse oraz Manaslu – wybór na najbardziej wymagające szlaki

Kurtki te, to w istocie odpowiadające sobie modele w wersji męskiej (kurtka Lhotse) oraz damskiej (kurtka Manaslu). Wykonane są z wytrzymałego GORE-TEX’u PRO 40D oraz 80D (wzmocnienia w newralgicznych miejscach). Krój Lhotse oraz Manaslu jest zoptymalizowany pod kątem ambitnego trekkingu.

W kurtkach mamy tu do czynienia z trzema kieszeniami zewnętrznymi – dwiema bocznymi oraz kieszenią napoleońską. Kaptur uszyty jest w technologii Mountain HC Hood. Kurtki te doskonale sprawdzą się w turystyce górskiej, również w jej najbardziej ambitnych formach.

kurtka lhotse goretex
Kurtka Mountain Equipment Lhotse na najbardziej wymagające szlaki. (fot. Mountain Equipment)

Kurtka Mountain Equipment Changabang – dla entuzjastów sportów zimowych

Kurtka Changabang to propozycja dla miłośników narciarstwa w każdym wydaniu, w szczególności jednak skialpinistów i skiturowców. Użycie trójwarstwowego laminatu GORE-TEX Pro 80D i kaptur o kroju Mountain HC Hood tworzą z tego produktu „zbroję” na najcięższe górskie wyzwania, a odpinane fartuchy śnieżne i kieszeń na ski-pass to praktyczne dodatki, podkreślające jego narciarską specjalizację.

Kurtkę wyposażono ponadto w cztery laserowo wycinane kieszenie zewnętrzne i kieszeń wewnętrzną. Sprawdzi się ona także w sportach takich jak wspinaczka lodowa czy mikstowa. Model ten występuje jedynie w wersji męskiej.

Shivling oraz Nanda Devi – lekkie i całoroczne

Kurtka Shivling to model łączący w sobie lekkość i doskonałą ochronę, przeznaczony do całorocznego zastosowania. Jest to prosta kurtka, pozbawiona zbędnych dodatków, dzięki czemu udało się uzyskać niższą wagę (410g).

Do uszycia wykorzystano trójwarstwowy laminat GORE-TEX Pro 40D. Kurtka posiada w pełni regulowany kaptur o kroju Mountain HC Hood oraz dwie kieszenie zewnętrzne. W cieplejsze dni oddychalność poprawią rozpinane wywietrzniki pod pachami.

Kurtka Nanda Devi to kolejny całoroczny model trekkingowy. Wyposażono ją w dwie kieszenie, wywietrzniki oraz w pełni regulowany kaptur. Użyto tu laminatu dwuwarstwowego GORE-TEX 75D. Waga kurtki to 560 g. Model charakteryzuje się dwoma dużymi kieszeniami zewnętrznymi oraz jedną wewnętrzną. Także ten model wyposażono w wywietrzniki pod pachami.

kurtka nanda devi z membraną goretex
Kurtka Nanda Devi to model idealny dla osób poszukujących modelu na trekking w każdych warunkach. (fot. Mountain Equipment)

Kurtki Rupal oraz Makalu – uniwersalne, ale z pazurem!

Dla osób potrzebujących jednej kurtki, pokrywającej całe spektrum możliwych zastosowań, Mountain Equipment przygotował model Rupal. Ideą przyświecającą projektantom była maksymalna uniwersalność. Uszyta z trzywarstwej membrany GORE-TEX 75D posiada dwie duże zewnętrzne kieszenie oraz regulowany kaptur Mountain HC Hood. Kurtka Rupal posłuży doskonale zarówno backpackerom jak i osobom podejmującym techniczne, alpejskie wyzwania.

Kurtka Makalu stanowi kompromis pomiędzy wysoką wytrzymałością i wagą. Wykonano ją z membrany GORE-TEX 75D w technologii trzywarstwowej. Techniczny krój z dwoma, wysoko ulokowanymi kieszeniami oraz kieszenią napoleońską, a także regulowany kaptur predestynują tę kurtkę zarówno do klasycznego trekkingu, jak i wspinaczki górskiej.

Model Makalu czyli balans pomiędzy wytrzymałością i wagą. (fot. Mountain Equipment)

Kurtka Firefox – lekkość i podwyższona oddychalność

Dzięki wykonaniu z lekkiego, trzywarstwowego laminatu GORE TEX Active 2.0 30D, kurtka ta waży zaledwie 330 g. Charakteryzuje się przy tym podwyższoną w stosunku do klasycznych membran oddychalnością. Dedykowana jest wszystkim, którym bliska jest idea fast&light. Oprócz rozpinanych wywietrzników pod pachami, zastosowano tu także dwie wentylowane kieszenie. Wszystko to w celu umożliwienia intensywnego ruchu bez ryzyka szybkiego zapocenia się.

Kurtka Firefly – druga skóra dla górskich biegaczy

Ten oparty na trzywarstwowej membranie GORE-TEX Active 2.0 i wykonany z lekkiego materiału 13D model jest zaskakująco lekki i pakowny! Waży zaledwie 200 g i doskonale nada się jako awaryjne rozwiązanie trzymane w kamizelce biegowej. Membrana Active zapewnia przy tym podwyższoną oddychalność, a pojedyncza kieszeń na klatce piersiowej w zupełności wystarczy na batonika, żele energetyczne oraz telefon.

Tutaj znajdziesz –> Mountain Equipment kurtki GORE-TEX

Kurtki Mountain Equipment do klasycznej turystyki

Mountain Equipment to nie tylko specjalistyczne kurtki goretex o mocno technicznym charakterze. Również tam, gdzie liczy się po prostu solidna ochrona, trwałości prostota sprawdzą się modele tej firmy. Producent oferuje kilka propozycji kurtek ogólnego zastosowania opartych na cenionej membranie GORE-TEX.

kurtka przeciwdeszczowa goretex saltoro
Saltoro to model lekki i pakowny. Membrana 2,5L świetnie sprawdzi się do zastosowań w turystyce. (fot. Mountain Equipment)

Kurtka Saltoro to ciekawa, hybrydowa propozycja. Połączono tu trzywarstwowy GORE-TEX 75D (w miejscach szczególnie narażonych na zużycie) oraz dużo lżejszy, 2,5 warstwowy GORE-TEX PACLITE 40D zastosowany w innych miejscach kurtki Mountain Equipment. Krój modelu jest prosty. Kurtka posiada dwie kieszenie oraz rozpinane wywietrzniki pod pachami. Dzięki takiemu połączeniu udało się uzyskać wagę zaledwie 430 g.

Kurtka Garwhal krojem i zastosowanymi rozwiązaniami na pierwszy rzut oka bardzo przypomina model Saltoro. Zrezygnowano tu jednak z wywietrzników pod pachami, a całość uszyto z dwuipółwarstwowego GORE-TEX PACLITE. Dzięki tak radykalnym krokom uzyskano wagę zaledwie 340 g. Kurtka sprawdzi się zatem świetnie jako awaryjne rozwiązanie, kiedy chcemy mieć w plecaku zabezpieczenie na wypadek deszczu, nie odczuwając przy tym zbyt wiele dodatkowej wagi.

Spodnie GORE-TEX marki Mountain Equipment

Przeciwdeszczowa ochrona górnej części ciała to nie wszystko – nieprzemakalne, membranowe spodnie uchronią nas nie tylko przed zmoczeniem nóg, ale także przemoczeniem butów wodą wlewającą się przez cholewki.

Mountain Equipment przygotował pięć modeli spodni wyposażonych w membrany GORE-TEX. Ich nazwy odpowiadają nazwom opisanych wcześniej kurtek. Również właściwości są podobne.

Spodnie Mountain Equipment Kongur MRT stanowią zatem pancerną warstwę ochronną o podwyższonej wytrzymałości, wyposażoną w szelki. Tupilak to kolejny model spodni na szelkach, z wysokim stanem i odpinanymi ochraniaczami przeciwśnieżnymi. Doskonale nadaje się do uprawiania zimowej wspinaczki i alpinizmu. Spodnie Saltoro oraz Makalu to modele lekkie i minimalistyczne, ze zintegrowanym ściągaczem w pasie oraz długie na ¾ nogawki zamki. Spodnie Lhotse świetnie sprawdzą się w turystyce wysokogórskiej – są dość lekkie, a krój nogawek ułatwia użycie ich z butami wysokogórskimi. Również ten model wyposażono w długie, boczne zamki na nogawkach. Rozwiązanie to umożliwia zakładanie spodni bez zdejmowania butów, co ma ogromne znaczenie w przypadku gwałtownej ulewy.

Kliknij i zobacz –> Mountain Equispodnie GORE-TEX

Jak można się przekonać kolekcja na spodnie i kurtki GORE-TEX marki Mountain Equipment jest kompletna. Dzięki temu marka odpowiada na potrzeby każdego, kto w górach potrzebuje sprawdzonych rozwiązań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Możliwość komentowania została wyłączona.