Płachta biwakowa / bivibag – kiedy i dla kogo? - blog Skalnik
Płachta biwakowa / bivibag – kiedy i dla kogo?
Porady

Płachta biwakowa / bivibag – kiedy i dla kogo?

Redakcja skalnik.pl / 15 września 2021

Lekko, lżej, najlżej – nie uznajesz żadnych kompromisów, jeśli chodzi o ograniczanie wagi sprzętu? Płachta biwakowa może być schronieniem, którego szukasz.

Awaryjny biwak w niespodziewanym miejscu, chęć przeżycia przygody, potrzeba ograniczenia wagi sprzętu do minimum – turyści sięgają po płachty biwakowe z różnych powodów. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest bivibag, czytaj dalej i sprawdź, czy taki sposób na biwakowanie skusi również ciebie.

Bivibag – co się kryje pod tą nazwą?

Bivibag dla outdooru odkryli alpiniści, którzy używają płacht tego typu, kiedy potrzebny jest im biwak awaryjny. Jeśli załamanie pogody złapie wspinacza na przykład w trakcie schodzenia ze szczytu, może wyciągnąć z plecaka płachtę biwakową, rzucić ją na ziemię i, nie tracąc czasu na rozstawianie schronienia, wejść do worka, aby przeczekać najgorsze wichry i śniegi. Miłośnicy outdooru znaleźli jednak dla bivibag również inne wykorzystania, więc obecnie nie musisz już ruszać na kilkutysięczniki, by spotkać kogoś, kto wędruje z taką właśnie płachtą w plecaku.

Płachta biwakowa bivibag ma formę worka w kształcie koperty lub mumii dopasowanego rozmiarami do wielkości śpiwora. Dzięki użytym materiałom chroni turystę zarówno przed wiatrem, jak i opadami deszczu. Zależnie od temperatury panującej na dworze w bivibag możesz spać w samym ubraniu lub zapakować się do niego wraz ze śpiworem.

Płachta biwakowa Salewa
Płachta biwakowa to dobre rozwiązanie na szybki, awaryjny biwak (fot. Salewa)

Bivibag są wykonywane z różnych materiałów. Ważne jest jednak, by tkanina zapewniała nie tylko wodoodporność, lecz również oddychalność. Dzięki temu para wodna nie skrapla się w środku, ale jest odprowadzana na zewnątrz.

Zobacz, jakie płachty biwakowe są dostępne na rynku.

Komu przyda się płachta biwakowa?

Minimalistyczna płachta z pewnością nie jest rozwiązaniem na biwakowanie, które spodoba się każdemu turyście. Wiele osób będzie miało problem z zaśnięciem w ciasnej przestrzeni tworzonej przez płachtę biwakową. Komfort snu obniża dodatkowo fakt, że w niektórych modelach materiał leży bezpośrednio na twarzy.

Wejście do bivibag wymaga zazwyczaj nieco gimnastyki. Jeśli więc akurat pada deszcz, możesz nieco przemoknąć, zanim zdołasz się wsunąć do środka. Problemem bywa też często kondensacja pary wodnej.

Jeśli jednak ciasne miejsca nie są dla ciebie straszne i nie boisz się odrobiny wilgoci, płachta biwakowa może być rozwiązaniem dla ciebie. W jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?

  • Minimalistyczny nocleg – jeżeli chcesz maksymalnie ograniczyć wagę sprzętu, a wieczorem błyskawicznie przygotować swoje schronienie, bivibag jest tym, czego szukasz.
  • Biwak awaryjny – bivibag warto mieć ze sobą, ruszając na wysoki szczyt. Taka płachta ratunkowa zapewni ci pomoc w razie nagłego pogorszenia warunków pogodowych.
  • Nocleg bez wykrycia – płachta biwakowa jest dobrym wyborem również wtedy, kiedy nie chcesz być dostrzeżony przez innych ludzi. Niepozorny bivibag, zwłaszcza taki w kolorach ziemi, nie rzuca się w oczy i łatwo go ukryć za nawet niezbyt rozległymi krzakami.
  • Przygoda na łonie natury – chcesz spróbować czegoś innego? Poczuć na nowo więź z naturą? Nocleg w bivibag pod tysiącami gwiazd migającymi na nieboskłonie z pewnością nie będzie nudny.
  • Ochrona sprzętu – płachty biwakowe mogą służyć również do ochrony sprzętu lub depozytów przed trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak wybrać dobrą płachtę?

Wybierając płachtę biwakową, zwróć przede wszystkim uwagę na oddychalność materiału, z którego została ona wykonana Jeżeli płachta biwakowa nie będzie dobrze przepuszczać powietrza, twoje problemy z wilgocią zmienią się z drobnych w bardzo duże.

Ważny jest również rozmiar bivibag. Przeglądając płachty biwakowe, zastanów się, co chcesz do niej zmieścić. Będziesz w niej spać na karimacie czy grubym materacu? Jak duży jest twój śpiwór? Ile warstw ubrań będziesz mieć na sobie?

Bivibag Milo
Oddychalność i rozmiar – zwróć na to uwagę, wybierając płachtę biwakową dla siebie (fot. Milo)

Jeżeli bivibag chcesz używać latem, warto wybrać model z wszytą moskitierą.

Osobom szukającym przede wszystkim schronienia od wiatru i chłodu spodoba się płachta biwakowa Bivi Bag od Milo. Jej dół wykonano z mocnego nylonu zabezpieczonego poliuretanem, natomiast góra to 2-warstwowy laminat Aquatex, który zapewnia znakomitą wiatroszczelność oraz oddychalność. Ten przystępny cenowo model bivibag nie sprawdzi się podczas intensywniejszego deszczu, ale zapewni dobre schronienie w nieco zimniejsze i wietrzne noce.

Płachta biwakowa PTX Bivibag I od Salewy przeznaczona jest natomiast na sytuacje awaryjne. Niewielkie rozmiary po spakowaniu oraz niska waga sprawiają, że można zabrać ją wszędzie, a gwizdek ratunkowy umieszczony w sprzączce worka kompresyjnego umożliwia wezwanie pomocy. Ta płachta biwakowa posiada sznureczek, który pozwala podnieść i przymocować część kaptura tak, by materiał nie leżał bezpośrednio na twarzy.

Jeżeli natomiast szukasz bivibag, które przetrzyma każde warunki, zwróć uwagę na model Pro Bivy od MSR. Sprawdzi się on jako płachta ratunkowa nawet w trakcie zimowych miesięcy. Ten model posiada dwie ścianki, dzięki czemu jest w pełni odporny na wodę, śnieg, rosę czy wiatr.

MSR Bivy bag
Pro Bivy zapewni awaryjne schronienie przez cały rok na każdej wysokości (fot. MSR)

Płachty biwakowe i inne ultralekkie schronienia

Płachta biwakowa typu bivibag to nie jedyna opcja na ultralekki nocleg lub biwak awaryjny.

Lekkie i oddychalne schronienie zapewni płachta biwakowa typu tarp. To prostokątny kawałek tkaniny, który rozstawia się przy pomocy kijków trekkingowych lub gałęzi. Tarp można również rozłożyć nad hamakiem, aby zapewnić sobie ochronę przed deszczem. Jeśli na trekking ruszasz w letnich miesiącach, tarp warto połączyć z moskitierą. Zabezpieczy cię ona przed natrętnymi, gryzącymi i kłującymi owadami.

Hamak Ticket to the Moon
Inny sposób na lekki nocleg to hamak. Jeśli połączysz go z tarpem, otrzymasz też schronienie przed deszczem (fot. Ticket to the Moon)

Pamiętaj, że sam tarp nie ma podłoża, więc dla zwiększenia komfortu warto zabrać również podłogę. Zapewni ona dodatkową izolację od chłodu i wilgoci gruntu.

Inną opcją na minimalistyczne schronienie jest bardzo lekki namiot turystyczny. Producenci wciąż szukają nowych rozwiązań, aby jak najbardziej obniżyć wagę i rozmiary takich namiotów. Obecnie niektóre modele mogą się już pochwalić taką samą wagą jak bivibag.

Kliknij na ten link i sprawdź, jaki namiot turystyczny ci najbardziej odpowiada

Na szlaku warto także korzystać z dostępnej infrastruktury. Wiata turystyczna to dobre miejsce na nocleg nie tylko ze względu na ciebie, lecz również ze względu na środowisko.

Wiata turystyczna
Jeżeli to tylko możliwe, korzystaj z dostępnej infrastruktury. Oszczędzisz czas i siły na przygotowanie schronienia (fot. z archiwum autorki)

Płachty biwakowe są dobrym rozwiązaniem dla sprzętowych minimalistów i osób szukających przygody. Bivibag sprawdzi się również w kryzysowych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że na rynku są dostępne również inne sposoby na ultralekkie biwakowanie. Wybieraj więc zawsze takie, które pasuje ci najbardziej na dany wyjazd.

Katarzyna Hałupka

Zdjęcie w tle: summonedbyfells, flickr.com

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:
Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *