Move to natural – nowe cele marki Icebreaker - blog Skalnik
Move to natural – nowe cele marki Icebreaker
Branża

Move to natural – nowe cele marki Icebreaker

Sławek Nosal / 28 grudnia 2020

“Nie jesteśmy doskonali, ale staramy się coś zmienić, dążąc do tego, aby do 2023 roku wszystkie nasze ubrania były wolne od plastiku.” Właśnie tak o sobie pisze i taki sobie stawia cel topowa marka odzieży merino – marka Icebreaker!

Produkcja odzieży to jeden z procesów, który najbardziej zanieczyszcza naszą planetę. Świat mody co roku zmienia trendy. Sklepy sieciowe tworzą kolekcje taniej i modnej odzieży, której część – nawet nigdy nie używana – trafia zwyczajnie na śmietnik. Nasze kaprysy, zachcianki, nasz rzekomo indywidualny styl… – wszystko to sprawia, że odzieżowy biznes się kręci, a na wysypiskach rosną góry z plastiku i taniej bawełny wzrastającej na pestycydach. 

Są jednak marki, którym zależy na odzieżowej zmianie i jedną z nich jest Icebreaker

Odpowiedzialna i transparentna marka 

Nowozelandzka marka produkująca odzież Merino działa już ponad 25 lat. Jest ona jedną z tych marek, która w produkowaniu odzieży zwraca się w stronę naturalnych i biodegradowalnych surowców. Marka nie poprzestaje jednak tylko na deklaracjach i wytwarzaniu ubrań merino. Nieustannie monitoruje, jak prowadzony przez nią biznes wpływa na środowisko i co roku podejmuje kolejne działania, by zmniejszyć swój negatywny “impact”.

Icebreaker nie tylko bada swój wpływ, lecz także publikuje raport z audytu i sprawdza, czy jako odpowiedzialna firma podąża w dobrą stronę. Każdy z nas może powiedzieć “sprawdzam” i zajrzeć do tego raportu. Według osób tworzących nowozelandzki brand nie można poprzestawać na deklaracjach, ale jako marka należy prowadzić w pełni transparentny biznes. Raport dostępny jest na oficjalnej stronie marki. Poprzedni z raportów podsumowaliśmy też w artykule “Jak Icebreaker dba o środowisko”

Czuj się naturalnie, żyj bliżej natury. (fot. Icebreaker)

Icebreaker – nowe ambicje i nowe wyzwania

Ambicją marki jest łączyć ludzi z naturą. Pragnieniem, by ludzie żyli bliżej niej i rozumieli jak ważną kwestią staje się dbanie o naszą wspólną planetę. Dlatego Icebreaker wciąż podejmuje wysiłek, by informować i edukować, w jaki sposób tworzone są ubrania i jak wybór naturalnych surowców staje się ważny.

Wybór odpowiednich ubrań to nie wszystko. Dziś wiemy, że nawet pranie odzieży uwalnia do środowiska nieprzyjazne naturze związki i mikroplastik, który praktycznie jest już niemal w każdym żywym organizmie. Icebreaker ma w tym przypadku kolejny przekaz – noś dłużej, pierz mniej!

Z wełną merynosową to możliwe. Wełna merino, która stanowi główny wyróżnik tej odzieży jest naturalna, biodegradowalna oraz antybakteryjna. Dzięki temu, że nie sprzyja powstawaniu bakterii i ma zdolność do samooczyszczania się, cykl od jednego prania do drugiego można wydłużyć. Nie myśl jednak, że wełniane produkty nie mają minusów. Merino nie ma takiej trwałości, jaką mają włókna syntetyczne – czyli po prostu plastik. Dlatego czasem do merino dodaje się Nylonu lub innych włókien. 

Odzież wolna od plastiku  

Plastik jest przeciwko twojej skórze! Ta myśl wyraża pogląd, który Icebreaker pragnie upowszechnić w najbliższym czasie. Jesteśmy przyzwyczajenie do plastiku, szybkoschnących i trwałych włókien, ale Icebreaker stawia sobie nowe zadanie i mówi temu stop!

Icebreaker chce do 2023 roku być firmą “plastic-free”. Marka już od dawna stosuje kartonowe i papierowe opakowania. Celem jest natomiast odzież wykonana w 100% z tego, co daje nam natura. Plastik nigdy nie znika, najwyżej rozpada się na coraz to mniejsze cząsteczki. Raz wyprodukowany, zostaje z nami na zawsze. Rezygnacja z włókien sztucznego pochodzenia to najnowsza z ambicji marki, która dla zielonej produkcji zrobiła już wiele, a chce zrobić jeszcze więcej. 

100% lepsza z natury

Odzież Icebreaker to ubrania, przed którymi producent stawia pewne zadania. Każdy produkt marki powinien być nie tylko naturalny i ekologiczny, lecz także komfortowy oraz możliwie jak najbardziej uniwersalny. Dobrym przykładem takich ubrań są koszulki Icebreaker męskie i damskie. Marka dba by każdy t-shirt stawał się zarówno ubraniem na co dzień, jaki i techniczna koszulką, w której można pobiegać, pójść na fitness lub wycieczkę w góry. 

Ubrania wiążą markę z prawdziwymi ludźmi, prawdziwymi wyborami, prawdziwym życiem! Odzież z naturalnej wełny merino musi po prostu sprostać temu, że chcemy czuć dobrze się w czasie wypełniania obowiązków i aktywności sportowej. Pragnieniem twórców jest produkować odzież: 

  • do uprawiania aktywności
  • dla odczuwania komfortu
  • do życia zgodnie z naturą
  • dla jak najszerszych zastosowań. 

To właśnie dlatego koszulki, bluzy czy bielizna merino są 100% lepsze z natury, a przy tym 100% biodegradowalne i delikatne dla skóry. Doświadczenia użytkowników – w tym moje i moich znajomych – zdają się to potwierdzać. 

Kolekcja 100% merino  

Wyróżnikiem nowych kolekcji marki Icebreaker jest rezygnacja ze sztucznych włókien. Odzież, w której wełna merino jest w 100% surowcem, lub bardzo zbliża się do tego wyniku, odpowiada idei życia w zgodzie z naturą i etyce pozwalającej chronić przyrodę. Warto przedstawić flagowe modele kolekcji, by przyjrzeć się jak kształtów nabiera ten pomysł i na ile udaje się to marce Icebreaker.

Sweter Hillock 

Idealny na codzienne obowiązki i stylowy. Sweter Icebreaker wykonany jest z prążkowanej dzianiny. Czyste merino bez jakichkolwiek dodatków zapewnia wygodę i prezentuje się świetnie utrzymując klasyczny styl. Hillck to po prostu świetny wybór na każdy chłodny dzień, w którym potrzebna jest ciepła, casualowa odzież. 

Sweter Hillock  sewter Icebreaker

Nature Dye 200 Oasis LS Crewe JBG

Po prostu majstersztyk nowej kolekcji. Naturalna, ekologiczna, a do tego techniczna koszulka merino z długim rękawem w wersji dla kobiet i mężczyzn. Nic dziwnego, że model zgarnął złotą nagrodę na targach outdoorowych ISPO 2020 w kategorii “Outdoor Base Layer”. Materiał 100% merino, płaskie szwy, wszystkie benefity wełny merynosów. A to jeszcze nie wszystko. Koszulki barwione są bowiem w metodzie Nature Dye – etycznym i ekologicznym procesie, który pozwala do 80% ograniczyć zużycie wody (w stosunku do konwencjonalnych metod) i który wykorzystuje tylko naturalne barwniki i surowce. Koszulkę zdobi praca, której autorem jest Justin Brice Guariglia – artysta i aktywista działający na rzecz środowiska naturalnego. 

Nature Dye 200 Oasis LS Crewe JBG koszulka icebreakre

Ainsworth Hooded Jacket 

Kurka z merino? Czemu nie! Ten model to przykład, że filcowane merino o dużej gramaturze sprawdzi się w odzieży wierzchniej. Wełniana kurtka nie tylko dobrze wygląda, ale też dobrze chroni. To model, który oferuje ochronę przed zimnem i nie boi się lekkiego deszczu. Materiał wzbogacony został trwałą technologią hydrofobową DWR, z którą wełnanie chłonie łatwo wody. 

Ainsworth Hooded Jacket kurtka merino icebreaker

Lydmar Pants

Ten model reprezentuje kolejną typ materiału, w którym można zastosować merino. Jest to RealFleece™ czyli naturalna dzianina przypominająca właściwościami polar. Ciepły, delikatnie szczotkowany materiał pozwala zachować wygodę na co dzień. Spodnie barwione są również w rozwiązaniu Nature Dry, a ich materiał wzmocniony jest dzięki wykorzystaniu przędzy rdzeniowej w technologii Corespun.

Ainsworth Hooded Jacket  Icebreaker spodnie merino

Unisex LS Pullover JGB

Tak w praktyce realizuje się najpełniej postulat dotyczący wszechstronności nowej kolekcji Icebreaker. Bo czy może być bardziej uniwersalna odzież niż modele unisex… Ten ocieplany włóknami MerinoLoft™ pulower będzie dobrze się nosić i łatwo pielęgnować. Bez zbędnych ceregieli wypierzesz go nawet w pralce. Pulower ozdabia grafika topniejących lodowców Grenlandii, której autorem jest oczywiście Justin Brice Guariglia. W tej odzieży przy skórze poczujesz naturalny komfort czystego merino. 

Unisex LS Pullover JGB icebreaker merino

Westerly Pullover

Ocieplony naturalnym MerinoLoftem™ pulower zwraca uwagę wieloma rzeczami. Świetny stosunek wagi do oferowanego ciepła to jedno. Drugie to delikatne i czyste merino, którym wyłożony został pulower od wnętrza. Odzież, oprócz wełny merino, wykorzystuje surowce z recyklingu. Kaptur i ciepła garda to sprzymierzeńcy, gdy robi się chłodno lub wietrznie. 

Westerly Pullover Icebreaker merino

Headwaters Hybrid Hooded Jacket

Prezentację zamyka hybrydowa kurtka ocieplana, o której pewnie pomarzy niejeden fan i niejedna fanka outdooru. Jest to ocieplana kurtka z oddychającymi panelami. Tam, gdzie ciało wytwarza najwięcej ciepła znajdziesz szybkoschnący materiał Cool-Lite™. Natomiast tam, gdzie ciepła potrzeba najwięcej, da Ci je naturalny MerinoLoft™, czyli ocieplina z wełny owiec merynosowych.  

kurtka ocieplana icebreaker Headwaters Hybrid Hooded Jacket

 

Z nowym sezonem Icebreaker postawił sobie ambitny cel. Trudno z dnia na dzień byłoby zrezygnować w pełni z syntetycznych dodatków, ale wszystko wskazuje, że brand jest już na dobrej drodze. Warto trzymać za nowozelandzką markę kciuki. Tylko odważne i śmiałe projekty mogą przecież zmienić konsumentów i branżę, a w rezultacie zatrzymać tę nadprodukcję odpadów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również: